POLSKA

Służby podległe MSWiA. Blisko 26 tys. funkcjonariuszek i ponad 21 tys. kobiet na stanowiskach cywilnych

Dzień kobiet

Aktualnie w Policji służy blisko 19,4 tys. funkcjonariuszek co stanowi 20 proc. formacji.

Liczba ta z roku na rok rośnie. Podobnie sytuacja wygląda w Straży Granicznej, w której służbę pełni ponad 4,7 tys. kobiet przy ogólnej liczbie prawie 15 tys. funkcjonariuszy. Natomiast w Państwowej Straży Pożarnej służy na co dzień 1,3 tys. funkcjonariuszek. Również SOP może pochwalić się dużym zainteresowaniem wśród kobiet, których obecnie w służbie jest 250. W czterech formacjach podległych MSWiA pracuje również ponad 21 tys. kobiet na stanowiskach cywilnych.

W Policji służy ponad 19 tys. funkcjonariuszek

W Policji aktualnie służy w sumie ponad 96 tys. osób. Z tej liczby prawie 19,4 tys. stanowią kobiety (ponad 20 proc.). Najwięcej pań służy w pionach prewencyjnych i kryminalnych. Są obecne także w oddziałach kontrterrorystycznych.

Dowodem wzrastającego zainteresowania służbą w Policji wśród kobiet są dane z ubiegłorocznego naboru do formacji – ponad 40 proc. aplikujących stanowiły panie. Funkcjonariuszek w Policji przybywa z każdym rokiem. W 2010 r. było ich 12,8 tys., w 2015 r. 15,2 tys., a w 2020 r. już 16,7 tys.

Pracę mundurowych codziennie wspiera ponad 37 tys. pracowników cywilnych. Niemal połowę z nich, bo 48 proc. stanowią kobiety (17,8 tys.).

W Straży Granicznej aż 30 proc. kobiet

W Straży Granicznej służbę pełni blisko 15 tys. osób , z czego ponad 4,7 tys. to kobiety. Dla porównania w 2010 r. w Straży Granicznej służyło ich niewiele ponad 3 tys.

Kobiety w SG służą aktualnie na stanowiskach komendantów i zastępców komendantów placówek Straży Granicznej, naczelników i zastępców naczelników wydziałów. Ponad 100 kobiet pełni również służbę na wyższych stanowiskach służbowych, takich jak m.in. zastępca komendanta głównego SG.

Ponadto, funkcjonariuszki SG pilotują śmigłowce i samoloty, a także służą na jednostkach pływających. Wiele kobiet w Straży Granicznej zajmuje również stanowiska przewodników psów służbowych oraz ekspertów i techników kryminalistyki.

W ubiegłym roku na ponad tysiąc osób przyjętych do służby w Straży Granicznej, 42 proc. stanowiły kobiety.

1,3 tys. funkcjonariuszek w PSP

W Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę ponad 30 tys. funkcjonariuszy, wśród których jest 1,3 tys. kobiet. Dodatkowo prawie 1,4 tys. pań pracuje na stanowiskach cywilnych w PSP.

Najwięcej funkcjonariuszek PSP pełni służbę w pionach logistycznych, operacyjnych, szkoleniowych i prewencyjnych. W systemie zmianowym pełni służbę 171 kobiet, natomiast w systemie codziennym blisko 1,2 tys. kobiet.

Dzięki umiejętnościom organizacyjnym i profesjonalizmowi funkcjonariuszki w PSP zajmują stanowiska dowódcze m.in. komendanta i zastępcy komendanta powiatowego, dowódcy zastępu, dowódcy sekcji, czy dowódcy zmiany.

W ubiegłym roku grono pań w PSP powiększyło się o 94 funkcjonariuszki.

250 funkcjonariuszek w Służbie Ochrony Państwa

W SOP służbę pełni obecnie 250 funkcjonariuszek. Dla porównania w 2010 r. w ówczesnym Biurze Ochrony Rządu było ich 142.

Wśród funkcjonariuszek SOP 58 pań to oficerowie, a 9 pań oficer zajmuje stanowiska kierownicze w formacji.

W ubiegłym roku 104 kobiety złożyły podanie o przyjęcie do służby w SOP.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button