POLSKAŚWIAT

Rosyjska rakieta nad Polską. Narady Tuska i Dudy. Rozmowy z sojusznikami NATO

Naruszono przestrzeń powietrzną naszego kraju

29 grudnia o godz. 12:00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się odprawa premiera Donalda Tuska w związku z informacjami o naruszeniu przestrzeni powietrznej naszego kraju.

Prezes Rady Ministrów spotkał się z szefem Sztabu Generalnego, Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, z udziałem Ministra Obrony Narodowej, Ministra-Koordynatora służb specjalnych oraz szefami służb: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. Tusk rozmawiał także z prezydentem Andrzejem Dudą.

Naruszenie przestrzeni powietrznej

Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, w godzinach porannych w przestrzeń powietrzną Polski, od strony granicy z Ukrainą, wleciał niezidentyfikowany obiekt powietrzny. Od momentu przekroczenia granicy, aż do miejsca zaniku sygnału był on obserwowany przez środki radiolokacyjne systemu obrony powietrznej kraju. Zgodnie z obowiązującymi procedurami Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił dostępne siły i środki pozostające w jego dyspozycji.

Odprawa premiera Donalda Tuska ze służbami

W związku z tym wydarzeniem, o godz. 12:00 Premier Donald Tusk spotkał się na odprawie z szefem Sztabu Generalnego, Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, z udziałem ministra Obrony Narodowej, Ministra-Koordynatora służb specjalnych oraz szefami służb: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. Premier Donald Tusk rozmawiał także z prezydentem Andrzejem Dudą.

Odprawa Donalda Tuska ze służbami ws. naruszenia przestrzeni powietrznej RP (fot. KPRP)

Narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego

W związku z informacją o naruszeniu polskiej przestrzeni powietrznej, w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, wicepremiera, ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, szefa Sztabu Generalnego gen. Wiesława Kukuły oraz Dowódcy Operacyjnego RSZ gen. Macieja Klisza.

„Wszystkie organy państwa współdziałają i podejmują stosowne zadania. To jest nasza najważniejsza sprawa – zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Polakom. Zadbać o bezpieczeństwo i współdziałać na rzecz bezpieczeństwa” – podkreślił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. „Zadziałały systemy polskie i sojusznicze. Jesteśmy w stałym kontakcie z sojusznikami” – dodał.

Jak wyjaśnił Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Maciej Klisz, obcy obiekt przebywał w polskiej przestrzeni powietrznej niecałe trzy minuty, a następnie wrócił na terytorium Ukrainy.

„Bezpieczeństwo Polek i Polaków jest dla nas absolutnym priorytetem. Zapewniam o dobrej koordynacji i pełnej współpracy służb w sprawie naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej. Jesteśmy również w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami” – napisał Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MON.

Szef KPRP Grażyna Ignaczak–Bandych powiedziała, że prezydent jest w stałym kontakcie z premierem i szefem MON. Minister przekazała słowa uspokojenia dla mieszkańców. Jak wskazała, sytuacja nie powinna wzbudzać zaniepokojenia. – Są wyciągane wnioski, procedury zadziałały – zaznaczyła. Jak dodała, szczegółowe informacje będzie przekazywało wojsko.


Szef Gabinetu prezydenta RP poinformował, że po naradzie prezydent odbył rozmowę z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. – Jesteśmy od początku w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami – przekazał minister Marcin Mastalerek.

Szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła podczas rozmowy telefonicznej z Naczelnym Dowódcą Sił Sojuszniczych w Europie (generałem Cavoli) wymienił informacje na temat incydentu związanego z naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjską rakietę manewrującą. Generałowie ocenili współdziałanie narodowych i sojuszniczych systemów obrony przeciwlotniczej oraz zadeklarowali dalszą współpracę w przypadku wystąpienia podobnych zdarzeń.

Rozmowa doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’a Sullivana z polskim sekretarzem stanu, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jackiem Siewierą

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał z Sekretarzem Stanu RP, Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jackiem Siewierą.


Sullivan wyraził solidarność Stanów Zjednoczonych z Polską, bliskim sojusznikiem z NATO, w związku z doniesieniami o czasowym wlocie rakiety w polską przestrzeń powietrzną.


Sullivan zadeklarował pomoc techniczną w razie potrzeby i zapewnił swojego polskiego odpowiednika, że prezydent Biden uważnie śledzi tę sprawę. Siewiera wyraziła wdzięczność dla wsparcia USA i oświadczył, że ich rządy pozostaną w bliskim kontakcie.

Informacje Wojska Polskiego

„Naruszenie przestrzeni powietrznej RP nastąpiło o godzinie 7.12 w rejonie miejscowości Horodło (woj. lubelskie) i od momentu przekroczenia granicy obiekt obserwowany był przez środki radiolokacyjne systemu obrony powietrznej kraju.

Dzisiejszej nocy pojawiły się informacje o spodziewanej aktywności lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej. W celu zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej podwyższono gotowość bojową środków systemu obrony powietrznej, w tym par dyżurnych myśliwców polskich i sojuszniczych.

W celu weryfikacji i ostatecznego potwierdzenia wskazań technicznych systemów radarowych uruchomiono naziemne poszukiwania ewentualnych elementów obiektu, w które zaangażowano żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy służb mundurowych.

Dowództwo Operacyjne RSZ jest w stałym kontakcie z sojusznikami oraz ze stroną ukraińską mającym na celu ostateczną weryfikację informacji na temat incydentu.

W związku z aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej dzisiejszej nocy aktywowano dwie pary dyżurne F-16 oraz sojuszniczy tankowiec powietrzny.

Około godziny 4.50 wystartowała polska para z Krzesin, a około godz. 5.25 amerykańska para stacjonującą w bazie w Łasku.

Wojsko Polskie razem z sojusznikami podejmują wszelkie możliwe działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej” – poinformowało Dowództwo Operacyjne.

„Informujemy, że w piątek o godz. 7.12 czasu lokalnego, od strony granicy z Ukrainą, doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez obiekt, który po niecałych trzech minutach opuścił terytorium Polski. Identyfikujemy go jako rosyjską rakietę manewrującą.

Przez cały czas tor lotu rakiety był śledzony przez systemy radiolokacyjne, zarówno polskie, jak i sojusznicze. W gotowości do użycia pozostawały systemy obrony powietrznej. Ponadto w rejon przekroczenia przez rakietę polskiej przestrzeni powietrznej skierowane zostały samoloty F-16, które patrolowały ten obszar. Dodatkowo, w celu weryfikacji danych z systemów radiolokacyjnych, do prześledzenia trajektorii lotu obiektu na powierzchni ziemi zostały skierowane siły i środki z wojsk lądowych, sił powietrznych, a także wojsk obrony terytorialnej.

Dziękujemy mieszkańcom Lubelszczyzny za czujność, współpracę i wyrozumiałość dla działań żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych. Dalsze informacje będą przekazywane na bieżąco” – poinformował Sztab Generalny WP.


„Informujemy, że 30 grudnia br. w województwie lubelskim prowadzone będą naziemne poszukiwania ewentualnych elementów obiektu, który wczoraj naruszył polską przestrzeń powietrzną.

W poszukiwania zaangażowanych będzie około 480 żołnierzy WOT z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Celem poszukiwań jest definitywne potwierdzenie, że na terytorium Polski nie pozostał jakikolwiek element obiektu. Działalność żołnierzy będzie się odbywać się na południowy wschód od Zamościa.

Mieszkańców Lubelszczyzny prosimy o wyrozumiałość” – 30 grudnia poinformowało Dowództwo Operacyjne.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button