CIEKAWOSTKI

Sokoły wędrowne zostały rodzicami. Mieszkają na kominie elektrociepłowni w Gdyni

Sokoły wędrowne w Gdyni

Na świat przyszły w tym roku pisklaki gdyńskich sokołów wędrownych.

Szczęśliwi rodzice Bryza i Bosman mieszkają w gnieździe znajdującym się na kominie elektrociepłowni PGE w Gdyni. Pierwszy młody sokół przyszedł na świat 18 kwietnia około godziny 11:30.

Od kilku lat za sprawą kamer możemy podglądać ich życie. Całodobową transmisję prowadzi Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. 9 marca kamery zarejestrowały niezwykły moment – pierwsze w tym roku jajo, zniesione przez Bryzę.

Po około kilkudziesięciu godzinach pojawiło się drugie. Na przestrzeni kolejnych 4 dni Bryza zniosła jeszcze dwa jajka, na zmianę wysiadywane były przez rodziców. W ten sposób ptaki zapewniły odpowiednie warunki do rozwoju piskląt.

Gdyńskie sokoły to Bryza i Bosman. Pierwsza pojawiła się w Gdyni samica, która do miasta przyleciała w 2013 roku z oddalonego o 376 km Neustrelitz w Niemczech. Samiec dołączył do niej niedługo później. Przybył z południa Polski – dokładnie z Wrocławia. Początkowo w gnieździe nie było młodych. Pierwszy lęg miał miejsce w 2015 roku. Bosman i Bryza opiekowali się wtedy jednym pisklakiem – samiczką. Kolejne małe sokoliki – samiec i dwie samice przyszły na świat w następnym roku. W 2017 roku do rodzeństwa dołączyły cztery samiczki: Fregata, Reda, Marina i Laguna. W tym roku Bryza złożyła cztery jaja.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button