ŚWIAT

Szczyt w Wilnie. Sekretarz generalny NATO z prezydentem Joe Bidenem: ten Sojusz jest zjednoczony i jeszcze silniejszy

We are NATO

Witając prezydenta USA Joe Bidena na szczycie NATO w Wilnie we wtorek (11 lipca 2023 r.), sekretarz generalny Jens Stoltenberg podziękował mu za silne przywództwo, dzięki któremu „ten Sojusz jest zjednoczony i jeszcze silniejszy”.

Stoltenberg powiedział, że Szczyt będzie jasnym przesłaniem dla Ukrainy, że „jesteśmy przy niej tak długo, jak będzie to konieczne”, a kolejnym ważnym przesłaniem ze Szczytu będzie to, że „musimy więcej inwestować w naszą obronę i uzgodnimy nowe zobowiązanie inwestycyjne w dziedzinie obronności”.

STOLTENBERG: Prezydencie Biden, drogi Joe, witaj na szczycie NATO. I bardzo, bardzo dziękuję za wasze silne przywództwo, które czyni ten sojusz zjednoczonym i jeszcze silniejszym. Ten szczyt jest już historyczny, ponieważ porozumienie, które zawarliśmy wczoraj, uczyni Szwecję pełnoprawnym członkiem NATO. A to sprawi, że nasz sojusz będzie jeszcze bardziej zdolny do obrony wszystkich sojuszników.

Na tym spotkaniu wyślemy również Ukrainie jasny komunikat, że stoimy przy niej tak długo, jak będzie to konieczne, a także, że zgadzamy się na wspólny i pozytywny przekaz – komunikat w sprawie dalszej drogi dla Ukrainy i członkostwa dla Ukrainy.

Innym ważnym przesłaniem tego szczytu będzie to, że musimy więcej inwestować w naszą obronę. Uzgodnimy też nowe zobowiązanie dotyczące inwestycji w obronę, w którym wyraźnie stwierdzamy, że 2 procent PKB na obronność to minimum.

Dobrą wiadomością jest to, że europejscy sojusznicy i Kanada przyspieszają. W tym roku mamy nowe liczby pokazujące, że do budżetu obronnego dodano 8,3 procent w ujęciu realnym. To rekordowy poziom, który pokazuje, że członkowie Sojuszu wywiązują się ze swoich zobowiązań.

A zatem jeszcze raz, panie prezydencie, wspaniale jest gościć pana tutaj na szczycie NATO.

PREZYDENT: Dobrze tu być.

Ja – jak nie popełniłem błędu – prasa wcale się nie dziwi, że reklamuję fakt, że uważam, że jest to naprawdę ważne w tym krytycznym momencie na Ukrainie – w całej kwestii NATO. Nikt nie zna sytuacji, w której się znajdujemy, lepiej niż ty.

A ten historyczny moment – dodanie Finlandii i Szwecji do – do NATO – ma konsekwencje. A Twoje przywództwo naprawdę ma znaczenie. I zgodziliśmy się na język, który zaproponowaliśmy w odniesieniu do przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO.

Nie możemy się doczekać kontynuacji zjednoczonego NATO. Prezydent Putin uważa, iż sposobem na sukces jest rozbicie NATO. Nie zamierzam tego robić, zwłaszcza z Tobą na czele.

Biden spotkał się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą

Prezydent Joe Biden spotkał się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą w Wilnie 11 lipca 2023 r. Prezydent Biden podziękował prezydentowi Nausėdzie za gościnność Litwy w organizacji szczytu NATO w 2023 r. Podkreślił żelazne zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa NATO, którego wyrazem są ciągłe rotacje amerykańskiego personelu wojskowego na Litwie. Przywódcy rozmawiali o swoim stałym zaangażowaniu w bezpieczeństwo Ukrainy i obciążaniu Rosją kosztami jej agresji tak długo, jak będzie to konieczne.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button