WARSZAWA

Rewitalizacja prawobrzeżnych dzielnic Warszawy. Przeznaczono ponad 500 milionów złotych

Stolica zmienia Pragę-Północ, Pragę-Południe i Targówek

Warszawa realizuje program rewitalizacji prawobrzeżnych dzielnic.

Zmienia Pragę-Północ, Pragę-Południe i Targówek, na obszarze których zamieszkuje ponad 100 tys. osób.

Choć programy rewitalizacji w Warszawie są realizowane od 2005 roku, to w ostatnich latach skala realizacji jak i zaangażowane środki finansowe są rekordowe.

Zmiany na obszarze 1426 ha

Do 2022 roku miasto wdraża Zintegrowany Program Rewitalizacji, który jest realizowany na obszarze części trzech dzielnic: Pragi-Północ, Pragi-Południe i Targówka. W ramach planu uzdrowienia tych części Warszawy są wyodrębnione podobszary, których odbudowa jest kluczowa: na Pradze-Północ to rejon Starej Pragi, Nowej Pragi i Szmulowizny, na Pradze-Południe to Kamionek, a na terenach Targówka – Targówek Mieszkaniowy i Targówek Fabryczny. Na łącznej powierzchni 1426 ha mieszka ponad 100 tys. osób.

Na realizację projektów mieszkaniowych, społecznych czy kulturalnych do końca 2020 roku z budżetu miasta wydano ponad 500 milionów złotych. Suma ta zwiększy się do 1,5 miliarda złotych, jeśli doliczymy koszt budowy 3 nowych stacji metra na terenie objętym programem rewitalizacji.

Rewitalizacja prawobrzeżnych dzielnic Warszawy. Stalowa 33 – Praga Północ (fot. UMW)

Rewitalizacja to nie tylko remont elewacji

– Rewitalizacja to wiele różnych działań, na różnych polach, które razem dają efekt dobrej, przestrzennej i społecznej zmiany. Takimi przykładami są Teatr Baj, który powraca na kulturalną mapę Pragi i całej Warszawy czy Pałacyk Konopackiego, który będzie praskim domem kultury – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Zaletą rewitalizacji jest kompleksowość wdrażanych zmian. To nie tylko remont elewacji kamienic, ale także zmiany w zakresie infrastruktury, kultury, sportu, polityki społecznej, aktywizacji i integracji mieszkańców. To zmiany, które umożliwiają rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz wsparcie mieszkańców.

Nowa przestrzeń miejska

Do końca 2020 roku wyremontowano 37 budynków z 665 lokalami mieszkalnymi i użytkowymi, a do sieci ciepłowniczej na obszarze objętym rewitalizacją podłączono 169 budynków i 3356 lokali. Powstała pierwsza w Warszawie kamienica międzypokoleniowa przy ul. Stalowej 29, a swój blask odzyskały budynki przy ul. Łomżyńskiej 20 i 26, czy Łochowskiej 31 i 37.

Kultura jest ważnym czynnikiem rewitalizacji, zmieniającym jakość życia mieszkańców. Na Targówku, w zabytkowej willi przy ul. Siarczanej 6 działa Centrum Kultury i Aktywności. Do wyremontowanego budynku przy ul. Jagiellońskiej wrócił Teatr Baj, a w Pałacyku Konopackiego przy Strzeleckiej 11/13 będzie miał swoją siedzibę Dom Kultury Praga.

Miasto wspiera rozwój gospodarczy i pomagamy lokalnym przedsiębiorcom. Urządza konkursy profilowane dla miejskich lokali użytkowych w parterach – tak, aby lokalny warzywniak nie musiał konkurować z bankiem czy sieciówkami.

W ramach programu rewitalizacji zmienia się także zieleń przyuliczna, skwery i parki. Nowe nasadzenia pojawiły się na pl. Hallera, przy ul. Brechta czy al. Solidarności, a parklet przy ulicy Dąbrowszczaków. Na Szmulowiźnie zmodernizowano tzw. park Michałowski.

Rewitalizacja prawobrzeżnych dzielnic Warszawy. Teatr Baj – Praga Północ (fot. UMW)

Wkrótce konsultacje dot. nowego programu

Obecny program będzie realizować do 2022 roku. Ale już pracuje nad następcą, nowym programem rewitalizacji, który planuje w perspektywie lat 2023-2030.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button