Speedway Grand Prix. Bartosz Zmarzlik mistrzem świata na żużlu

Indywidualny mistrz świata na żużlu

Bartosz Zmarzlik został indywidualnym mistrzem świata na żużlu.

To już jego trzeci taki tytuł!

Polski zawodnik wygrał Grand Prix Szwecji w Malilli. Trzeci był Maciej Janowski.

Przed sobotą Zmarzlik wiedział, że jeśli zajmie wyższe miejsce niż drugi w klasyfikacji generalnej Duńczyk Leon Madsen to zostanie najlepszym w tym motosporcie.

To 18. w jego karierze zwycięstwo w turnieju Grand Prix.

Oprócz niego wystartowali też Patryk Dudek, Maciej Janowski i Paweł Przedpełski.

27-letni Polak jako najmłodszy w historii sięgnął po trzecie złoto. Mistrzem świata był w 2019 i 2020 roku.

Bartosz Zmarzlik na 8. miejscu klasyfikacji wszech czasów IMŚ

Polak awansował na 8. miejsce w klasyfikacji wszech czasów IMŚ.

W ciągu 76. edycji Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu tytuł najlepszego żużlowca globu wywalczyło łącznie 37 zawodników z 9 krajów. Najwięcej tytułów mistrzowskich (6) w historii zdobyli Szwed, Tony Rickardsson i Nowozelandczyk, Ivan Mauger. 5 razy najlepszym żużlowcem świata zostawał Szwed, Ove Fundin.

4 tytuły Indywidualnego Mistrza Świata zdobywali: Nowozelandczyk, Barry Briggs, Amerykanin Greg Hancock oraz Duńczyk, Hans Nielsen, który najwięcej ze wszystkich zawodników, bo aż 12 razy stawał na końcowym podium IMŚ.

3 razy najlepszymi poza Bartoszem Zmarzlikiem zostawało 5 zawodników. Byli to trzej Duńczycy: Nicki Pedersen, Ole Olsen i Eric Gundersen, Australijczyk, Jason Crump oraz Brytyjczyk, Tai Woffinden. Zmarzlik jest jedynym z tego grona, któremu wywalczenie 3 tytułów mistrzowskich zajęło tylko 4 sezony. Dla Polaka złoto zdobyte w tym roku jest już szóstym medalem w karierze (3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy), co daje mu 8. miejsce w klasyfikacji medalowej wszech czasów IMŚ razem z Woffindenem (3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy), a przed Pedersenem (3 złote, 1 srebrny i 3 brązowe), Olsenem (3 złote, 1 srebrny i 2 brązowe) i Gundersenem (3 złote i 1 srebrny). Z grona 3-krotnych IMŚ Zmarzlika wyprzedza jedynie Jason Crump, który poza 3 złotymi medalami zdobył jeszcze 5 srebrnych i 2 brązowe medale.

Dwukrotnie po miano najlepszego żużlowca globu sięgało 4 zawodników. W gronie tym znajdują się: dwaj Brytyjczycy, Freddie Williams i Peter Craven, Australijczyk, Jack Young, Amerykanin, Bruce Penhall i Nowozelandczyk, Ronnie Moore.

Pozostałych 20 triumfatorów rozgrywek wyłaniających najlepszego zawodnika świata po złoty medal sięgało tylko raz. Wśród nich są m.in.: Jerzy Szczakiel, Tomasz Gollob, Szwed, Per Jonsson, Amerykanin, Sam Ermolenko czy aktualnie jeżdżący jeszcze w PGE Ekstralidze Australijczycy, Jason Doyle i Chris Holder.