ŚWIAT

Wilno. Szczyt NATO. Stoltenberg: bezpieczeństwo nie jest regionalne, ale globalne

We are NATO

Przemawiając na początku dwudniowego szczytu NATO w Wilnie we wtorek (11 lipca 2023 r.), sekretarz generalny Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął zgodę prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Chodzi o jak najszybsze przekazanie protokołu akcesyjnego Szwecji Wielkiemu Zgromadzeniu Narodowemu. To historyczna decyzja, która jest „dobra dla Szwecji, dobra dla Turcji i dobra dla całego Sojuszu”.

Podczas szczytu członkowie Sojuszu wyślą również jasny komunikat, że „jesteśmy przy Ukrainie tak długo, jak to będzie konieczne” i zacieśnią więzi polityczne z Kijowem – w tym podczas inauguracyjnego spotkania Rady NATO-Ukraina z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Stoltenberg podkreślił, że członkowie Sojuszu podejmą decyzje o wzmocnieniu odstraszania i obrony oraz uzgodnią bardziej ambitne zobowiązanie do inwestycji w obronę. Sekretarz Generalny z zadowoleniem przyjął również fakt, że do członków Sojuszu dołączą przywódcy Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Republiki Korei, podkreślając, że bezpieczeństwo nie jest regionalne, ale globalne.

Sekretarz Generalny: Nowa Zelandia jest wysoko cenionym partnerem NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powitał premiera Nowej Zelandii Chrisa Hipkinsa na szczycie w Wilnie we wtorek (11 lipca 2023 r.).

Nazywając Nową Zelandię „wysoce cenionym partnerem NATO”, Stoltenberg podkreślił, że wzmocnienie współpracy jest tym ważniejsze, że „bezpieczeństwo nie jest regionalne, bezpieczeństwo jest globalne”. Wskazując na globalne konsekwencje rosyjskiej wojny na Ukrainie, podziękował premierowi Hipkinsowi za wieloletnie wsparcie Nowej Zelandii dla Ukrainy oraz misji i działań NATO. Sekretarz Generalny z zadowoleniem przyjął również prace nad dalszym pogłębieniem współpracy w obszarach takich jak zmiana klimatu, cyberobrona i nowe technologie.

Sekretarz Generalny z zadowoleniem przyjmuje pogłębiające się partnerstwo NATO z Koreą Południową

Mówiąc, że wojna Rosji na Ukrainie pokazuje, że bezpieczeństwo nie jest regionalne, ale globalne, Stoltenberg pochwalił Koreę Południową za jej wsparcie dla Ukrainy. Wyraził również zaniepokojenie prowokacyjnymi zachowaniami Korei Północnej, w tym działalnością nuklearną i testami rakiet balistycznych, które naruszają wiele rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Sekretarz Generalny z zadowoleniem przyjął pogłębiające się partnerstwo NATO z Seulem, w tym nowy program partnerstwa między Sojuszem a Koreą Południową. Program ten jeszcze bardziej zacieśni współpracę, w tym w zakresie cyberobrony, zwalczania terroryzmu, kontroli zbrojeń i nowych technologii. Korea Południowa otworzyła misję dyplomatyczną przy NATO w listopadzie ubiegłego roku.

Sekretarz Generalny z zadowoleniem przyjmuje współpracę Australii z NATO

Stoltenberg powitał premiera Anthony’ego Albanese na szczycie w Wilnie, chwaląc Australię jako bardzo cenionego partnera NATO. Podkreślając, że bezpieczeństwo w regionach euroatlantyckich i Indo-Pacyfiku jest ze sobą ściśle powiązane, pan Stoltenberg podziękował premierowi Australii za silne wsparcie wojskowe i gospodarcze dla Ukrainy, które obejmuje szkolenie ukraińskich sił zbrojnych i dostarczenie pojazdów opancerzonych.

Stoltenberg z zadowoleniem przyjął również fakt, że NATO i Australia pogłębiają partnerstwo w obszarach takich jak cybernetyka, nowe technologie i przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button