Para Prezydencka zaprosiła na doroczne spotkanie przedstawicieli kościołów i związków wyznaniowych obecnych w Polsce oraz Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Prezydent podziękował przybyłym za obecność.
– Spotykamy się ze sobą z życzliwością, z uściskiem dłoni. To właśnie buduje siłę naszego państwa i naszej wspólnoty. To, że patrzymy na siebie nawzajem z życzliwością, z wyrozumiałością, że szukamy dróg, które prowadzą nas do porozumienia, do rozwiązywania kwestii wątpliwych, czasem spornych – jak to w życiu. Ale umiemy być razem – podkreślił Andrzej Duda.
– To właśnie budowało i buduje ogromnie naszą siłę – dodał.
Prezydent podkreślał, że z wielkim wzruszeniem i satysfakcją patrzy dziś także na współdziałanie polityczne, w naszej części Europy.
– Na wielkie zrozumienie, wielką tolerancję i wielką życzliwość, z jaką podchodzą do siebie w tej chwili także przywódcy i rządzący, ci odpowiedzialni za losy państw i narodów – w tym momencie, w naszej części Europy. Jak bardzo zwartą wspólnotę w tej chwili stanowimy. Mam nadzieję, że jest to także dobra dla nas wszystkich prognoza na przyszłość. Że będziemy jeszcze wspólnie tutaj mieli obszar bezpieczeństwa, dobrej współpracy, także znakomitej prosperity gospodarczej, zamożności i spokojnego życia – powiedział Andrzej Duda.
Zapewnił, że dziś czynimy wszystko, aby wojna na Ukrainie zakończyła się jak najszybciej, aby wrócił pokój, aby ludzie mogli znów spokojnie żyć.
Po prezydencie RP głos zabrali: ks. abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Episkopatu Polski, ks. bp Andrzej Malicki – prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, Michael Schudrich – naczelny Rabin Polski, Tomasz Miśkiewicz – przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Grzegorz Kuprianowicz – współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Coroczne spotkanie Pary Prezydenckiej po raz pierwszy od wybuchu pandemii odbyło się – jak wcześniej – w rozszerzonej formule. Do Pałacu Prezydenckiego zaproszono nie tylko głowy kościołów oraz członków Komisji Wspólnej Rząd i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, w skład której wchodzą wszystkie mniejszości narodowe i etniczne, ale również delegacje wiernych świeckich poszczególnych kościołów i związków wyznaniowych, m.in. przedstawicieli Kościoła Zielonoświątkowego i Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.