WARSZAWA

Stolica „myśli ekologicznie”. Przestaje marnować opakowania

„Myślę~ nie marnuję opakowań”

„Myślę~ nie marnuję opakowań” – to hasło akcji edukacyjnej warszawskiego ratusza zapoczątkowanej tydzień temu.

Wystartowała ona 23 stycznia, w Dniu bez opakowań foliowych. Edukatorzy na trzech targowiskach przekonują klientów, by na zakupy zabierali wielorazowe torby.

Życie bez plastiku

Każdego roku na polski rynek trafia ok. 6 mln ton opakowań. W wyniku selektywnej zbiórki udaje się odzyskać ok. 1,5 mln ton, a do recyklingu trafia połowa tej masy. Sami mieszkańcy Warszawy rocznie produkują 800 tysięcy ton śmieci.

Realizując kampanię „Myślę~ nie marnuję opakowań” ratusz chce zmieniać zachowania konsumenckie, by doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów i chronić środowisko.

– Chcemy ograniczyć liczbę wykorzystywanych przez mieszkanki i mieszkańców Warszawy zrywek, reklamówek plastikowych i wszystkich innych opakowań, które niszczą środowisko. Chcemy kształtować postawy proekologiczne, kluczowa jest w tym edukacja. Dlatego staramy się pogłębiać wiedzę warszawianek i warszawiaków na temat gospodarowania odpadami. Promujemy też nawyki dzielenia się i ponownego użycia zasobów – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym ratuszu.

Współdzielimy nie tylko opakowania

Edukatorzy działają w określone dni tygodnia, w wyznaczonych godzinach, na trzech warszawskich targowiskach:

  • przy ul. Wołoskiej róg ul. Odyńca na Mokotowie,
  • przy ul. Egipskiej róg ul. Afrykańskiej na Pradze-Południe,
  • przy ul. Rembielińskiej 7A na Targówku.

Podczas spotkań, edukatorzy wręczają warszawiakom woreczki wielorazowe i materiały edukacyjne, ale przede wszystkim dzielą się swoją wiedzą na temat niemarnowania zasobów, minimalizacji odpadów i dawania drugiego życia zbędnym rzeczom.

Urząd udostępnił szafy na tzw. torby bumerangi (czyli takie, które powracają do obiegu) i woreczki wielorazowe, w większości uszyte przez jednostki miejskie, tj. szkoły, domy kultury, ośrodki pomocy społecznej, centra aktywności i wiele innych. Każdy odwiedzający targowisko, w czasie trwania działań edukacyjnych może skorzystać z opakowań znajdujących się w szafie lub zbędne przynieść z domu, aby podzielić się z innymi.

– Pilotaż projektu potrwa do końca kwietnia. Jest to kolejna odsłona tematu niemarnowania i ponownego wykorzystywania zasobów takich jak jedzenie, woda, ubrania czy opakowania. Liczymy, że podejmowane działania przyniosą wymierne korzyści dla naszego środowiska – mówi Joanna Tymińska zastępczyni dyrektora w stołecznym Biurze Rozwoju Gospodarczego.

Wspólnie możemy więcej

Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkanek i mieszkańców, jak i kupców. Edukatorzy przeprowadzają dziesiątki rozmów z klientami bazarów i podkreślają, że mieszkańcy przyjmują ideę niemarnowania opakowań bardzo pozytywnie.

– Wszyscy mamy nadzieję na trwałą zmianę. Chcemy, aby klienci wracali na kolejne zakupy już z wielorazowymi opakowaniami – mówi pan Mariusz zarządca jednego z targowisk biorących udział w pilotażu.

Akcja „Myślę~ nie marnuję opakowań” jest jedną z odsłon kampanii „Myślę~ nie marnuję”, której celem jest zmiana nawyków mieszkańców Warszawy i promocja postaw proekologicznych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button