„Mądry Polak przed szkodą” – dzięki pełnej mobilizacji służb, wiedzy oraz doświadczeniom z przeszłości mamy realną szansę, aby skutecznie zapobiec negatywnym skutkom gwałtownych opadów.
W MSWiA ponownie zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, aby omówić zdarzenia minionej nocy oraz przygotowanie służb do dalszych działań związanych z intensywnymi opadami deszczu. Premier Donald Tusk wysłuchał raportów przedstawicieli służb, resortów i samorządu oraz apelował o ciągłą gotowość do działania i pełnej współpracy. Służby działają bez przerwy i są przygotowane do szybkiego reagowania oraz minimalizowania skutków niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, tak aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom zagrożonych terenów. Zespół ponownie spotka się dzisiaj w nocy i w czwartek rano.
Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego monitoruje sytuację pogodową
Rząd na bieżąco monitoruje sytuację pogodową. W środę, 9 lipca, o godz. 8.00 odbyło się kolejne spotkanie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem Premiera Donalda Tuska, Ministrów: Tomasza Siemoniaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Dariusza Klimczaka oraz Marcina Kierwińskiego, a także przedstawicieli służb, wojska, IMGW, Wód Polskich oraz wojewodów: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, opolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.
Za nami nieprzespana noc. Dziękuję bardzo za stałą informację, monitorowanie sytuacji, informowanie o działaniach, które już trzeba było tej nocy podjąć. Dziękuję za wyprzedzenie pewnych faktów (mam nadzieję, że do nich nie dojdzie) – skutecznej ewakuacji chyba już praktycznie wszystkich obozów harcerskich, a więc tych, które mogły być zagrożone szczególnie takimi lokalnymi, nawalnymi deszczami. Pamiętamy dramatyczne historie sprzed lat. Dziękuję za sprawną akcję
– powiedział premier Donald Tusk podczas posiedzenia sztabu kryzysowego.
Sytuacja pogodowa pozostaje niestabilna, dlatego konieczne jest zachowanie pełnej gotowości na każdy możliwy scenariusz. W najbliższych dniach planowane są regularne spotkania i stała koordynacja działań. Wszędzie tam, gdzie sytuacja będzie tego wymagać, służby państwa będą obecne w terenie – szczególnie w miejscach wymagających bezpośredniego monitorowania i szybkiej reakcji.
Pełna gotowość służb i walka z dezinformacją
Suma opadów powyżej 90 mm na 12 godzin (czyli najgroźniejsza) została odnotowana na jednej stacji meteorologicznej, pomiędzy 90 mm a 50 mm – na 18 stacjach, a o wartościach między 50 mm a 20 mm – na 83.
Tej nocy stany alarmowe na rzekach zostały odnotowane. Jednak w tej chwili nie ma już przekroczeń tego poziomu. Spodziewane jest jednak przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych. Według danych na godz. 6.00 stan ostrzegawczy został przekroczony na dwóch stacjach hydrologicznych – na rzece Bobrza – stacja Sławik i na rzece Biały Dunajec – stacja Zakopane Harenda. Ale żadne informacje nie powinny prowadzić do osłabienia czujności.
Nawet jeśli ta informacja sumaryczna o wielkości opadów nie jest jakaś nadzwyczajna w sensie negatywnym, to bardzo bym chciał, żeby dotarło też do wszystkich służb na poziomie lokalnym, do wojewodów, że w każdej chwili, szczególnie w terenach podgórskich, co oczywiste, może dojść do zdarzeń gwałtownych, dramatycznych, tam, gdzie pomoc będzie natychmiastowo potrzebna
– mówił Donald Tusk.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez służby, zbiorniki wielofunkcyjne nadal są gotowe do przyjęcia ewentualnej fali powodziowej. Na godzinę 7.00 rezerwa była powyżej wymaganego poziomu (764 milionów metrów sześciennych) i wynosiła 1 mld 195 mln metrów sześciennych. Nie ma też zagrożenia dla terenów położonych poniżej zbiorników kaskady Soły i zbiorniku Świnna Poręba, gdzie rozpoczęło się piętrzenie wód. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nawiązało również kontakt ze wszystkimi administratorami zbiorników, które nie znajdują się pod jego nadzorem, by skoordynować zarządzanie wszystkimi zbiornikami wodnymi.
Nie odnotowano uszkodzeń w jakiejkolwiek infrastrukturze przeciwpowodziowej, hydrotechnicznej administrowanej przez Wody Polskie przez ostatnią dobę.
W mediach społecznościowych pojawiły się nieprawdziwe informacje, że zbiorniki retencyjne, chroniące przed ewentualną powodzią, są „przepełnione po brzegi”. Nie jest to jednak zgodne ze stanem faktycznym.
Nie wystarczy nas tu poinformować, ale prosiłbym także odpowiednie służby o natychmiastowe prostowanie takich informacji w sferze publicznej, bo wiadomo, że takie fake newsy i taka informacyjna dywersja ma na celu wzbudzenie niepokoju czy paniki. W związku z tym potrzebna będzie natychmiastowa publiczna informacja prostująca ewentualne tego typu zdarzenia
– zaapelował szef rządu w kontekście pojawiających się fake newsów.
Premier przypomniał, że podczas poprzednich powodzi dochodziło również do celowych działań dywersyjnych, prowadzonych przez przeciwników państwa polskiego – przywołał konkretne przypadki z rejonu Wrocławia. W tym zakresie służby i instytucje muszą więc pozostawać czujne i gotowe do działania.
Ścisła współpraca MON i wojska ze służbami MSWiA
W trakcie posiedzenia sztabu przedstawiciele służb mundurowych – wojska, policji i straży pożarnej – złożyli raporty z działań.
W związku z sytuacją kryzysową na obszarze dziesięciu najbardziej zagrożonych województw, do natychmiastowego użycia pozostaje ponad 3,5 tysiąca żołnierzy. Siły te zostały wczoraj skoszarowane w jednostkach wojskowych i są w pełnej gotowości operacyjnej. Tam, gdzie ryzyko powodziowe jest mniejsze, utrzymywana jest sześciogodzinna gotowość około 3 tysięcy żołnierzy. Również Wojska Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości – ponad tysiąc żołnierzy jest zgrupowanych na terenie tych dziesięciu województw. W pozostałych województwach pozostają w 24-godzinnej gotowości do wsparcia.
Prośba i wniosek do wojewodów o zmonitorowanie wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, wysłanie zapytań, czy nie potrzeba gdzieś dzisiaj działania prewencyjnego – tak jak wczoraj w województwie śląskim. Tu bardzo szybka decyzja wojewody śląskiego i nasza reakcja na użycie Wojsk Obrony Terytorialnej do prewencyjnego użycia sił i środków w celu zabezpieczenia wałów, układania worków z piaskiem
– zwrócił się do obecnych wojewodów Wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.
Uruchomione zostało wczoraj Centrum Operacyjne Komendanta Głównego Policji. To wykorzystanie doświadczeń z wrześniowej powodzi ze wspólnym Centrum Ewakuacji Wojskowo- Policyjnym w koordynacji policji. Zwiększone zostały patrole policji w miejscach, w których może dojść do przerw w dostawie energii elektrycznej. Monitorowane są też miejsca przebywania zorganizowanych grup dzieci. Od godziny 9.00 uruchomione jest Centrum Koordynacji Lotniczej wspólnie z wojskiem.
Współpraca Ministerstwa Obrony Narodowej i wojska ze służbami MSWiA jest ścisła, bliska. To jest doświadczenie wrześniowej powodzi, to jest doświadczenie ochrony granicy polsko-białoruskiej. To jest działanie także w ostatnich dniach, przy przywróceniu kontroli na granicach z Niemcami i Litwą. Także bardzo za to dziękuję z całą odpowiedzialnością. (…) Mogę powiedzieć, że nigdy w historii tak dobrej współpracy tych dwóch resortów nie było. Za to dziękuję. I pokazuje to, że ramię w ramię konsolidując zasoby możemy skutecznie działać
– powiedział szef MSWiA Tomasz Siemioniak.
Z kolei strażacy do godziny 6.00 interweniowali 56 razy, natomiast cały poprzedni dzień zakończył się 1012 interwencjami. Łącznie, od 7 lipca, służby interweniowały już ponad 3300 razy. Podjęte zostały też działania wyprzedzające, takie jak relokacja dwóch kompanii specjalnych czy uruchomienie również kompani szkolnej z Akademii Pożarniczej. W sumie, w ramach Centralnego Obwodu Operacyjnego, relokowano 251 strażaków i 66 pojazdów, zgodnie z mapą zagrożeń – do miejsc, gdzie spodziewano się największych opadów i największej liczby interwencji.
Ciągłość funkcjonowania transportu zapewniona
Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował uczestników sztabu o sytuacji na drogach, kolei i lotniskach.
Wszystkie służby związane z Ministerstwem Infrastruktury są w najwyższej gotowości i nie chodzi tutaj tylko o Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Wody Polskie, ale także wszystkie instytucje, które odpowiadają za ciągłość funkcjonowania transportu: drogowego, kolejowego, lotniczego w Polsce, aby właściwie przygotować się do ewentualnych zagrożeń. Analizujemy każdy scenariusz, który jest przedstawiany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ale bierzemy pod uwagę zawsze ten najmniej optymistyczny
– powiedział szef resortu infrastruktury.
Drogi krajowe w Polsce pozostają przejezdne, zabezpieczone zostały wszystkie budowy obiektów mostowych oraz budowy ważnych inwestycji infrastrukturalnych, między innymi droga S1 w województwie śląskim, ale także budowa mostu w Głuchołazach. Służby drogowe przygotowują się do jak najszybszego usunięcia i doprowadzenia do przejezdności dróg. Każdy kierowca, który jest zainteresowany bieżącą informacją może korzystać z czynnej 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu specjalnej informacji drogowej pod numerem: 19 111.
Na czas przechodzenia frontu burzowego w Polskich Liniach Kolejowych wydane zostało polecenie realizacji jazd patrolowych w celu szybkiego wykrywania ewentualnych zagrożeń. A sytuacja w portach lotniczych jest pod pełną kontrolą i funkcjonalnością. W gotowości działają Urząd Lotnictwa Cywilnego i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Sprawdzone zostało również zabezpieczenie Lotniska Chopina w Warszawie.
Mądry Polak przed szkodą – zasada działań kryzysowych rządu
Dzięki pełnej mobilizacji służb, wiedzy oraz trudnym doświadczeniom z przeszłości Polska ma dziś realną szansę, by skutecznie zapobiec negatywnym skutkom gwałtownych opadów. Kluczowe jest skoncentrowanie się na działaniu wyprzedzającym i prewencji, do czego państwo jest dobrze przygotowane.
Dla wszystkich musi być jasne, po tych wieloletnich doświadczeniach w warunkach kryzysów, takich jak powodzie, że jedyną zasadą, jaką dzisiaj będziemy się kierowali, to zasada: mądry Polak przed szkodą
– powiedział Tusk.
Jeszcze dziś odbędzie się spotkanie podsumowujące wydarzenia dnia. A jutro o godzinie 8.00 ponownie zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.