ŚWIAT

Spotkanie szefów dyplomacji państw NATO w Pradze. Stoltenberg i Sikorski o pomocy dla Ukrainy

We are NATO

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg podczas czwartkowej wizyty w Pradze pochwalił Czechy za ich istotną rolę w NATO.

W czwartek i piątek w stolicy Czech odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO.

Podczas spotkania z premierem Petrem Fialą Sekretarz Generalny NATO podziękował Czechom za ich istotny wkład w Sojusz i znaczącą pomoc dla Ukrainy.

Podkreślił, że „Czechy przyjmują setki tysięcy ukraińskich uchodźców” i dostarczają Ukrainie krytyczny sprzęt wojskowy, „w tym czołgi, helikoptery i rakiety obrony powietrznej”. Z zadowoleniem przyjął także fakt, że kierowana przez Czechy inicjatywa w zakresie amunicji zapewnia Ukrainie więcej pocisków artyleryjskich, a dostawy spodziewane są wkrótce. „To naprawdę robi różnicę” – powiedział.


Później, podczas przemówienia w Senacie Parlamentu, Stoltenberg podkreślił znaczenie zbliżającego się szczytu waszyngtońskiego w lipcu, którego przygotowanie ministrowie spraw zagranicznych NATO przygotują w tym tygodniu w Pradze. Stoltenberg powiedział, że oczekuje od przywódców w Waszyngtonie podjęcia ważnych decyzji w trzech obszarach: wzmocnienia obrony NATO, zwiększenia wsparcia dla Ukrainy i pogłębienia partnerstw NATO.

W czwartkowy wieczór prezydent Czech Petr Pavel wręczy Sekretarzowi Generalnemu Order Tomáša Garrigue Masaryka podczas ceremonii na Zamku Praskim. Ministrowie spraw zagranicznych zbiorą się w piątek na sesji roboczej.

Nieformalne spotkanie szefów dyplomacji państw NATO w Pradze

W dniach 30-31 maja br. minister Radosław Sikorski przebywa w Pradze, gdzie bierze udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Sikorski jest za możliwością wykorzystywania przez Ukraińców broni bez żadnych ograniczeń, bo tylko tak odzyskają wszystkie okupowane terytoria. Mówił też o polsko-greckim pomyśle utworzenia ogólnoeuropejskiego systemu obrony powietrznej.

Rosja zakończy konflikt na Ukrainie, gdy uzna, że szkoda jej wydawać na to pieniędzy.

Szef MSZ powiedział, że Polska przygotowuje nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Już przekazała im około 4 mld euro pomocy wojskowej.

Węgry wciąż blokują pakiet refundacji UE dla Ukrainy. Sikorski stwierdził: „Jesteśmy zmęczeni ich wymówkami”.

Rozmowy koncentrowały się wokół przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie oraz wsparcia sojuszników dla walczącej Ukrainy. Ministrowie zgodzili się, że kontynuacja pomocy wojskowej dla Kijowa jest dziś zadaniem priorytetowym. Omówili również plany dalszego wsparcia i współpracy NATO z Ukrainą. Szef polskiej dyplomacji przekonywał, że porażka rosyjskiej agresji w Ukrainie jest konieczna dla przywrócenia trwałej stabilności w Europie oraz podkreślał potrzebę większej mobilizacji w dostarczaniu pomocy wojskowej, Jak dodał, przełoży się to na wzrost bezpieczeństwa wschodniej flanki. W Pradze omówiono też postępy we wzmacnianiu bezpieczeństwa Sojuszników i obrony kolektywnej NATO, konieczne w obliczu nasilających się działań Rosji wymierzonych w członków Paktu.

Minister Sikorski podkreślił, że NATO musi być jak najlepiej przygotowane na zmieniającą się naturę zagrożeń ze strony Moskwy. Szef polskiej dyplomacji apelował także o wsparcie państw europejskich, które pozostają szczególnie narażone na destabilizacyjne działania Rosji.

Głównym tematem dyskusji ministrów jest wojna na Ukrainie oraz perspektywy dalszej pomocy i wsparcia jej w konflikcie z Rosją. Uczestnicy omówią także możliwości kolektywnej obrony w państwach Sojuszu oraz poruszą zagadnienie przeciwdziałania dezinformacji, w szczególnym okresie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Ministrowie spotkają się także z prezydentem Republiki Czeskiej Petrem Pavlem.

Spotkanie w Pradze będzie ostatnim spotkaniem szefów dyplomacji państw NATO przez szczytem w Waszyngtonie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button