POLSKA

Silne wichury w Polsce. Nie żyje pięć osób

Prognoza pogody i RCB

W Polsce na skutek wichur zginęło pięć osób.

 • W miejscowości Rabka-Zdrój (woj. małopolskie) w Parku Zdrojowym trzy osoby (2 osoby dorosłe i 1 dziecko) poniosły śmierć w wyniku przygniecenia przez drzewo powalone przez silny wiatr. To siedmioletnie dziecko i dwie kobiety w wieku 44 i 69 lat. Na miejscu działania prowadzili strażacy i inne służby ratownicze.
 • W dzielnicy Stachonie w Zakopanem drzewo spadło na samochód, którym jechała 23-latka. Kobieta zginęła na miejscu.
 • W Zakopanem przy ulicy Powstańców Śląskich drzewo przewróciło się na rodzinę, która wychodziła z kościoła. 9-latek zmarł po przewiezieniu do szpitala.

W Zakopanem wiatr w porywach rozpędzał się do 94 km/h. Na Podhalu wichura łamała i wyrywała drzewa z korzeniami.

Do godz. 21 (1 kwietnia) strażacy PSP i OSP w kraju odnotowali 672 zdarzenia, najwięcej w woj. małopolskim – 320, śląskim – 201 i dolnośląskim – 53.


Od soboty do poniedziałku strażacy przeprowadzili ponad 4 tysiące interwencji.

Prognoza pogody na 2 kwietnia

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11°C do 15°C, chłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich około 9°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h. W Tatrach do 110 km/h.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wspólnie z IMGW ocenią procedury alarmowania po tragicznych zdarzeniach związanych z silnym wiatrem

W związku z wczorajszymi tragicznymi zdarzeniami, w których z powodu silnego wiatru życie straciło pięć osób, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wspólnie ocenią dotychczas obowiązujące procedury bezpieczeństwa.

Weekendowe działania związane z wysyłką Alertu RCB realizowano zgodnie z obowiązującymi procedurami, a prognozy meteorologiczne nie stanowiły podstawy do wysłania Alertu RCB, w związku z potencjalnie niebezpiecznymi warunkami pogodowymi.

Na polecenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, RCB i IMGW przeanalizują zasady i procedury bezpieczeństwa w kontekście ekstremalnych warunków atmosferycznych.

Celem jest opracowanie rekomendacji, które jeszcze bardziej zwiększą ochronę obywateli przed skutkami niesprzyjających warunków pogodowych. Analiza i ewentualne rekomendacje będą miały na celu zwiększenie efektywności systemu ostrzegania.

2 kwietnia 2024 r. OSTRZEŻENIA RCB

Ostrzeżenia meteorologiczne

 • INTENSYWNE OPADY DESZCZU na terenie województw: opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego – ostrzeżenia 1. stopnia;
 • SILNY WIATR na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego i lubelskiego – ostrzeżenia 1. stopnia.

Ostrzeżenia hydrologiczne

 • GWAŁTOWNE WZROSTY STANÓW WODY na terenie województw: opolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego – ostrzeżenia 1. stopnia.

PROGNOZA ZAGROŻEŃ IMGW

 • SILNY WIATR na terenie województw: lubuskiego, lubelskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, podkarpackiego i zachodniopomorskiego – ostrzeżenia 1. stopnia.

PRZEKROCZENIA STANÓW ALARMOWYCH I OSTRZEGAWCZYCH

 • STAN ALARMOWY – został przekroczony na 1 stacji hydrologicznej w dorzeczu Wisły i 1 w dorzeczu Odry;
 • STAN OSTRZEGAWCZY – został przekroczony na 6 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły, 4 w dorzeczu Odry oraz 1 w dorzeczu Przymorza.

ALERT RCB

 • Wczoraj w związku z ryzykiem przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (z powodu napływu mas powietrza znad Sahary zawierających pyły zawieszone) do użytkowników sieci telefonii komórkowych na obszarze części woj. warmińsko-mazurskiego (powiat działdowski) wysłano wiadomość SMS o treści: „UWAGA! Dnia 01.04 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz”.
 • Wczoraj w związku z prognozowanym silnym wiatrem i burzami z opadami na obszarze woj. małopolskiego wysłano ALERT RCB o treści: „UWAGA! Dziś po południu i w nocy (01/02.04) prognozowany silny wiatr i burze z opadami. Możliwe wyłączenia prądu. Unikaj otwartych przestrzeni”.  Informacja została wysłana również w j. angielskim.
 • Wczoraj w związku z prognozowanym silnym wiatrem i burzami z gradem na obszarze woj. dolnośląskiego (powiaty: bolesławiecki, głogowski, górowski, legnicki, lubiński, milicki, polkowicki, trzebnicki i wołowski), lubuskiego (powiaty: nowosolski i wschowski) oraz wielkopolskiego (powiaty: gostyński, grodziski, jarociński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, międzychodzki, nowotomyski, Poznań, poznański, rawicki, szamotulski, średzki, śremski i wolsztyński) wysłano ALERT RCB o treści: „UWAGA! Dziś i w nocy (01/02.04) możliwe gwałtowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr.” Informacja została wysłana również w j. angielskim.

UTONIĘCIA

Wczoraj dwie osoby zmarły w wyniku utonięcia – Przyłęk, woj. podkarpackie i Borki, woj. warmińsko-mazurskie.

JAKOŚĆ POWIETRZA (PM10)

Stacje pomiarowe na terenie kraju (stan na godz. 9:00) odnotowały wartości:

 • złe w: Augustowie, Białymstoku (województwo podlaskie), Radzyniu Podlaskim (województwo lubelskie);
 • dostateczne w: Chełmie, Zamościu (województwo lubelskie);
 • umiarkowane, dobre i bardzo dobre na pozostałym obszarze.

STOPNIE ALARMOWE CHARLIE-CRP I BRAVO – przedłużenie obowiązywania do 31 maja

STOPIEŃ ALARMOWY BRAVO-CRP

Prezes Rady Ministrów Zarządzeniem nr 17 wprowadził drugi stopień alarmowy (stopień BRAVO-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – obowiązuje od 1 marca 2024 roku, od godz. 00:00 do dnia 31 maja 2024 roku, do godz. 23:59.

STOPIEŃ ALARMOWY BRAVO

Prezes Rady Ministrów Zarządzeniem nr 16 wprowadził drugi stopień alarmowy (stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – obowiązuje od 1 marca 2024 roku, od godz. 00:00 do dnia 31 maja 2024 roku, do godz. 23:59.

STOPIEŃ ALARMOWY BRAVO dla polskiej infrastruktury krytycznej poza granicami RP.

Prezes Rady Ministrów Zarządzeniem nr 18 wprowadził drugi stopień alarmowy (stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – obowiązuje od 1 marca 2024 roku, od godz. 00:00 do dnia 31 maja 2024 roku, do godz. 23:59.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button