ŚWIAT

ONZ. Minister Rau w Nowym Jorku. Przyjęto rezolucję ws. zaprzestania działań wojennych

Rada Bezpieczeństwa ONZ w USA

W dniach 22-24 lutego minister Zbigniew Rau przebywał z wizytą w Nowym Jorku.

Tam wziął udział w szeregu wydarzeń upamiętniających rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Nowy Jork. Rada Bezpieczeństwa ONZ (fot. MSZ)

Kluczowym punktem wizyty był udział szefa polskiej dyplomacji w Nadzwyczajnej Sesji Specjalnej Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, podczas której, przyjęta została rezolucja dotycząca zasad leżących u podstaw sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. Minister wziął także udział w briefingu Rady Bezpieczeństwa ONZ na szczeblu ministerialnym oraz – w formule online – w posiedzeniu wzmocnionej Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Przemawiając w Zgromadzeniu Ogólnym minister Zbigniew Rau wezwał do natychmiastowego wycofania rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy oraz do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności, w związku z łamaniem przez nią podstawowych zasad prawa międzynarodowego. Minister podkreślił rolę Polski i Polaków w niesieniu pomocy obywatelom Ukrainy oraz okazaną im solidarność.

W trakcie wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa Minister zaznaczył, że w kontekście rosyjskiego ataku na Ukrainę niezwykle ważne jest poparcie społeczności międzynarodowej dla reguł, na jakich oparty jest porządek międzynarodowy. Pomimo tego, iż Rada nie może podjąć efektywnych kroków z uwagi na nadużywanie przez Rosję prawa weta, społeczność międzynarodowa nie może pozostać bezczynna. – Jeśli dzisiaj wspólnie nie będziemy bronić podstawowych zasad i wartości prawa międzynarodowego, jutro może być za późno – powiedział minister Rau.

W trakcie wizyty w Nowym Jorku Minister odbył również spotkania dwustronne: z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem, ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą oraz ministrem spraw zagranicznych Gwatemali Mario Adolfo Búcaro Floresem.

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia przerwał minutę ciszy

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia przerwał minutę ciszy. Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ miała ona upamiętnić ofiary inwazji Rosji na Ukrainę. Nebenzia w chamski sposób chciał zrównać sprawców i ofiary tej wojny.

Rada Bezpieczeństwa ONZ. Minister Rau i Antonio Guterres (fot. MSZ)

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres stanowczo potępił Rosję

– Rosyjska inwazja na Ukrainę jest rażącym naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego. Rozpętała ona powszechne zniszczenie i przesiedlenia. Ataki na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną spowodowały wiele ofiar i straszliwe cierpienia – stwierdził Guterres.

Przyjęto także rezolucję, która wzywa Rosję do bezwarunkowego wycofania wojsk z terytorium Ukrainy i zaprzestania działań wojennych.

Oczywiście znalazły się kraje, które były przeciwko, tj. Rosja, Białoruś, Korea Północna, Syria, Kongo, Erytrea i Mali.


Zaś 32 inne państwa, w tym Chiny, Kuba, Boliwia, Indie, Kazachstan, Iran, Wietnam czy RPA wstrzymały się od głosu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button