POLSKA

Ruszyła rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 dla 59-latków

Szczepienia w Polsce

W poniedziałek 12 kwietnia uruchomiono rejestrację dla wszystkich 59-latków zainteresowanych szczepieniem przeciw COVID-19.

Rejestracja online ruszyła o północy, zaś zapisy pod bezpłatnym numerem infolinii 989 o godz. 6:00 rano. Wykonano już 7,7 mln szczepień pierwszą i drugą dawką.

Z rocznika 1962 zarejestrowało się już około 64 tys. uprawnionych osób. W ostatnich 10 dniach zapisało się na konkretne terminy ponad 900 tys. osób powyżej 60 roku życia. Do końca maja pozostało 1,5 mln wolnych terminów.

– Łączna suma osób zaszczepionych lub zarejestrowanych w wieku powyżej 70 roku życia to 70 proc., natomiast jeśli chodzi o osoby w wieku 60-69 lat to łącznie zaszczepionych lub zarejestrowanych jest już ponad 51 proc. – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przyspieszenie szczepień dla pracowników nowych instytucji

Minister Zdrowia otrzymał wniosek od Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim o dodanie pięciu podmiotów do priorytetowego szczepienia. Łącznie priorytet szczepienia otrzyma 1800 osób. Wcześniejszą rejestrację będą mieli:

 • dystrybutorzy ratownictwa medycznego i pracownicy centrów powiadamiania,
 • pracownicy Rządowej Agencji Strategicznych – są odpowiedzialni za dystrybucję szczepionek,
 • pracownicy Centrum e-Zdrowia – odpowiadają za kompleksową obsługę systemów informatycznych, za działanie centralnego kalendarza szczepień oraz za system niezbędny do zamawiania szczepionek,
 • pracownicy Chmury Krajowej – osoby obsługują system kalendarza rejestracyjnego,
 • osoby odpowiedzialne za dostarczanie tlenu.

– Pan Minister Zdrowia przychylił się do mojej prośby o zgodę na przyśpieszenie szczepień w tych grupach  – potwierdził na konferencji minister Michał Dworczyk.

Masz 59 lat lub więcej? Zarejestruj się na szczepienie

Wciąż trwa rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 59. roku życia. Szczepionka to szansa dla nas wszystkich na pokonanie pandemii, ale też najlepsza ochrona w przypadku zakażenia. Preparat daje gwarancję, że nie dotkną nas groźne powikłania chorobowe. Tymczasem to właśnie seniorzy są w grupie osób narażonych na największe ryzyko ciężkiego zachorowania. Dlatego – chrońmy siebie.

Zarejestruj się na szczepienie bez wychodzenia z domu!

Masz 4 podstawowe sposoby, żeby zapisać się na szczepienie. Jeżeli jesteś zainteresowany rejestracją:

 • zadzwoń na bezpłatną infolinię 989,

Zarejestrować możesz się osobiście lub może zrobić to za Ciebie ktoś bliski z rodziny. Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Wystarczy posiadać nr PESEL bliskiej osoby. Pamiętaj, że numer telefonu kontaktowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, to dostaniesz SMS na swoją komórkę, z potwierdzeniem umówionej wizyty szczepienia. Podczas rejestracji otrzymasz termin i miejsce szczepienia.

 • wyślij SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333,

Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Oba numery prowadzą do tego samego systemu. Początkowo zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System rejestracyjny zaproponuje najbliższy wolny termin szczepienia w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. W przypadku niedogodności terminu możesz wybrać inną datę. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, infolinia oddzwoni do wszystkich osób, które wyślą SMS w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

 • dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód),

Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. W przypadku niedogodnego terminu albo miejsca szczepienia masz możliwość dokonania zmiany. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu.

W przypadku braku Profilu Zaufania, w celu rejestracji szczepienia, skontaktuj się z infolinią NFZ 989 lub bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

 • skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie.

Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia. Najlepiej więc zapisz się zdalnie.

Harmonogram zaplanowanych kolejnych rejestracji w kwietniu:

 • 13 kwietnia – rocznik 1963,
 • 14 kwietnia – rocznik 1964,
 • 15 kwietnia – rocznik 1965,
 • 16 kwietnia – rocznik 1966,
 • 17 kwietnia – rocznik 1967,
 • 19 kwietnia – rocznik 1968,
 • 20 kwietnia – rocznik 1969,
 • 21 kwietnia – rocznik 1970,
 • 22 kwietnia – rocznik 1971,
 • 23 kwietnia – rocznik 1972,
 • 24 kwietnia – rocznik 1973.

Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej – nic straconego! Będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie. Jeżeli będzie mniejsze zainteresowanie rejestracją, to po 24 kwietnia zostanie uruchomiona rejestracja dla kolejnych roczników.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button