POLSKA

Śledztwo ABW. Akt oskarżenia za działalność szpiegowską na rzecz Rosji

Szpiegostwo

Skierowaniem do sądu aktu oskarżenia zakończyło się śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeciwko 44-letniemu obywatelowi obcego państwa.

Mężczyzna został oskarżony o udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Śledztwo zostało wszczęte w oparciu o ustalenia Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Akt oskarżenia został skierowany do sądu 30 sierpnia 2023 r. W toku śledztwa ABW, wszczętego w oparciu o ustalenia SKW, zebrano obszerny materiał dowodowy wskazujący, że oskarżony działał na zlecenie Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Mężczyzna na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego zajmował się rozpoznaniem oraz dokumentowaniem lokalizacji wyznaczonych obiektów zajmowanych przez instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa. Oskarżony działał samodzielnie, wskazówki oraz szczegóły dotyczące zleconych zadań otrzymywał bezpośrednio z terytorium Federacji Rosyjskiej.

Mężczyźnie przedstawiono zarzut brania udziału w działalności obcego wywiadu skierowanego przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, tj. popełnienia czynu z art. 130 § 1 k.k., który zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 10 lat. Obcokrajowiec przyznał się do zarzucanych czynów. W stosunku do oskarżonego stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Akt oskarżenia jest wynikiem śledztwa prowadzonego przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Pozyskiwał i przekazywał informacje dotyczące infrastruktury krytycznej

Mężczyzna został zatrzymany w marcu 2023 r. Na terenie Polski przebywał od stycznia 2023r. W oparciu o materiały zebrane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku śledztwa ustalono, iż brał on udział w działalności rosyjskiego wywiadu poprzez pozyskiwanie i gromadzenie informacji między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działalności służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Uzyskane informacje mężczyzna przekazywał następnie rosyjskiej służbie wywiadowczej. Zlecone zadania wykonywał co najmniej od stycznia 2023 r.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button