KATOWICE

Świąteczne iluminacje i pięć choinek w Katowicach

Święta w Katowicach

Na rynku w Katowicach już stoi choinka, a właściwie pięć…

Ta największa to 13-metrowy świerk pospolity, którego iluminację uruchomił prezydent Marcin Krupa wraz z harcerzami i mieszkańcami Katowic.

– Symbolicznie uruchomiliśmy dzisiaj świąteczne iluminacje, które są jednymi z największych w regionie. W centralnym punkcie stanęła choinka, która przyjechała do nas z Koniakowa. Miejsce palm nad Sztuczną Rawą zajęły także choinki, a wokół pojawiła się migocąca nastrojowo ledowymi lampkami imitującymi fale dekoracja wraz z reniferami oraz napisem „I love Katowice”. Iluminacje świetnie uzupełnia jarmark, który już od blisko tygodnia trwa na Rynku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przypomnijmy, że na Rynku oprócz choinki pojawiają się także inne elementy, które tworzą świąteczną atmosferę – jest to m. in. kareta z zaprzęgiem reniferów, czy reniferzy – surferzy na Sztucznej Rawie. Pojawił się także napis „I love Katowice”, który od kilku lat jest ulubionym plenerem do zdjęć, a także mapping na budynku Urzędu Miasta. Na Placu Kwiatowym zaświecono ok. 10 tys. lampek. Pierwsze świąteczne akcenty symbolicznie uruchomił dzisiaj prezydent wspólnie z harcerzami XIV Środowiskowego Szczepu Harcerskiego. Ponadto nie zabrało muzycznych atrakcji – wystąpił katowicki zespół „032”, a także orkiestra górnicza.

Dekoracje rozświetlają Rynek, ale i pozostałą przestrzeń miejską, w tym rondo im. gen. Ziętka, al. Korfantego, plac Miast Partnerskich, plac Andrzeja, plac Grunwaldzki, plac Miarki, plac pod Lipami, ulice: Boya Żeleńskiego, Szarych Szeregów, Mariacką, Mielęckiego, Stanisława, Stawową, św. Jana, Warszawską, Mickiewicza, Staromiejską i Dyrekcyjną, 3 Maja, Wawelską, Jankego, Panewnicką, Markiefki, Kossak-Szczuckiej, Ściegiennego, Józefowska, Bytkowska i Szczecińska. Koszt świątecznych iluminacji – montaż, a także konserwacja dekoracji kosztowały w tym roku milion złotych.

Warto podkreślić, że ważnym elementem tworzącym świąteczną atmosferę jest Jarmark Bożonarodzeniowy na katowickim Rynku, jak również te w dzielnicach – Murckach, Giszowcu, Nikiszowcu.
(UMK)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button