POLSKA

Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Cztery śmiertelne ofiary

Śląsk

We wtorek 28.11.2023 r. ok. g. 15:45 w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie w pokładzie 209 na poziomie 500 metrów nastąpił wypadek zbiorowy.

Uczestniczyło w nim pięciu pracowników ZG Sobieski i jeden z firmy zewnętrznej.

W trakcie prac przy rurociągu podsadzkowym doszło prawdopodobnie do przemieszczenia trasy rurociągu, w wyniku czego 6 pracowników zostało poszkodowanych, a czterech z nich – wszyscy to pracownicy ZG Sobieski, poniosło śmierć. Dwie pozostałe osoby zostały hospitalizowane.

Akcja ratownicza została zakończona o g. 20.35.

Ustaleniem okoliczności i przyczyn wypadku zajmują się organy nadzoru górniczego, tj. Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, Państwowa Inspekcja Pracy, Prokuratura oraz powołany przez Pracodawcę zespół powypadkowy.

Pracodawca zapewnia opiekę psychologiczną pracownikom oraz rodzinom poszkodowanym.

W związku z tragedią Zarząd i Rada Nadzorcza Spółki przekazują wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin, bliskich i kolegów zmarłych górników.

W związku z tym tragicznym wydarzeniem uroczystości barbórkowe zaplanowane w tym roku w tej Spółce zostają odwołane.

Prezydent Jaworzna Paweł Silbert ogłosił w mieście czterodniową żałobę. „Zrezygnujmy w tym czasie z głośnych zabaw i wydarzeń” – zaapelował polityk.

„Ogromna tragedia w kopalni Sobieski w Jaworznie. W wyniku rozszczelnienia rurociągu zginęli pracownicy, a jeden z nich jest ranny. Składam kondolencje pogrążonym w żałobie rodzinom i bliskim. Życzę powrotu do zdrowia rannemu. Zapewniam o wsparciu rodzin w tej trudnej sytuacji” – napisał na platformie X premier Mateusz Morawiecki.

„Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o tragicznym wypadku, do którego doszło dziś w kopalni Sobieski w Jaworznie. W tej trudnej chwili jestem myślami i modlitwą z Rodzinami i Bliskimi Ofiar oraz z górniczą społecznością. Dziękuję za poświęcenie i odwagę wszystkim biorącym udział w akcji ratowniczej” – prezydent Andrzej Duda.

Pamięć ofiar tragedii uczcili posłowie w Sejmie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button