WARSZAWA

Stolica. Autobus uderzył w zaparkowane auta. ZTM zawiesza współpracę z firmą Arriva

Kolejny wypadek autobusu w Warszawie

7 lipca w warszawskich Bielanach przed południem doszło do kolejnego wypadku z udziałem kierowcy autobusu.

Był on pod wpływem narkotyków. Mężczyzna ten pracuje dla firmy Arriva.
Autobus linii 181 uderzył w samochody zaparkowane przy ulicy Klaudyny i latarnię. 25-latek został aresztowany.

To już drugie takie zdarzenie w przeciągu dwóch tygodni. Wcześniej inny pracownik tej samej firmy doprowadził do tego, że autobus spadł z mostu Grota-Roweckiego na trasie S8. Wtedy jedna osoba zginęła. Zażywał amfetaminę.

Karolina Gałecka, rzecznik prasowy urzędu Miasta Stołecznego Warszawa, poinformowała, że:

„Przepisy prawa, w tym przepisy dotyczące ochrony danych osobowych wyłączają możliwość badania kierowców w zakresie spożycia alkoholu lub substancji odurzających. Potwierdzają to oficjalne komunikaty na stronach UODO. Umowy pomiędzy ZTM a przewoźnikami zawierają postanowienia o możliwości badania kierowców. Zapisy w umowach zostały jednak wprowadzone na wypadek gdyby ustawodawca umożliwił wykonywanie takich badań w przyszłości.
Przy najmniejszym podejrzeniu pozostawania pod wpływem substancji niedozwolonych kierowca nie jest dopuszczany do prowadzenia pojazdu i wzywane są odpowiednie służby celem przeprowadzenia badań. Do tego czasu stan psychofizyczny kierowcy pracownicy ZTM oceniają na podstawie zachowania i rozmowy.

W przypadku podejrzenia, że kierowca jest pod wpływem środków psychoaktywnych mamy prawo wezwać policję, która jako jedyna posiada atestowane narkotesty. Zgodnie z prawem my nie możemy ich przeprowadzać. O taką zmianę apelujemy do premiera.

Po wypadku autobusu na moście Grota-Roweckiego, Warszawa wystosowała pismo do premiera o pilne zmiany legislacyjne dotyczące możliwości kontroli kierowców na obecność substancji psychoaktywnych. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Po spotkaniu władz Warszawy z firmą Arriva zawiesiliśmy umowy z wykonawcą. Oczekujemy od firmy przetestowania kierowców i zaświadczenia, że nie zażywają oni substancji psychoaktywnych. W tym czasie połączenia obsługiwać będą pozostali przewoźnicy.”

Komunikat UMW o zawieszeniu realizacji usług firmy Arriva

„Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zawiesza realizację usług przewozowych świadczonych w ramach trzech kontraktów przez firmę Arriva Bus Transport Polska.

Od dnia 7 lipca Zarząd Transportu Miejskiego wstrzymuje obsługę linii autobusowych przez firmę Arriva w Warszawie.

Zawieszenie obowiązuje do odwołania, które może nastąpić po przedstawieniu przez spółkę dowodów lub okoliczności potwierdzających zdolność do bezpiecznego świadczenia usług publicznego transportu zbiorowego.

Powyższa decyzja uzasadniona jest względami bezpieczeństwa pasażerów, które dla nas jest kluczowe.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button