Rosyjscy parlamentarzyści mimo sankcji otrzymali od władz austriackich wizy.
Nie chodzi o te wizy. Bardziej o to, że zaprosili zbrodniarzy wojennych! Przez najbliższe kilkadziesiąt lat Rosjanie nie powinni nigdzie mieć miejsca w cywilizowanym świecie, dopóki nie będzie u nich prawdziwej demokracji.
I to pomimo protestu kilkudziesięciu państw członkowskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Austria zaprosiła raszystów do uczestnictwa w zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Wiedniu.
Przed Austrią przewodnictwo miała Polska. Wtedy zakazano przyjazdu osobom z Białorusi i Rosji. Można? Można!
„To hańba, że rosyjska delegacja jest tutaj, szczególnie, że składa się z osób, które są na liście sankcyjnej i głosowały za aneksją terytorium niepodległego państw” – powiedział łotewski delegat.
Delegacja ukraińska w proteście nie wzięła udziału w sesji. Podczas przemówień raszystów większość delegatów wychodziła z sali.
ZOBACZ WIĘCEJ: Chory kraj. Austria zaprosiła, mimo sankcji, rosyjskich zbrodniarzy wojennych na Zgromadzenie Parlamentarne OBWE. Bojkot Litwy i Ukrainy
Naród ukraiński musi być postawiony na pierwszym miejscu, a Rosja musi zakończyć tę wojnę — mówią liderzy OBWE
Trojka OBWE: przewodniczący, minister Spraw Zagranicznych Macedonii Północnej Bujar Osmani, polski minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau, fiński minister Spraw Zagranicznych Pekka Haavisto oraz Sekretarz Generalny OBWE Helga Maria Schmid wydali następujące oświadczenie:
„Dziś mija rok od kiedy naród ukraiński został zmuszony do przeciwstawienia się bezprawnej, nieusprawiedliwionej i niesprowokowanej rosyjskiej wojnie napastniczej na terytorium ich państwa. Wytrwałość i odwaga Ukraińców w obliczu niewyobrażalnej i bezmyślnej destrukcji są niezmiernie inspirujące.
Tysiące ludzi zginęło. Miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. Całe miasta zostały starte z powierzchni ziemi. Nieopisane cierpienie ludzi w trakcie tego kryzysu humanitarnego pustoszy Ukrainę i jest odczuwalne daleko poza jej granicami. Skala zniszczeń jest ogromna i wciąż się powiększa.
Ta wojna jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa i stabilności Europy i świata. To wielka ludzka tragedia. Niezwykle istotne jest zapewnienie rozliczalności za pogwałcenia i naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego. Rosja musi zostać rozliczona za wszystkie naruszenia prawa międzynarodowego (wszelkie bezprawne działania). Musimy zapewnić, aby nie było bezkarności za masowe akty okrucieństwa popełnione w Ukrainie, w tym zbrodnie wojenne i zbrodnię agresji popełnione w Ukrainie. Jej sprawców należy postawić przed odpowiednim trybunałem.
Nasz dzisiejszy przekaz jest jasny: rosyjska agresja musi się zakończyć. Rosja musi przestać naruszać prawa człowieka i prawo międzynarodowe, a także zasady i zobowiązania OBWE.
Jesteśmy z Ukrainą w czasie, gdy tego potrzebuje, oraz w pełni popieramy jej suwerenność i integralność terytorialną w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową i uznajemy jej przyrodzone prawo do samoobrony.
Podtrzymujemy żądanie natychmiastowego zakończenia przez Rosję prowadzonej przez siebie wojny oraz całkowitego i bezwarunkowego wycofania się z Ukrainy.
Stanowczo podkreślamy rolę OBWE w utrzymaniu europejskiego porządku bezpieczeństwa. Będziemy nadal korzystać z tej platformy przy udzielaniu wsparcia Ukrainie.”
Rocznica napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę – MSZ
„W rok po napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Rzeczpospolita Polska podtrzymuje wolę dalszego wsparcia wojskowego, politycznego i humanitarnego udzielanego Ukraińcom w ich walce o wolność i niepodległość.
Użycie przez Rosję sił zbrojnych przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej Ukrainy oraz rosyjskie zbrodnie wojenne i okrucieństwa wobec ludności cywilnej były wstrząsem dla cywilizacyjnego porządku świata. Heroizm Ukraińców wspartych solidarnością i pomocą sojuszników nie jest jedynie wyrazem walki o wolność narodową, lecz kluczem do utrzymania ładu międzynarodowego i obroną uniwersalnych wartości.
Od samego początku wojny, Polska jest jednym z państw, które w najaktywniejszych stopniu działają na rzecz przyjmowania kolejnych pakietów sankcyjnych uderzających w gospodarkę Rosji. Priorytetami polskich władz jest jak najszybsze i najmocniejsze wsparcie zdolności obronnych Ukrainy. Dostawy obejmują broń, amunicję i sprzęt wojskowy o wartości ponad 3 mld euro. Polska pełni rolę centralnego węzła tranzytowego dla uzbrojenia i sprzętu wojskowego przekazywanego do Kijowa. Większość zachodniej pomocy wojskowej trafia na Ukrainę przez polską granicę, która dla ukraińskich uchodźców była otwartą bramą gwarancji bezpieczeństwa dla uciekających przed wojną kobiet i dzieci.
„Solidarność z Ukrainą” to dla Polaków nie tylko hasło, lecz wezwanie do podejmowania konkretnych działań. Polska przyjęła największą liczbę uchodźców z Ukrainy – liczba osób o statusie uchodźcy przekroczyła 1,55 mln osób. Ukraińcy mogą korzystać z opieki zdrowotnej, edukacji oraz świadczeń publicznych na równi z Polakami, a około 450 tys. podjęło legalną pracę w naszym kraju. Dzięki aktywności Polski Ukraina uzyskała status państwa kandydującego do UE, przyspieszając kurs ku pełnej integracji z wspólnotami europejskimi.
Polska, była jednym z pierwszych państw, które bezwarunkowo wsparły Ukrainę angażując się w pomoc w każdy dostępny sposób, w bezprecedensowej skali. Mobilizacja sojuszników i partnerów z NATO i UE w podejmowaniu solidarnych działań pomocowych na rzecz Ukrainy nie ustanie. Utrzymanie jedności i determinacji jest kluczowe. Polska będzie kontynuować wsparcie tak długo, jak będzie to konieczne.”