Władimir Putin spotkał się z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem.
Sekretarz Generalny ONZ wziął udział w sesji plenarnej BRICS Plus/Outreach w ramach 16. Szczytu BRICS. Jest to ogromny skandal, że ktoś taki spotyka się ze zbrodniarzem wojennym!
Międzynarodowy Trybunał Karny rok temu wydał nakaz aresztowania Putina!
Stolica Tatarstanu była gospodarzem plenarnej sesji 16. Szczytu BRICS w formacie BRICS Plus/Outreach, w którym wzięli udział liderzy z krajów WNP, delegacje z krajów Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej, a także przedstawiciele wielu organizacji międzynarodowych na szczeblu szefów ich organów wykonawczych.
Władimir Putin spotkał się z prezydentem Republiki Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na marginesie szczytu BRICS w Kazaniu.
Pierwszego dnia szczytu Władimir Putin spotkał się z prezesem Nowego Banku Rozwoju Dilmą Rousseff, premierem Indii Narendrą Modim, prezydentem RPA Cyrilem Ramaphosą, prezydentem Chin Xi Jinpingiem i prezydentem Arabskiej Republiki Egiptu Abdelem Fattahem el-Sisim.
16. szczyt BRICS odbył się w Kazaniu w dniach 22–24 października pod rosyjskim przewodnictwem pod hasłem Wzmocnienie multilateralizmu dla sprawiedliwego globalnego rozwoju i bezpieczeństwa.
Szef ONZ mówił prezydentowi Putinowi, że rosyjska inwazja narusza Kartę Narodów Zjednoczonych
Sekretarz generalny ONZ António Guterres powtórzył podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w czwartek, że trwająca inwazja jego kraju na Ukrainę narusza Kartę Narodów Zjednoczonych i prawo międzynarodowe.
Spotkanie odbyło się w czwartek w Kazaniu w Rosji, miejscu 16. Szczytu BRICS.
W poście na platformie społecznościowej X pan Guterres napisał w piątek, że podczas spotkania podkreślił prezydentowi Putinowi nielegalność rosyjskiej inwazji.
„Powtórzyłem punkty, które przedstawiłem na sesji Szczytu” — powiedział pan Guterres.
Grupa BRICS została założona przez Brazylię, Rosję, Indie i Chiny w 2006 roku — a Republika Południowej Afryki dołączyła w 2010 roku — i od tego czasu rozszerzyła się do bloku państw, które łącznie reprezentują prawie połowę światowej populacji.
Przemawiając na Szczycie w czwartek, Sekretarz Generalny podkreślił potrzebę pokoju na Ukrainie – „sprawiedliwego pokoju zgodnego z Kartą Narodów Zjednoczonych, prawem międzynarodowym i rezolucjami Zgromadzenia Ogólnego”.
Podkreślił również znaczenie przestrzegania wszędzie wartości Karty Narodów Zjednoczonych, praworządności oraz zasad suwerenności, niezależności politycznej i integralności terytorialnej państw.
Podczas spotkania z Putinem Sekretarz Generalny Guterres wyraził również swoje silne poparcie dla ustanowienia porozumienia w sprawie bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym, które jest istotną drogą do globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.
„Sekretarz Generalny wyraził przekonanie, że ustanowienie wolności żeglugi na Morzu Czarnym ma ogromne znaczenie dla Ukrainy, Federacji Rosyjskiej oraz dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego” — czytamy w komunikacie rzecznika Pana Guterresa.
„W pełni popiera on kontynuację negocjacji w tym zakresie i wyraża głębokie uznanie dla pracy wykonywanej przez Turcję” — dodano w komunikacie.
Transport towarów rolnych, w szczególności zboża z Ukrainy i innych portów nad Morzem Czarnym, a także nawozów, został poważnie utrudniony od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., co zagroziło bezpieczeństwu żywnościowemu i gwałtownie podniosło ceny na całym świecie.
Inicjatywa zbożowa Morza Czarnego, pośredniczona przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 r., oraz późniejsze równoległe porozumienie między ONZ a Rosją odegrały kluczową rolę w przywróceniu handlu kluczowymi towarami.
I’m on my way back from Kazan, where I once again attended the Outreach session of the Summit of BRICS that represents nearly half of the world’s population.
In the session, I called for a just peace in Ukraine in line with the @UN Charter, international law and General Assembly…
— António Guterres (@antonioguterres) October 25, 2024
Inicjatywa nie została odnowiona po trzeciej kadencji, która wygasła 17 lipca 2023 r., co ponownie wpłynęło na szlak handlowy.
Na konferencji prasowej w Nowym Jorku w piątek rzecznik ONZ odpowiedział na pytania dotyczące spotkania Sekretarza Generalnego António Guterresa z Władimirem Putinem, pomimo aktywnego nakazu Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) przeciwko rosyjskiemu przywódcy.
Zastępca rzecznika ONZ, Farhan Haq, powiedział, że wszelkie kontakty między urzędnikami ONZ a osobami oskarżonymi opierają się wyłącznie na konieczności operacyjnej.
„Są bardzo jasne kwestie operacyjne, którymi musimy się zająć” – wyjaśnił Haq, odnosząc się do odczytu ze spotkania i zwracając uwagę na obawy dotyczące wojny na Ukrainie i bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym.
„To wszystko są powody, dla których takie spotkanie, znowu, odbywa się w ścisłych warunkach pod względem zajmowania się sprawami operacyjnymi, podczas gdy trzeba zająć się oskarżonym personelem”.
BrICS został założony w 2006 roku przez Brazylię, Rosję, Indie i Chiny, do których później dołączyły Republika Południowej Afryki, Iran, Egipt, Etiopia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Łącznie reprezentują one prawie połowę światowej populacji.