POLSKA

Silny wiatr w Polsce. Skutki – interwencje, awarie energetyczne, opóźnienia pociągów. Numer alarmowy 112 działa

Pogoda w Polsce

Najsilniejsze porywy wiatru zanotowano wczoraj na Śnieżce.

Mocno wiało praktycznie w całym kraju. Przed nami krótka chwila oddechu, ale niestety silny wiatr szybko powróci.

Utrzymująca się niżowa pogoda w dalszym ciągu będzie niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. W czasie większych przejaśnień możliwe jest przejściowe osłabnięcie na ogół niekorzystnych warunków biometeorologicznych do obojętnych.

Dziś miejscami opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatury od 2°C na płn. wsch., około 5°C w centrum, do 10°C na płd. zach.
Wiatr umiarkowany i dość silny, na płd. w porywach do 80 km/h. Nad morzem porywy wiatru do 70, w Tatrach do 100, a w Sudetach do 110 km/h.

Ostrzeżenia meteorologiczne:

  • SILNY WIATR w porywach do 75 km/h na terenie województw: podkarpackiego, śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego – ostrzeżenie 1. stopnia – obowiązuje do 20 lutego, godz. 17:00

Ostrzeżenia hydrologiczne:

  • WEZBRANIE Z PRZEKROCZENIEM STANÓW OSTRZEGAWCZYCH: Wybrzeże i morskie wody wewnętrzne RP (Bałtyk Południowy, woj. zachodniopomorskie), Wybrzeże wschodnie i morskie wody wewnętrzne RP (Bałtyk Południowo-Wschodni, woj. pomorskie), Ujście Odry, Zalew Szczeciński woj. zachodniopomorskie), rzeki Przymorza (woj. pomorskie), Zlewnia Pisy, Łyny i Węgorapy (woj. warmińsko-mazurskie), zlewnie: Nidy, Kamiennej po zb. Brody Iłżeckie oraz odcinek Kamiennej poniżej zb. Brody Iłżeckie oraz Czarnej poniżej zb. Chańcza (woj. świętokrzyskie) – ostrzeżenie 2. stopnia – obowiązuje do 20 lutego, godz. 15:00,
  • GWAŁTOWNE WZROSTY STANÓW WODY: Wybrzeże i morskie wody wewnętrzne RP Bałtyk Południowy w(oj. zachodniopomorskie) i Żuławy i Zalew Wiślany (woj. warmińsko-mazurskie) – ostrzeżenie 1. stopnia – obowiązuje do 20 lutego, godz. 15:00

PROGNOZA ZAGROŻEŃ IMGW

SILNY WIATR na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Raport: silny wiatr w Polsce – 20 lutego (fot. RCB)

SKUTKI SILNEGO WIATRU

19 lutego odnotowano PSP na terenie kraju odnotowała 24 866 interwencji (najwięcej w województwach: mazowieckim – 6 037, wielkopolskim – 3 452, zachodniopomorskim – 3 122 i kujawsko-pomorskim – 3 014).

Od godz. 0:00 do godz. 6:00, 20 lutego PSP odnotowała ogółem 106 interwencji (najwięcej w województwie mazowieckim – 78).

Bilans poszkodowanych – 4 osoby zginęły (województwo lubelskie – 1 osoba, wielkopolskie – 1 i mazowieckie – 2), a 9 zostało rannych.

Uszkodzone lub zerwane dachy – 5 177.

AWARIE ENERGETYCZNE – 19 lutego w kulminacyjnym momencie (wg stanu na godz. 16.00) bez prądu na terenie kraju pozostawało ogółem 1 229 007 odbiorców (najwięcej w woj.: mazowieckim – 335,5 tys., zachodniopomorskim – 165 tys., warmińsko-mazurskim – 138 tys., podlaskim – 127 tys., kujawsko-pomorskim – 113 tys.).

Według stanu na godz. 6.00, 20 lutego bez dostaw prądu pozostaje 406 586 odbiorców (najwięcej w województwach: mazowieckim – 146, 4 tys., zachodniopomorskim – 74,5 tys., warmińsko- mazurskim – 37,6 tys., podlaskim – 49 tys. i wielkopolskim – 36 tys.).

CENTRA POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO – 19 lutego w związku z rekordową liczbą zgłoszeń wpływających do operatorów numeru alarmowego 112 występowały problemy z połączeniem się z CPR. Usunięto usterki, które miały wpływ na poprawne funkcjonowanie numeru 112.

19 lutego odnotowano opóźnionych zostało 1711 pociągów pasażerskich i 138 pociągów towarowych. Odwołano 400 pociągów pasażerskich.

ZAGROŻENIE LAWINOWE

W Tatrach, Karkonoszach, Bieszczadach i na Babiej Górze obowiązuje 2. (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego.

WARUNKI DROGOWE

Według danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Na drogach krajowych pracuje 129 pojazdów do zimowego utrzymania nawierzchni.

Numer alarmowy 112 działa

Usunięte zostały usterki, które miały wpływ na poprawne funkcjonowanie numeru 112. W sobotę Centra Powiadamiania Ratunkowego przyjęły rekordową liczbę zgłoszeń. W związku z tym system znacząco spowolnił funkcjonowanie.

W sobotę (19 lutego br.) w związku z dużą liczbą zgłoszeń wpływających do operatorów numeru alarmowego 112 występowały problemy z połączeniem się z Centrami Powiadamiania Ratunkowego.

Ze statystyk wynika, że do wszystkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR) wpływa średnio od 55 do 60 tys. zgłoszeń w ciągu doby. W sobotę od północy tylko do godziny 16:00 ze względu na trudną sytuację pogodową zanotowano aż 180 tys. zgłoszeń.

WYCHŁODZENIA

19 lutego nikt nie zmarł w wyniku wychłodzenia.

Od 1 listopada 2021 roku Komenda Główna Policji odnotowała 43 zgony w wyniku wychłodzenia.

ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA

19 lutego nikt nie zatruł się tlenkiem węgla (czadem).

Od 1 października 2021 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała 35 zgony w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button