RÓŻNOŚCI

„Szary Ekran”. Zbigniew Boniek, Rafał Sonik, Rezi i inni celebryci dołączyli do akcji społecznej

Święta na szaro? O co chodzi?

Już 25 procent społeczeństwa nie potrafi wyobrazić sobie funkcjonowania bez telefonu!

Co czwarty z nas wolałaby zostać przyłapany nago, niż poruszać się bez smartfona w kieszeni.

Dane o uzależnieniu są wstrząsające. Dlatego przy okazji Świąt gwiazdy sportu i influencerzy przekonują do sprawdzonego sposobu na oderwanie się od telefonu. Lekarstwem ma być… szary ekran!

Ciekawostki

Aż 3/4 osób w wieku 18–24 przed zaśnięciem korzysta z Internetu, a blisko połowa przegląda media społecznościowe,

Aż 20% osób z wysokim FOMO sięga po telefon podczas mszy, spotkań religijnych i ważnych uroczystości rodzinnych,

Ludzki mózg uzależnia się od ciepłych kolorów, dlatego twórcy popularnych aplikacji mobilnych przeprojektowali ich loga na jaśniejsze i bardziej jaskrawe.

Zbliżające się Boże Narodzenie nie bez powodu uchodzi za najbardziej kolorowy czas w roku. Bliskość, rodzinna atmosfera – to bezpośrednie skojarzenia z magicznym grudniowym okresem. Niestety, jak zauważają organizatorzy i uczestnicy akcji „Szary Ekran”, zbyt często te ważne emocje i przeżycia są zastępowane przez nieodłączny smartfon i nieustanne zaangażowanie w media społecznościowe. Właśnie z tego powodu narodził się pomysł na świąteczną akcję, której uczestnicy zniechęcają do używania telefonu. Wspomagają ich celebryci, słynni sportowcy i kluby.

Uzależnienie od telefonu? Nie, od barw!

Jeszcze tylko sprawdzę powiadomienia, jeden scroll więcej, zobaczę, co mi napisała, i już wyłączam, wcale nie jestem uzależniony, taką mam pracę – lista wymówek rośnie. Smartfon przestaje być narzędziem, które pomaga. Staje się narkotykiem, bez którego nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Instagram, Facebook, Twitter, YouTube – kolorowe zdjęcia, efektowne filmiki i coraz nowsze treści, obok których trudno przejść obojętnie. Musimy wiedzieć, co robią inni, nawet gdy sami spędzamy wyjątkowy czas z bliskimi.

Jak się okazuje, za uzależnienie od telefonu odpowiadają głównie emitowane przez ekran kolory. Nasycenie barw aplikacji jest zabiegiem zamierzonym. Ma na celu przykucie uwagi użytkownika, sprawienie, że nie przeoczy on ikon i zechce z aplikacji regularnie korzystać. Nie bez znaczenia jest też temperatura barwowa. Im więcej ciepłych kolorów, tym częściej do aplikacji wracamy. Bo im barwy cieplejsze, tym bardziej atrakcyjne dla mózgu.

Lekarstwo na smartfon to szarość

Jak dowiedziono, lekarstwem jest… skala odcieni szarości. Przestawienie telefonu na tryb „monochrom” pozwala, by nasz mózg przestał myśleć, że konkretna aktywność w obrębie jednej z aplikacji jest w danej chwili ważniejsza niż cokolwiek innego. Niezajmujące treści to mniejsza częstotliwość korzystania ze smartfona. Możliwość powrotu do epoki telefonów bez kolorów daje w zasadzie każde urządzenie na Androidzie lub iOS. I właśnie taki „zniechęcacz” na Święta proponują pomysłodawcy „Szarego Ekranu”.

Oni włączyli już szarość. A Ty?

Do udziału w akcji licznie przyłączyli się celebryci i sportowcy. Wśród nich – słynny rajdowiec Rafał Sonik, który od lat znany jest z tego, że wciąż korzysta ze starego kultowego telefonu marki Nokia. Oczywiście, nadal z czarno-białym ekranem. Telefon towarzyszy nam współcześnie na każdym kroku, ale nie zawsze musimy po niego sięgać. Czasem to tylko przyzwyczajenie – odruch, który warto sobie uświadomić. Mój telefon, to „prehistoryczna” już Nokia, której ekran jest biało-granatowy. Nie zachęcam Was do porzucenia smartfonów i powrót do przeszłości, bo nie każdy widzi w tym tyle korzyści co ja. Na pewno jednak warto wyłączyć na czas Świąt kolory w swoich smartfonach, żeby przekonać się ile zyskamy czasu dla siebie i bliskich – ocenia tryumfator Rajdu Dakar.

Do wydarzenia włączyli się także piłkarscy reprezentanci Polski, w tym Łukasz Teodorczyk oraz Zbigniew Boniek, prezes PZPN. Nie brakuje również gwiazda estrady – kabareciarz Adam Grzanka, wybitny szpadzista, olimpijczyk, Radosław Zawrotniak, trenerka i influencerka Ada Palka, a także hokeiści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Zawodników Hokeja na Lodzie. Co ciekawe, udział zadeklarowały także dwa rywalizujące ze sobą krakowskie kluby piłkarskie – Cracovia, Wisła Kraków, a wśród organizacji sportowych jest także GKS Tychy.

Nominuj tych, którzy z telefonu korzystają zbyt często

Organizatorzy akcji Szary Ekran zachęcają do uczestnictwa poprzez dedykowany challenge. Udział jest bardzo prosty – korzystając z ustawień w telefonie, zmieniamy kolor ekranu na czarno-biały, a następnie do sieci wrzucamy zdjęcie prezentujące telefon w niecodziennych barwach. W poście w mediach społecznościowych wpisujemy hashtag #szaryekran oraz nominujemy 3 osoby, które naszym zdaniem powinny wziąć udział w akcji.

JAK WŁĄCZYĆ SKALĘ ODCIENI SZAROŚCI?

Kroki dla użytkowników iOS:

Ustawienia → Dostępność → Ekran i wielkość tekstu → Filtry barwne → Włącz

Kroki dla użytkowników Androida:

Ustawienia → Informacje o urządzeniu → Numer kompilacji → kilkukrotne kliknięcie spowoduje włączenie trybu dla programistów i wyświetlenie komunikatu „jesteś programistą”.
Wróć do zakładki Ustawienia → Opcje programistyczne → Symuluj przestrzeń kolorów → Monochromatyzm

W zależności od modelu telefonu oraz zainstalowanej wersji oprogramowania nazwy poszczególnych funkcji systemowych i ustawień mogą nieznacznie różnić się od opisanych powyżej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button