KONCERTY

Sevdaliza we Wrocławiu. Leszek Możdżer gościnnie na 40. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej

Sevdaliza we Wrocławiu

Sevdaliza, holendersko-irańska gwiazda, przyjęła zaproszenie na 40. Przegląd Piosenki Aktorskiej, wystąpi w niedzielę 24 marca na Dużej Scenie Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.

Sevdaliza jest holenderską artystką totalną (kompozytorką, wokalistką, tancerką, reżyserką, malarką, rzeźbiarką) u progu międzynarodowej sławy.
Piosenki są dla Sevdalizy tylko jednym ze środków wyrazu (nietrudno usłyszeć ich najważniejsze źródła: staromodny trip hop, oszczędna elektronika klubowa, odrobina europejskiej muzyki klasycznej i sporo wpływów perskiej muzyki tradycyjnej), bo artystka najpełniej wyraża się w bogato i pomysłowo inscenizowanych formach filmowych, poruszających uniwersalne, ciągle przez ludzkość nieprzepracowane problemy: uprzedmiotowienie, zniewolenie, brak miłości.
Sevdaliza pasuje do współczesnego świata, pełnego codziennych transgresji – i jednocześnie jest prowokacją wobec tych wszystkich, którzy chcieliby zaszufladkować ją jako Persian beauty.
Sevdaliza z wirtuozerią posługuje się wyrwanymi z różnych kultur symbolami i hermetycznymi – a jednak czytelnymi! – aluzjami, żongluje stereotypami i tekstami kultury, które zostały, czasem słusznie, zapomniane.

Sevdaliza (fot. org.)

Leszek Możdżer to wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”.
Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad.

Bilety w cenie 60 i 80 zł są jeszcze w sprzedaży.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button