RÓŻNOŚCI

Światowy Dzień Jabłka. Główne odmiany. Samozbiory

Polska jabłkami stoi

Sekretarz stanu Rafał Romanowski uczestniczył w specjalnej konferencji zorganizowanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z okazji Światowego Dnia Jabłka.

Konferencja odbyła się w sadzie Andrzeja Jarosiewicza w Nowych Olszynach w powiecie płońskim. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicedyrektor KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola oraz ekspert z Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach dr Dorota Kruczyńska.

Produkcja jabłek w Polsce

– 35 procent całej unijnej produkcji jabłek przypada na Polskę – podkreślił wiceminister.

Zwrócił przy tym uwagę, że światowy rynek jabłek kształtuje się dosyć przejrzyście. Największymi graczami na tym rynku są Chiny, Stany Zjednoczone Ameryki oraz Turcja.

– Światowy Dzień Jabłka jest doskonałą okazją do pokazania potencjału polskiego jabłka, które stanowi 80 procent produkowanych w Polsce owoców – stwierdził sekretarz stanu Rafał Romanowski.

Wiceminister przypomniał, że nasza produkcja jabłek wynosi około 4 mln ton, a powierzchnia sadów – około 150 tysięcy hektarów.

Podkreślił jednocześnie walory smakowe i zdrowotne polskich jabłek, zachęcając do częstszego włączania ich do naszej codziennej diety.

Pomoc dla sadowników

Wiceminister poinformował, że na pomoc dla sadowników zabezpieczone zostały środki w wysokości 225 mln zł.

– To rekordowa pomoc. W przypadku drzew owocowych wynosi 5 tysięcy złotych na hektar, a w przypadku krzewów owocowych i truskawek – 2,5 tysiąca zł na hektar – podkreślił sekretarz stanu Rafał Romanowski.

Pomoc skierowana jest do rolników, w gospodarstwach których straty spowodowane zostały przez huragan, grad lub przymrozki. Wnioski będą przyjmowane od 5 do 10 października 2023 r., a wypłata będzie zrealizowana jeszcze w tym roku.

Samozbiory

– Gorąco zachęcam sadowników, do włączania się do akcji samozbiorów, a konsumentów do odwiedzania sadów. Takie doświadczenie może być wspaniałą przygodą dla całych rodzin. Samodzielnie zerwane z drzewa owoce smakują zupełnie wyjątkowo – podkreśliła zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Małgorzata Gośniowska-Kola.

Akcja samozbiorów potrwa do 31 października 2023 r.

Program dla szkół

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizuje „Program dla szkół”, który polega na bezpłatnym dostarczaniu owoców, warzyw i produktów mlecznych dla uczniów szkół podstawowych. Celem działania jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży. W „Programie dla szkół” uczestniczy blisko 12 tys. placówek oświatowych. Aby dostarczyć odpowiednie produkty, KOWR współpracuje w tym zakresie z 80 dostawcami owoców i warzyw.

Główne odmiany jabłek

Światowa produkcja jabłek opiera się na kilku odmianach, które rosną w sadach w różnych częściach globu. Niezmiennie, od dziesiątków lat numerem jeden jest Golden Delicious, a następnie Fuji i Delicious. Do tej trójki dołączyła Gala, której udział w ogólnej produkcji jabłek zwiększył się znacząco w ciągu ostatnich 20 lat.

Natomiast w Polsce zarejestrowano ponad 70 odmian jabłoni. Najpopularniejszymi odmianami jabłek są: Idared, Jonagold, Szampion, Ligol, Golden Delicious, Red Delicious, Gala, Gloster, Lob i Cortland.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button