MOTOSPORT

RSMP. Bryan Bouffier wygrał Rajd Dolnośląski 2019. Miko Marczyk mistrzem Polski

Rajd Dolnośląski 2019 - Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

W niedzielę, 6 października, na rynku w Dusznikach-Zdroju zakończył się sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Finałową rundą tego cyklu był 53. Rajd Dolnośląski.

W finale sezonu najszybsi byli trzykrotni Mistrzowie Polski Bryan Bouffier i Xavier Panseri (Hyundai i20 R5) i zostali też wicemistrzem Polski. Był to już ich czwarty triumf w Rajdzie Dolnośląskim.

Kacper Wróblewski tuż za podium w Rajdzie Dolnośląskim

W niezwykle wymagających warunkach – deszczu, mgle i ciemnościach, Kacper Wróblewski uplasował się tuż za podium klasyfikacji generalnej.

– Za nami bardzo ciężki rajd, nie tylko w kontekście rywalizacji sportowej, ale także to jak wielu rzeczy i jak szybko musieliśmy się nauczyć. Jestem jednak z tego bardzo zadowolony, bo wiem jak cenne są to kilometry. Takiego poligonu i nauki nie odtworzylibyśmy na testach, więc jestem pewien, że to zaprocentuje w każdym kolejnym starcie – mówi Kacper Wróblewski.

Kacper Wróblewski i Jacek Spentany zaprezentowali w tych zawodach równą i skuteczną jazdę. Załoga jadąca Hyundaiem i20 R5 sukcesywnie podnosiła swoje tempo, ale też potrafiła je odpowiednio dostosować do warunków panujących na trasie rajdu. Z 19 odcinków specjalnych 8 Wróblewski i Spentany ukończyli w pierwszej trójce klasyfikacji generalnej. Ostatecznie uplasowali się tuż za podium, powtarzając dobry wynik z poprzedniej rundy Mistrzostw Polski, czyli Rajdu Śląska. Do 24 punktów zdobytych za wynik w rajdzie, Kacper i Jacek dorzucili jeszcze dwa wywalczone na kończącym rywalizację, dodatkowo punktowanym Power Stage.

– Kończymy rajd w dobrych humorach, bo wykonaliśmy kawał dobrej pracy. Biorąc pod uwagę to, ile kilometrów przejechałem do tej pory samochodem klasy R5, uważam nasze wyniki za dobre i obiecujące. Najważniejsze było to, by przejechać cały sezon, a to, że udawało nam się włączać do walki w czołówce i kończyć oesy na podium traktuję jak fantastyczną nagrodę za pracę moją i Jacka, a także całego ORLEN Team – podsumował Kacper.

W tym sezonie Kacper Wróblewski wystartował w sześciu z siedmiu rund RSMP i łącznie wywalczył 82 punkty. Kierowca ORLEN Team zakończył swój pierwszy sezon startów samochodem klasy R5 na szóstym miejscu w klasyfikacji Mistrzostw Polski.

Klasyfikacja 53. Rajdu Dolnośląskiego

1. Bouffier/Panseri Hyundai I20 R5

2. Płachytka/Nowaczewski Skoda Fabia R5

3. Słobodzian/Kozdroń Škoda Fabia R5

4. Wróblewski/Spentany Hyundai I20 R5

5. Kotarba/Kotarba Citroen C3 R5

6. Brzeziński/Burkat Ford Fiesta

7. Kabaciński/Kuśnierz Ford Fiesta Proto

8. Rowiński/Tokarska Škoda Fabia

9. Cieślak/Korzeniowski Peugeot 208 R2

10. Nowak/Grzelka Mitsubishi Lancer EVO IX

Ostateczna klasyfikacja Mistrzostw Polski 2019

1. Mikołaj Marczyk 178 pkt

2. Tomasz Kasperczyk 136 pkt

3. Bryan Bouffier 90 pkt

4. Sylwester Płachytka 90 pkt

5 Łukasz Kotarba 86 pkt

6. Kacper Wróblewski 82 pkt

7. Marcin Słobodzian 75 pkt

8. Łukasz Habaj 55 pkt

9. Grzegorz Grzyb 54 pkt

10. Łukasz Byśkiniewicz 40 pkt

Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski o włos od tytułu II Wicemistrza Polski

Ponad 216 kilometrów podzielonych na 19 odcinków specjalnych, a wszystko to podczas 3-dniowej, wyjątkowo zaciętej rywalizacji w iście ekstremalnych warunkach pogodowych – tak w skrócie można podsumować tegoroczny Rajd Dolnośląski. Świetna jazda w domowej rundzie RSMP zapewniła Sylwestrowi Płachytce i Jackowi Nowaczewskiemu największy sukces w karierze. Dzięki drugiej lokacie w klasyfikacji generalnej Rajdu Dolnośląskiego i dodatkowym „oczkom” – zdobytym za 3. lokatę na finałowym Power Stage – duet Płachytka/Nowaczewski na koniec sezonu 2019 zdobył tyle samo punktów, co Bryan Bouffier i Xavier Panseri. Ze względu na większą liczbę zwycięstw, tytuł II Wicemistrza Polski przypadł jednak utytułowanej francuskiej załodze.

Rajd Dolnośląski potwierdził, iż decyzja o zmianie samochodu była przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. W Kotlinie Kłodzkiej Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski na aż 17 z 19 odcinków specjalnych zanotowali czasy w czołowej trójce, wygrywając 3 próby – w tym kończącą sobotnie zmagania „Czarną Górę” z ponad 15-sekundową przewagą. Załoga Fabii R5 w barwach Poliamid Plastics, eSky, Michelin, Rallytechnology, Fuchs, Auto Moto Klub Kłodzko i Events Control do końca rywalizacji utrzymywała wysokie tempo, finiszując na trzecim miejscu podczas dodatkowo punktowanego Power Stage i zapewniając kibicom emocje do ostatniego metra odcinka specjalnego. I choć do zdobycia tytułu II Wicemistrza Polski zawodnikom zabrakło dosłownie jednego punktu, debiutancki sezon w samochodzie klasy R5 mogą zaliczyć do naprawdę udanych.

Sylwester Płachytka: Niesamowity rajd, zdecydowanie najtrudniejszy w naszej karierze. 3 dni ścigania, ponad 200 kilometrów oesowych i pogoda, która zapewniła ekstremalne warunki na trasie. W piątek mieliśmy lekki deszcz, w sobotę ulewę, z kolei w niedzielę dla odmiany zaświeciło słońce. Tak naprawdę drugi dzień zadecydował o tym, że wypracowaliśmy przewagę nad Marcinem i Kamilem. Ostatni sobotni odcinek to był jakiś kosmos, absolutnie nie spodziewaliśmy się go wygrać o prawie sekundę na kilometrze z Bryanem i Xavierem. Niedziela to przede wszystkim walka o utrzymanie pozycji. Power Stage niestety nie poszedł po naszej myśli, bo wybraliśmy trochę za miękką mieszankę i opona zaczęła płynąć. Jednak najważniejsze, że udało się dowieźć drugie miejsce, jesteśmy na mecie i to cieszy. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim za ten sezon: mojej partnerce Oli i całej rodzinie, Jackowi, naszym partnerom: Poliamid Plastics, eSky, Michelin, Fuchs, Auto Moto Klub Kłodzko i Events Control, a także całemu zespołowi Rallytechnology za świetną współpracę i Proracing za dostarczenie Fabii R5. Ogromne podziękowania dla kibiców, którzy wspierali nas przez cały sezon, a w naszym domowym i ważnym dla nas Rajdzie Dolnośląskim zapewnili nam szczególny doping. Dziękujemy!

Jacek Nowaczewski: Ostatnie dni dostarczyły nam tylu emocji, że naprawdę ciężko to opisać słowami. Rozpoczynając ten sezon nie przypuszczaliśmy, że w pierwszym roku startów R5 i to po kilkuletniej przerwie będziemy wygrywać odcinki, stawać na podium i walczyć o tytuł wicemistrzowski. Wynik w Rajdzie Dolnośląskim dedykujemy całemu zespołowi i wszystkim, którzy pracowali z nami przez ten rok oraz kibicom, którzy byli z nami na dobre i na złe. Mamy nadzieję, że końcówka sezonu będzie dobrym prognostykiem na przyszłość. Jeszcze raz wielkie dzięki!

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button