RÓŻNOŚCI

Skandal! „Janusze” otoczyły fokę na plaży. Robili zdjęcia wystraszonemu zwierzęciu. Foki to nie zabawki!

Foki vs człowiek

Wielokrotnie już pisaliśmy, by zostawiać w spokoju wszystkie dzikie zwierzęta.

Niestety, tzw. typowi „Janusze”* (nie można ich inaczej nazwać) otoczyli młodą fokę, która wychodziła na brzeg w Helu. Zablokowali jej wyjście na plażę i robili sobie z nią zdjęcia. Zdenerwowanej foczce tą sytuacją nie pozwolili spokojnie odpocząć na brzegu.

Stacja Morska na Helu napisała na FB:

„To NIE jest fotomontaż. To jest niestety częste i skandaliczne zachowanie. Ta sytuacja miała miejsce wczoraj na polskim wybrzeżu. Dorośli ludzie zerwali się w kierunku foki, która chciała wyjść na brzeg, żeby na nim spokojnie odpocząć. Dorośli ludzie jej nie pozwolili. Chcieli zrobić sobie zdjęcie z foką. Zdjęcie ludziom zrobił zbulwersowany tym zachowaniem Kuba z Wadowic. Przypominamy – zostawmy foki w spokoju. Miejsca na plaży wystarczy i fokom i ludziom.”

Otoczyli młodą fokę na plaży (fot. Stacja Morska na Helu/FB)

Przypominamy, jak należy się zachować w przypadku zauważenia foki na plaży. Przede wszystkim nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Bezpieczna odległość to minimum 10 metrów. Trzeba również poinformować o sytuacji Stację Morską w Helu. Najlepiej zrobić zdjęcie foki i wysłać je na numer alarmowy Stacji Morskiej w Helu – tel. 601-889-940. Na podstawie takiej fotografii pracownicy są w stanie ocenić, czy foka potrzebuje pomocy.

Za spłoszenie foki może grozić grzywna do pięciu tysięcy złotych.

Foka to dzikie zwierzę i zdenerwowane może ugryźć!

Czego nie robić, kiedy zobaczysz fokę na plaży?

To zdjęcie pokazuje niewłaściwe zachowanie. Niestety w przedostatni weekend wakacji plażowicze wciąż nie potrafią podzielić się plażą z foką, która też chce na niej odpocząć. Przypominamy – prosimy – nie podchodź do foki, selfie z foką tylko jej może zaszkodzić, nie jest też bezpieczne dla ludzi – foka w poczuciu zagrożenia może się bronić. Obserwuj fokę z daleka.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button