TORUŃ

Spłonął 500-letni Dąb Rzeczypospolitej. 10 tysięcy zł za ujęcie podpalacza

Dąb Jagiełły

25 grudnia ktoś podpalił 500-letni pomnik przyrody „Dąb Rzeczypospolitej” w rezerwacie przyrody Jar Brynicy (woj. kujawsko-pomorskie).

Ten dąb był świadkiem historii, monumentalnym pomnikiem natury i jej nadzwyczajnych mocy, był też elementem dziedzictwa kulturowego Polski. To też miejsce refleksji i świątynia zadumy…

Spłonął 500-letni Dąb Rzeczpospolitej (fot. Lasy Państwowe w Toruniu)

To niepowetowana strata nie tylko dla Nadleśnictwa Brodnica czy Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. To wielka strata dla nas wszystkich.

Pomnik przyrody na Pojezierzu Brodnickim nazywany był również Dębem Jagiełły.

Spłonął 500-letni Dąb Rzeczpospolitej (fot.Nadleśnictwo Lidzbark/Lasy Państwowe)
Spłonął 500-letni Dąb Rzeczpospolitej (fot.Nadleśnictwo Lidzbark/Lasy Państwowe)

Strażacy z Brodnicy, Działdowa, Lidzbarka i Górzna niestety na miejscu tylko dogaszali ogień. Kiedy przyjechali, drzewo to już leżało i paliło się.

Niedaleko spalonego dębu rosną około 200-letnie sosny.

Spłonął 500-letni Dąb Rzeczpospolitej (fot.Nadleśnictwo Lidzbark/Lasy Państwowe)

OŚWIADCZENIE DYREKTORA REGIONALNEJ DYREKCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH W TORUNIU O NAGRODZIE ZA POMOC W UJĘCIU SPRAWCY PODPALENIA DĘBU RZECZYPOSPOLITEJ

„W związku z podpaleniem niemal pięćsetletniego pomnika przyrody „Dębu Rzeczypospolitej” w rezerwacie Jar Brynicy, na terenie Nadleśnictwa Brodnica, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wyznacza NAGRODĘ W KWOCIE 10 tys. zł za pomoc w ujęciu sprawcy lub sprawców podpalenia.

Dzisiaj uległ doszczętnemu spaleniu najważniejszy obiekt przyrodniczy Pojezierza Brodnickiego, perła w koronie przyrodniczej Nadleśnictwa Brodnica. Wezwane na miejsce służby pożarnicze mogły jedynie dogasić poległy pomnik przyrody.

Ta ogromna strata i bolesne doświadczenie potęgują się, kiedy uświadomimy sobie, że w lasach Nadleśnictwa Brodnica nigdy nie dochodziło do podpaleń lasu.
To nie był przypadek, lecz celowe działanie podpalacza, dlatego prosimy wszystkich, którzy posiadają informacje pomocne w ustaleniu sprawcy tej przyrodniczej zbrodni, o kontakt z Policją.

Dziękujemy za sprawną akcję strażakom, liczymy na szybkie wykrycie sprawcy przez Policję i również dziękujemy za dotychczas podjęte działania.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button