BIEGISKOKI NARCIARSKIEZIMOWE

Stoch, Kubacki i Żyła z punktami PŚ. Podwójne zwycięstwo Magdy Łuczak w Tremblant

Sporty zimowe - podsumowanie weekendu

Kolejny weekend sezonu zimowego za nami.

Z dobrej strony pokazała się nasza alpejka – Magdalena Łuczak, która dwukrotnie zwyciężyła w Pucharze Ameryki Północnej w Tremblant. Nieźle zaprezentował się również skoczek Aleksander Zniszczoł, który dzięki dobrym wynikom w Pucharze Kontynentalnym w Ruce powiększył kwotę startową w PŚ na Turniej Czterech Skoczni.

Skoki narciarskie

Stoch, Kubacki i Żyła z punktami PŚ

Areną rywalizacji w Pucharze Świata była w miniony weekend skocznia Gross-Titlis-Schanze w Engelbergu. Na obiekcie HS140 wystartowały zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Rywalizację rozpoczęły panie. Czwartkowe kwalifikacje przebrnęła jedna Polka – Anna Twardosz, która w piątkowym konkursie indywidualnym po skoku na zajęła 40. pozycję. Kolejnego dnia zmagań żadna z Polek nie dostała się do konkursowej czterdziestki.

Piątek był dniem kwalifikacji mężczyzn. Do sobotnich zawodów dostało się czterech Polaków. Miejsca w konkursie zabrakło dla Macieja Kota, który uplasował się w rundzie eliminacyjnej na 54. lokacie. Nazajutrz swój pucharowy dorobek powiększyło dwóch podopiecznych trenera Thomasa Thurnbichlera – Kamil Stoch i Piotr Żyła, którzy uplasowali się odpowiednio na 21. i 22. miejscu, a w końcowym rozrachunku dzieliła ich zaledwie 0,1 punktu.

W niedzielę kolejne „oczka” do klasyfikacji generalnej PŚ zdobył Stoch, a dołączył do niego Dawid Kubacki. Skoczek z Szaflar był najlepszym Polakiem ostatniego dnia rywalizacji pod górą Titlis – zajął 14. pozycję.

Na Turniej Czterech Skoczni w sześcioosobowym składzie

Bardzo dobre wieści dotarły z fińskiej Ruki, gdzie Aleksander Zniszczoł dzięki zajęciu 2. i 20. miejsca wywalczył dodatkowe miejsce dla Polski w Turnieju Czterech Skoczni. Nasza reprezentacja będzie mogła wystawić w niemiecko-austriackich zmaganiach sześciu zawodników. Na Rukatunturi punktowali również Klemens Murańka (27. i 8.), Andrzej Stękała (17. i 9.), Jakub Wolny (20. i 12.) i Kacper Juroszek (23. w piątek). Bez punktów z Finlandii wrócili Jan Habdas (35. i 36.) oraz Tomasz Pilch (DSQ oraz 38.).

Dobre występy Konderli w Notodden, Tomasiak z dodatkowym miejscem na kolejny period CoC

Obiekt HS98 w Notodden był areną zmagań skoczków oraz skoczkiń. Zawodniczki rywalizowały w Pucharze Interkontynentalnym, zaś zawodnicy w cyklu FIS Cup. Dobre wyniki zanotowali reprezentanci Polski. Wśród pań najlepszą Polką była Nicole Konderla, która dwukrotnie uplasowała się w czołowej szóstce. Nieźle w Norwegii spisał się również Kacper Tomasiak, który w konkursach FIS Cup zajął 14. i 10. lokatę. Jego rezultaty sprawiły, że Polacy będą mogli zgłosić siedmiu skoczków do zawodów Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu (27-28.12.2023) i Garmisch-Partenkirchen (6-7.01.2024).

Polacy startowali również w zmaganiach z cyklu Alpen Cup. W Seefeld dwukrotnie najlepszym z biało-czerwonych był Łukasz Łukaszczyk (17. i 5. lokata).

Narciarstwo alpejskie

Podwójne zwycięstwo Łuczak w Tremblant

Po amerykańskim cyklu alpejskiego Pucharu Świata Magdalena Łuczak pozostała za oceanem, przygotowując się do startów w Pucharze Ameryki Północnej w kanadyjskim Tremblant. W dobrze obsadzonych zawodach nie miała sobie równych w obu slalomach gigantach.

Pierwszego dnia po bardzo dobrym drugim przejeździe awansowała o jedną pozycję i wygrała z przewagą 0,11 sekundy nad Amerykanką Elisabeth Bocock. W czwartek było jeszcze lepiej, bo pokonała drugą Finkę Erikę Pykalainen o blisko dwie sekundy i zanotowała najlepszy wynik w karierze – 15 FIS-punktów, dzięki czemu awansuje w najnowszym notowaniu najlepszych gigancistek świata.

Łodziankę czeka teraz chwila przerwy w Polsce, a po świętach Bożego Narodzenia uda się do austriackiego Lienz, gdzie już 28 i 29 grudnia odbędzie się slalom gigant oraz slalom. W tych pierwszych zawodach wystartuje razem z Maryną Gąsienicą-Daniel, która po 22. miejscu w supergigancie w Sankt Moritz, nie ukończyła niestety supergiganta w Val d’Isere. Zakopianka wypadła na ostatnim odcinku trasy, a na przedostatnim pomiarze miała 26. czas, co zwiastowało kolejne pucharowe punkty.

Magda Łuczak (fot. PZN)

Sawicka dwukrotnie najlepsza w Austrii

Dobry start zaliczyła także Aniela Sawicka, która poszła w ślady Magdaleny Łuczak i także dwa razy wygrała, z tym że w zawodach rangi CIT w austriackim Leogang. W sobotę zwyciężyła z przewagą aż 2,59 sekundy nad drugą Brytyjką Islą Ward, a dzień później pokonała tę samą zawodniczkę o 1,46 sekundy. W ciągu dwóch dni zjechała także dwa najlepsze slalomowe wyniki w tym sezonie – 40.31 i 43.13 FIS-punktów.

Łodziński, Szczap i Kierkowski z najlepszymi wynikami w karierze

Reprezentanci Polski z sukcesem startowali w piątek w zawodach FIS w slalomie w niemieckim Berchtesgaden-Bischofswiesen. Jan Łodziński, Mateusz Szczap oraz Juliusz Kierkowski zaliczyli najlepsze slalomowe wyniki w karierze. Ten pierwszy dwa razy był siódmy (36.65 i 38.52 FIS-punkty), Szczap 22. i 23. (51.65 i 52.22 FIS-punkty), a Kierkowski 23. i 25. (54.29 i 56.74 FIS-punkty).

Rozpoczął się kolejny sezon Młodzieżowego Pucharu Polski PolSKI Mistrz

Za nami także pierwszy weekend z Młodzieżowym Pucharem Polski w sezonie 2023/2024. Młodzicy oraz Juniorzy Młodsi rywalizowali 16 i 17 grudnia w dwóch slalomach w Suchem koło Zakopanego. Jako jedyna niepokonana okazała się Natasza Kamińska, która dwa razy wygrała, wyprzedzając Igę Kaczmarek. Inaugurację zdominowali zawodnicy KS Sport, którzy zdobyli łącznie siedem medali, w tym cztery złote.

Biegi narciarskie

Staręga w czołowej „30” Pucharu Świata

W piątek, 15 grudnia Puchar Świata w biegach narciarskich przeniósł się do norweskiego Trondheim. W sprincie techniką dowolną wystartowało czworo Polaków: Maciej Staręga, Dominik Bury, Robert Bugara i Weronika Kaleta. Maciej Staręga awansował do ćwierćfinału sprintu i zajął w nim 6. pozycję. Ostatecznie ukończył zawody na 30. miejscu, zdobywając pierwsze punkty Pucharu Świata w tym sezonie. Punkty zdobyła również 46. Weronika Kaleta.

W sobotę odbył się bieg łączony na 20 km. Najlepsza okazał się szwedka Ebba Andersson, a wśród mężczyzn Klaebo z Norwegii. W niedzielę na 10 km techniką klasyczną wśród pań bezkonkurencyjna okazała się Victoria Carl z Niemiec, u mężczyzn ponownie Klaebo. Polacy po piątkowym sprincie udali się do Polski.

Snowboard

Rozpoczął się historyczny sezon dla polskiego snowboardu alpejskiego, podczas którego najlepsi zawodnicy na świecie zawitają na Jaworzynę Krynicką, aby rywalizować w slalomie gigancie równoległym Pucharu Świata. Za nami pierwsze dwie edycje zawodów cyklu, które odbyły się we Włoszech.

Oskar Kwiatkowski 15. na inaugurację

Inauguracja miała miejsce w Carezzie, w której do czołowej „16” slalomu giganta równoległego (PGA) awansował nasz mistrz świata, Oskar Kwiatkowski. W walce o ćwierćfinał zmierzył się mistrzem olimpijskim, Austriakiem Benjaminem Karlem. Do awansu zabrakło zaledwie czterech setnych sekundy, a nasz reprezentant zajął ostatecznie 15. miejsce.

Najwyżej z Polek była Olimpia Kwiatkowska, która zajęła najlepszą w karierze, 20. pozycję. Weronika Dawidek i Michał Nowaczyk byli 33., Maria Bukowska-Chyc 35., a. Andrzej Gąsienica-Daniel 43.

Maria Bukowska-Chyc z najlepszym wynikiem w Pucharze Świata

Drugie zawody Pucharu Świata odbyły się 16 grudnia w położonej niecałe 100 kilometrów dalej Cortinie d’Ampezzo. Tym razem żaden z naszych reprezentantów nie awansował do finałów (TOP16) PGA, a najlepsza okazała się Maria Bukowska-Chyc, która zajęła 23. miejsce. Dla 23-latki był to najlepszy indywidualny wynik w zawodach tej rangi.

Oskar Kwiatkowski i Weronika Dawidek zajęli 25. miejsce, Michał Nowaczyk 39., Andrzej Gąsienica-Daniel 41., a Olimpia Kwiatkowska wypadła z trasy w swoim przejeździe eliminacyjnym.

Gratulujemy naszym snowboardzistom i trzymamy kciuki za kolejne zawody PŚ, które odbędą się 23 grudnia w Davos. Natomiast zawodnicy z kadry B i kadry juniorskiej będą rywalizować w Pucharze Europy w czeskim Monincu, gdzie 19 i 20 grudnia odbędą się dwa slalomy równoległe.

Kombinacja norweska

Życiowy wynik Joanny Kil w Ramsau

To był najlepszy weekend startowy Joanny Kil w całej karierze. W zawodach Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Ramsau w piątek zajęła 16. miejsce, a w sobotę była 15. W piątkowych zawodach Joanna Kil po skokach narciarskich była 18. Po biegu awansowała o dwie pozycje. Najlepsza była Gyda Westvold Hansen z Norwegii (14:41.2). Podium uzupełniła Ida Marie Hagen i Szwedka Minja Korhonen.

Natomiast w sobotę Joanna Kil ponownie poprawiła swoje najlepsze osiągnięcie i ukończyła zawody Pucharu Świata na 15. miejscu ze stratą +1:42.6 do Norweżki Idy Marie Hagen. Norweskie podium dopełniły Gyda Westvold Hansen oraz Lisa Hirner. Gratulujemy Joannie Kil świetnych wyników. Kolejny Puchar Świata w kombinacji norweskiej odbędzie się 12-14 stycznia w Oberstdorfie.

W ubiegły weekend (16-17 grudnia) odbyły się również zawody FIS Alpen Cup w Seefeld w Austrii. W sobotę najlepszym z Polaków okazał się 18. Kacper Jarząbek. W czołowej „30” zawody ukończyli również Piotr Nowak i Szymon Dubiel.

Wyniki zawodów PŚ w Engelbergu

16.12.2023, sobota (HS140) – konkurs mężczyzn
21. Kamil Stoch (280,3 pkt)
22. Piotr Żyła (280,2)
33. Dawid Kubacki (137,4)
36. Paweł Wąsek (124,5)
NQ Maciej Kot (54. w kwalifikacjach)

17.12.2023, niedziela (HS140) – konkurs mężczyzn
14. Dawid Kubacki (290,8 pkt)
23. Kamil Stoch (283,1)
34. Piotr Żyła (132,3)
36. Paweł Wąsek (128,6)
37. Maciej Kot (128,5)

15.12.2023, piątek (HS140) – konkurs kobiet
40. Anna Twardosz (86,5 pkt)
NQ Pola Bełtowska (48. w kwalifikacjach)
NQ Natalia Słowik (49. w kwalifikacjach)

16.12.2023, sobota (HS140) – konkurs kobiet
NQ Natalia Słowik (44. w kwalifikacjach)
NQ Pola Bełtowska (46. w kwalifikacjach)
NQ Anna Twardosz (49. w kwalifikacjach)

Wyniki zawodów CoC w Ruce

15.12.2023, piątek (HS142)
2. Aleksander Zniszczoł (297,8)
17. Andrzej Stękała (265,8)
20. Jakub Wolny (248,8)
23. Kacper Juroszek (232,5)
27. Klemens Murańka (209,9)
35. Jan Habdas (105,7)
DSQ Tomasz Pilch

16.12.2023, sobota (HS142)
8. Klemens Murańka (270,1 pkt)
9. Andrzej Stękała (268,4)
12. Jakub Wolny (263,5)
20. Aleksander Zniszczoł (239,8)
35. Jan Habdas (88,5)
36. Kacper Juroszek (86,2)
38. Tomasz Pilch (82,3)

Wyniki zawodów ICoC w Notodden

15.12.2023, piątek (HS98)
5. Nicole Konderla (209,6 pkt)
7. Wiktoria Przybyła (182,2)
13. Paulina Cieślar (162,8)
21. Sara Tajner (120,7)

16.12.2023, sobota (HS98)
6. Nicole Konderla (192,3 pkt)
11. Paulina Cieślar (170,1)
17. Wiktoria Przybyła (154,5)
19. Sara Tajner (136,0)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button