ŚWIAT

Szczyt NATO. Erdogan zdecydował. Turcja przekaże parlamentowi protokoły akcesyjne Szwecji

We are NATO

Przemawiając w Wilnie w poniedziałek (10 lipca 2023 r.), Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął zgodę prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Chodzi o jak najszybsze przekazanie protokołu akcesyjnego Szwecji Wielkiemu Zgromadzeniu Narodowemu i ścisłą współpracę ze Zgromadzeniem w celu zapewnienia ratyfikacji. Ogłoszenie nastąpiło po spotkaniu sekretarza generalnego, prezydenta Erdogana i premiera Ulfa Kristerssona.

„Memorandum zawarte rok temu na szczycie w Madrycie przyniosło skutek” – powiedział Stoltenberg. „Przyniosło więcej korzyści w naszej walce z terroryzmem, większe bezpieczeństwo Turcji i silniejsze NATO”. Zauważył, że Szwecja i Turcja ściśle ze sobą współpracowały od szczytu NATO w Madrycie w 2022 r., aby zająć się uzasadnionymi obawami Turcji dotyczącymi bezpieczeństwa, i że w ramach tego procesu Szwecja zmieniła swoją konstytucję, zmieniła przepisy, znacznie rozszerzyła współpracę w zakresie zwalczania terroryzmu przeciwko PKK i wznowiono eksport broni do Turcji.

„Współpraca Szwecji z Türkiye w walce z terroryzmem będzie kontynuowana po przystąpieniu” – powiedział, witając z zadowoleniem fakt, że Szwecja i Turcja zgodziły się ustanowić nowy dwustronny pakt bezpieczeństwa.

„NATO również znacząco zintensyfikuje swoje prace w tej dziedzinie, a ja powołam po raz pierwszy w NATO stanowisko Specjalnego Koordynatora ds. Zwalczania Terroryzmu” – powiedział sekretarz generalny.

„Zakończenie przystąpienia Szwecji do NATO jest historycznym krokiem, który w tym krytycznym momencie przynosi korzyści bezpieczeństwu wszystkich członków NATO. To czyni nas silniejszymi i bezpieczniejszymi” – powiedział Stoltenberg.

Węgry, które czekały na decyzję Turcji, także zgodzą się na przyjęcie Szwecji do Sojuszu.

Po spotkaniu Turcji, Szwecji i Sekretarza Generalnego NATO

  1. 10 lipca 2023 r. na szczycie NATO w Wilnie spotkali się prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoǧan, premier Szwecji Ulf Kristersson oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
  2. Od ostatniego szczytu NATO Szwecja i Turcja ściśle ze sobą współpracowały, aby zająć się uzasadnionymi obawami Turcji dotyczącymi bezpieczeństwa. W ramach tego procesu Szwecja zmieniła konstytucję, zmieniła prawo, znacznie rozszerzyła współpracę antyterrorystyczną przeciwko PKK i wznowiła eksport broni do Turcji, wszystkie kroki określone w memorandum trójstronnym uzgodnionym w 2022 r.
  3. Szwecja i Turcja postanawiają kontynuować współpracę zarówno w ramach Trójstronnego Stałego Wspólnego Mechanizmu ustanowionego na Szczycie NATO w Madrycie w 2022 r., jak i w ramach nowego dwustronnego Porozumienia w sprawie Bezpieczeństwa, które będzie spotykać się corocznie na szczeblu ministerialnym i tworzyć odpowiednio grupy robocze. Na pierwszym spotkaniu niniejszego paktu w sprawie bezpieczeństwa Szwecja przedstawi plan działania jako podstawę dalszej walki z terroryzmem we wszystkich jego formach i przejawach, zmierzający do pełnego wdrożenia wszystkich elementów trójstronnego memorandum, w tym artykułu 4. Szwecja powtarza, że nie udzieli wsparcia YPG/PYD oraz organizacji opisanej jako FETÖ w Turcji.
  4. Zarówno Szwecja jak i Turcja zgodziły się, że współpraca antyterrorystyczna to długoterminowy wysiłek, który będzie kontynuowany po przystąpieniu Szwecji do NATO. Sekretarz generalny Stoltenberg potwierdził również, że NATO kategorycznie potępia terroryzm we wszystkich jego formach i przejawach. NATO znacznie zintensyfikuje swoje prace w tym obszarze, m.in. przez powołanie przez Sekretarza Generalnego po raz pierwszy w NATO stanowiska Specjalnego Koordynatora ds. Zwalczania Terroryzmu.
  5. „Zobowiązujemy się przestrzegać zasady, że nie powinno być żadnych ograniczeń, barier ani sankcji w handlu i inwestycjach w dziedzinie obronności wśród członków Sojuszu. Będziemy dążyć do wyeliminowania takich przeszkód”
  6. Szwecja i Turcja zgodziły się również zacieśnić współpracę gospodarczą za pośrednictwem Wspólnego Komitetu Ekonomiczno-Handlowego TURK-Szwecja (JETCO). Zarówno Turcja, jak i Szwecja będą dążyć do maksymalizacji możliwości zwiększenia handlu dwustronnego i inwestycji. Szwecja będzie aktywnie wspierać wysiłki na rzecz ożywienia procesu akcesyjnego Turcji do UE, w tym modernizację unii celnej UE-Turcja i liberalizację wizową.
  7. Na tej podstawie oraz biorąc pod uwagę imperatywy odstraszania i obrony obszaru euroatlantyckiego, Turcja przekaże Wielkiemu Zgromadzeniu Narodowemu Protokół Akcesyjny Szwecji i będzie ściśle współpracować ze Zgromadzeniem w celu zapewnienia ratyfikacji.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button