INNEWODNYZIMOWE

Supergirl. Mistrzyni świata w pływaniu lodowym. Aleksandra Bednarek marzy o „Koronie Oceanów”

Aleksandra Bednarek najlepsza na świecie!

Aleksandra Bednarek jest łódzką pływaczką specjalizującą się w rywalizacji w wodach zimnych i otwartych.

Zawodniczka UKS SP 149 w lutym z ogromnym powodzeniem startowała na mistrzostwach świata w Słowenii.

– Mówiąc o pływaniu mamy z reguły na myśli krótki i długi basen oraz naszych zawodników, którzy od lat odnoszą sukcesy na takich pływalniach. Nie możemy jednak zapominać, że mamy również wspaniałą panią Aleksandrę, która uprawia pływanie lodowe i pływanie na otwartych wodach. Jestem pod ogromnym wrażeniem jej dokonań. Czymś niesamowitym jest już samo wchodzenie w kostiumie kąpielowym do wody, która nie może mieć więcej niż 4 stopnie Celsjusza. A pani Aleksandrze wspaniale udaje się również pływać w takich warunkach. Ma już wiele medali zdobytych na mistrzostwach świata oraz zawodach Pucharu Świata i realne nadzieje na kolejne sukcesy. Ma również przed sobą wielkie sportowe cele, które chce zrealizować. Mam nadzieję, że uda jej się to zrobić – powiedziała wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska, która młodej pływaczce wręczyła kilka prezentów.

– To symboliczne upominki, ale jestem przekonana, że pod koniec roku będę miała ogromną przyjemność wręczyć pani nagrodę finansową za kolejne osiągnięcia i wyczyny sportowe. Dla mnie opłynięcie nowojorskiego Manhattanu, czyli pokonanie dystansu ponad 46 km jest czymś niewyobrażalnym. Warto więc, aby mieszkańcy Łodzi byli świadomi, że mają taką wspaniałą reprezentantkę – dodała Skrzydlewska.

Odbierając upominki Ola podziękowała wszystkim, którzy trzymają za nią kciuki. W tym gronie nie mogło zabraknąć rodziny oraz dwóch trenerek: Danuty Jagiełło i Pauliny Zając.

– Jestem dumna z tego, że mogę reprezentować klub UKS SP 149, Politechnikę Łódzką w której studiuję i oczywiście miasto Łódź, które jest mi bardzo bliskie. Nawet nie wiem, jak wyrazić swoje zadowolenie z faktu, że tu dzisiaj stoję. W Alchemiku, jednej z moich ulubionych książek znalazło się zdanie, że podróż zaczyna się szczęściem początkującego a kończy próbą zdobywcy. Dla mnie wyjazd na tegoroczne mistrzostwa świata do Słowenii był taką próbą zdobywcy. Z roku na rok na zawodach pojawia się bowiem coraz więcej zawodników, więc poziom rywalizacji systematycznie się podnosi. Dlatego cieszę się, że na 200 m stylem klasycznym utrzymałam swoją pozycję, a na 100 m wybiłam się nawet trochę wyżej, bo dwa lata temu byłam druga. Zrobiłam też życiówkę na 200 m dowolnym – powiedziała Bednarek.

Towarzysząca jej trenerka podkreśliła, że Ola jest wzorową podopieczną. – Jest wyjątkową osobą, której nie trzeba motywować do pracy. Jej poziom motywacji jest tak wysoki, że mogłaby nim obdzielić kilku innych zawodników. Nie widać u niej momentów zwątpienia lub załamania, choć takie z pewnością się zdarzają. Cieszymy się, że trenuje w naszym klubie i że jej sukcesy są doceniane. To jest bardzo ważne – powiedziało Jagiełło.

Dyrektor Wydziału Sportu Marek Kondraciuk, który poinformował, że zawodniczka UKS SP 149 może wkrótce powiększyć grono łódzkich olimpijczyków. – Na liście zimowych olimpijczyków Łodzi są hokeiści i łyżwiarze figurowi, a w regionie również panczenista. Wszystko wskazuje jednak na to, że do tej listy dopiszemy wkrótce pływaczkę. Pływanie lodowe jako dyscyplina pokazowa znajduje się już w programie igrzysk w Pekinie w 2022, ale mam nadzieję, że w Cortina d’Ampezzo będzie już dyscypliną olimpijską. Nie wyobrażam sobie, żeby mistrzyni i rekordzistka świata nie wzięła udziału w tych igrzyskach – powiedział Kondraciuk.

Aleksandra Bednarek jest studentką trzeciego roku Inżynierii Biomedycznej Politechniki Łódzkiej i pływaczką UKS SP 149 Łódź. Specjalizuje się w pływaniu na wodach otwartych oraz w pływaniu w zimnych wodach (tzw. pływanie lodowe, woda musi mieć poniżej 4 st. C). W pływaniu lodowym nie wolno używać pianek i substancji chroniących przed zimnem. Zawodniczki i zawodnicy startują w zwykłych kostiumach tekstylnych. Pływalnie są często instalowane w grubych pokrywach lodowych, a przed zawodami z powierzchni torów zbierane są pływające bryły lodu.

Aleksandra Bednarek (fot. org.)

Ola najlepsza na świecie!

Łodzianka Aleksandra Bednarek z UKS SMS 149 wygrała plebiscyt 2018 World Open Water Swimming Women of the Year i została uznana za najlepszą pływaczkę świata na wodach otwartych.

W roku 2018 Ola Bednarek jako pierwsza Polka pokonała wpław kalifornijski Kanał Catalina. Zrobiła to niestandardowo, gdyż dystans 34 km zaliczyła płynąc pod fale (większość śmiałków mierzących się z tym akwenem płynie z falami i w nocy). Łodzianka przepłynęła kanał w dzień. Potrzebowała na to 12 godzin i 7 minut. Więcej przeczytacie TUTAJ!

Dzięki temu sukcesowi jako pierwsza Polka wygrała plebiscyt World Open Water Swimming Women of the Year i została uznana za najlepszą pływaczkę świata na wodach otwartych.

Wpław pokonała również polskie jeziora Śniardwy i Mamry. Miała już wówczas na koncie sukcesy na mistrzostwach świata w pływaniu zimowym. W tej dyscyplinie w estońskim Tallinie ustanowiła m.in. rekordy świata na 50 m klasycznym (37,89) i 200 m klasycznym (3:00,53), a także młodzieżowy rekord świata na 100 m klasycznym (1:27,21).

Kolejny rok 2019 rozpoczęła od sukcesów w Murmańsku, gdzie rozegrano mistrzostwa świata oraz Puchar Arktyki w zimowym pływaniu. Zawody rozgrywano przy temperaturze powietrza -7 st. C i wodzie mającej 0,01 st. C. W takich warunkach w kategorii open wywalczyła złoty medal na 100 m klasycznym oraz srebrne na 200 m dowolnym, 50 m klasycznym i w sztafetach 4×50 m i 4×250 m dowolnym. Zajęła również szóste miejsce w wyścigu na 1 km.

Kilka miesięcy później przywiozła pięć medali (w tym cztery złote) z Jelgavy, gdzie odbył się Puchar Świata w zimowym pływaniu.
Krążki z najcenniejszego kruszcu wywalczyła w kategorii open na dystansach 25, 50 oraz 100 metrów stylem klasycznym. Oprócz tego w swojej kategorii wiekowej B (20-29 lat) zdobyła złoto na 50 m stylem dowolnym i srebro na 25 m dowolnym. Tym samym miała ogromny udział w doskonałym wyniku Polaków, którzy na Łotwie zdobyli łącznie 20 krążków (12 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowych).

W międzyczasie zanotowała kolejny wyczyn na wodach otwartych, opływając nowojorski Manhattan. Biorąc udział w 20. Bridges Swim, wokół amerykańskiej metropolii przepłynęła 46,5 km!

Aleksandra Bednarek – Puchar Świata w zimowym pływaniu w Jinan (fot. org.)

Imponującą kolekcję medali powiększyła w bieżącym roku, który rozpoczęła w Chinach. Wzięła tam udział m.in. w zawodach Pucharu Świata, które były generalnym sprawdzianem przed mistrzostwami świata w pływaniu lodowym, rozegranymi na słoweńskim jeziorze Bled. Z tej najważniejszej imprezy Ola wróciła ze złotymi krążkami na 100 i 200 m klasycznym, srebrnymi na 200 m dowolnym i 50 m klasycznym oraz brązowymi w sztafetach 4×25 m klasycznym i 4×25 m dowolnym.

Aleksandra Bednarek – Puchar Świata w zimowym pływaniu w Jinan (fot. org.)

Celem 22-letniej łodzianki jest zdobycie tzw. Korony Oceanów, której pierwszym „brylantem” było pokonanie Kanału Catalina. Ola czeka na zezwolenie na pokonanie Kanału La Manche i ma nadzieję, że osiągnie cel najdalej w przyszłym roku. Na ten rok zaplanowała także przepłynięcie Cieśniny Gibralar.

Obok Cataliny, La Manche i Gibraltaru do Korony Oceanów zaliczane są także: Kanał Molokai na Hawajach, Cieśnina Tsugaru w Japonii, Cieśnina Cooka w Nowej Zelandii i Kanał Północny miedzy Irlandią i Szkocją. Tylko czterej pływacy zdobyli dotąd pełną Koronę.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button