POLSKA

Świdnik. Powstanie baza śmigłowców Wojsk Lądowych

Port Lotniczy w Lublinie

25 marca br. w Porcie Lotniczym w Lublinie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, podpisał list intencyjny o współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i Województwa Lubelskiego.

„To bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej i rozwoju regionalnego, ale przede wszystkim dla województwa lubelskiego i dla miasta Lublina. Podpisaliśmy właśnie list intencyjny pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a miastem Lublin, województwem lubelskim i portem lotniczym w Lublinie w związku z inwestycją, jaką planują tu Siły Zbrojne Rzeczypospolitej – umiejscowienia stałej bazy lotnictwa śmigłowcowego Wojsk Lądowych tutaj w Świdniku, w Porcie Lotniczym Lublin, który będzie służył potrzebom Sił Zbrojnych RP. W sobotę mówiłem o tym, że będziemy wzmacniać i budować nowe jednostki w Polsce wschodniej. Po dwóch dniach już są efekty tego zobowiązania dzięki dobrej współpracy pomiędzy rządem a władzami samorządowymi” – zaznaczył wicepremier W. Kosiniak–Kamysz.

„Ten moment jest ważnym momentem z kilku powodów, bo to jest moment symboliczny, ale to jest też moment strategiczny, wybrania portu lotniczego, który będzie stanowił przestrzeń i miejsce do dbania o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Będą tutaj na stałe stacjonować śmigłowce Wojsk Lądowych, które modernizujemy. Dokonujemy też nowych zakupów. Będą się tutaj, w co głęboko wierzę, szkolić wojskowi piloci. Będziemy rozwijać regionalnie instytucje i infrastrukturę. Możemy tu połączyć funkcję bezpieczeństwa, funkcję turystyczną i funkcję gospodarczą” – podkreśli szef MON po podpisani listu intencyjnego.

Jak zaznaczył wicepremier W. Kosiniak-Kamysz, wzmacnianie obecności wojskowej na wschodzie kraju ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa.

„Ta inwestycja w lotnisko w Lublinie i pojawienie się tutaj stałej bazy dla śmigłowców stanowi ogromne wzmocnienie dla funkcjonowania sił zbrojnych. Polska wschodnia, to jest ta część kraju, która zasługuj dziś na generalne wsparcie. Musi być tu stała obecność wojsk sojuszniczych, ale nasze wojsko też musi inwestować w te tereny. Wzmacniamy dziś ten potencjał bezpieczeństwa i obrony” – zaznaczył.

„Ta stała baza będzie zlokalizowana na przestrzeni 100 hektarów, które pozyskujemy w umowie pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a naszymi samorządowymi partnerami. To jest wyraz dobrej współpracy rządu i samorządu. Niezwykle ważne jest to, żeby w Polsce wschodniej była obecność Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Zapewnienie bezpieczeństwa jest racją stanu Rzeczypospolitej. Poczucie bezpieczeństwa i realne bezpieczeństwo to jest nasze wyzwanie. Robimy wszystko, żeby każdy z naszych rodaków mógł czuć się bezpiecznie” – mówił szef MON.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button