POLSKA

Szczecin. Kontrowersyjny monitoring. Kamera w szkolnej toalecie

Interwencja w Urzędzie Miasta Szczecina

W jednej ze szczecińskich szkół, Liceum Ogólnokształcącym numer 2 im. Mieszka I umieszczona została kamera w toaletach dla uczniów i uczennic.

Młode osoby nie wiedziały, że został zainstalowany monitoring. Organizacje pozarządowe apelują do Urzędu Miasta Szczecina o podjęcie kontroli na skutek decyzji dyrekcji o utrzymaniu działania kamer. Szkoła tłumaczy, że monitoring zainstalowano ze względu na rzekome zachowania osób uczących się, które miały stanowić przejaw demoralizacji oraz łamać prawo powszechnie obowiązujące i przepisy statutowe. Fundacja GrowSPACE przypomina o druzgocących skutkach dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Kamera w szkolnej łazience

Zgodnie z informacjami od uczniów i uczennic, od 25 października w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Szczecinie funkcjonuje zainstalowany monitoring. Kamery zostały umieszczone w szkolnych toaletach dla uczniów i uczennic.

Młodzież nie została poinformowana o działaniach placówki do dnia założenia urządzeń. Podjęte zostały liczne interwencje organizacji pozarządowych, w tym Fundacji Równie i Dagmary Adamiak, lokalnej aktywistki. Niestety, pomimo ponagleń ze strony miasta kamery nie zostały wyłączone ani zdjęte. Dyrekcja szkoły podjęła decyzję o przywróceniu ich funkcjonowania.

Szkoła tłumaczy, że monitoring zainstalowano, ze względu na rzekome zachowania osób uczących się, które miały stanowić przejaw demoralizacji oraz łamać prawo powszechnie obowiązujące i przepisy statutowe. Miało to być m.in. palenie wyrobów tytoniowych w toaletach szkolnych.

Działania w szkole

29 października osoby uczące się w szkole złożyły skargę do dyrektorki szkoły ze względu na bezprawny charakter monitoringu w toaletach szkoły, zarówno pod kątem trybu wprowadzenia monitoringu jak i umiejscowienia monitoringu. Następnie organy szkoły postanowiły zorganizować tzw. okrągły stół, który odbył się 17 listopada. W obradach, poza organami szkoły, uczestniczyły po dwie osoby reprezentujące każdą klasę. Obrady nie spowodowały jakiegokolwiek rozwiązania sytuacji.

Fundacja GrowSPACE przypomina o tym, jak drastyczne skutki dla zdrowia psychicznego może mieć umieszczenie kamer w szkolnej łazience.

Kamery zamontowane w toaletach nie rozwiązują problemów, a tylko tworzą kolejne. Uderza to w poczucie godności i bezpieczeństwo psychiczne osób uczniowskich. Zamiast tworzyć nowe sposoby kontroli, powinniśmy zastanowić się, czy osoby uczniowskie mają miejsce oraz zaufane osoby, które mogą pomóc im w rozwiązywaniu ich problemów, np. psychologów i psycholożki szkolne. Ustawienie monitoringu powoduje zwiększenie się stanów lękowych, może powodować traumy i długotrwałe skutki dla psychiki młodzieży. – Komentuje Wojciech Szumiło, koordynator woj. zachodniopomorskiego Fundacji GrowSPACE.

Interwencja w Urzędzie Miasta

Organizacje pozarządowe, w tym Fundacja GrowSPACE, Fundacja Równie, Dopamina Lab, Szczeciński Kongres Kobiet oraz Fundacja Varia Posnania podjęły interwencje w Urzędzie Miasta Szczecin. Organizacje domagają się kontroli ze strony organu prowadzącego szkołę, czyli samorządu miasta. W piśmie podawane jest uzasadnienie bezprawnego podjęcia działań przez placówkę. O 13:30 odbywa się kolejna komisja edukacji, w związku z czym pismo ma skłonić władze miasta do ochrony bezpieczeństwa uczniów i uczennic.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button