Recepta na Kryzys wg Platformy Obywatelskiej to kompleksowy program rozwiązań, które pomogą polskiej gospodarce, ale przede wszystkim: przedsiębiorcom, pracownikom i samorządom.
Polska jest niechlubnym liderem w zmienności prawa. PiS wyprodukował w ostatnich latach 35 tysięcy stron aktów prawnych. To tsunami legislacyjne. Takie prawo nie może być dobre.
„Wiemy doskonale, że po pandemii już nic nie będzie takie same. Dzisiaj Polacy nie potrzebują wykresów, statystyk czy też planów, które służą jedynie temu, by pochwalić się nieistniejącymi samochodami elektrycznymi, czy też mieszkaniami, które nigdy nie powstaną. Dzisiaj jesteśmy w czasach, które są zupełnie inne.
Przed nami najważniejsze wyzwanie, musimy zaprojektować polską gospodarkę w taki sposób, by człowiek zawsze był w jej centrum.
Człowiek jest najważniejszy. Recepta na Kryzys opiera się na szacunku, zaufaniu i wsparciu.
Szacunek – dla każdego, bez względu na to, czy jest pracownikiem, pracodawcą, wykonuje wolny zawód, czy jest bezrobotny.
Zaufanie – państwo musi ufać swoim obywatelom, musi ufać przedsiębiorcom.
Wsparcie – państwo powinno zagwarantować wsparcie dla każdego, kto tego wsparcia potrzebuję. Pomoc powinna być oparta o realne spadki obrotów, a nie o biurokratyczne przepisy dotyczące rodzaju prowadzonej działalności” – to deklaracje PO.
Propozycje Platformy Obywatelskiej:
- Czasowe obniżenie podatku VAT do 5% dla tych branż, które zostały wyłączone z działalności gospodarczej na czas 1 roku od momentu, kiedy gospodarka dojdzie do normalności. To będzie impuls dla całej gospodarki.
- Praca w Polsce musi się opłacać. Mówimy wyraźnie: kwota wolna od podatku 10 000 zł.
- Zwrot kosztów dwóch semestrów dla studentów, którzy stracili pracę.
- Koniec z zamykaniem całych branż. Polski nie stać na kolejny lockdown. Epidemiolodzy są zgodni: można prowadzić każdą działalność gospodarczą pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego według opracowanych standardów bezpieczeństwa.
- Wszyscy, którym rząd administracyjnie zablokował możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, dostaną odszkodowanie.
- Trzeba przywrócić handel w niedziele. Jednocześnie pracownik musi mieć prawo do dwóch wolnych niedziel w miesiącu, a za pracę otrzymywać godziwe wynagrodzenie.
- Zniesiemy tzw. „podatek Belki”.
- Zlikwidujemy niepotrzebny podatek od energii, tzw. „opłatę mocową”.
- Zniesiemy podwójne opodatkowanie dochodów z zagranicy oraz spółek komandytowych
- Każda ustawa, nawet poselska, musi być rzetelnie konsultowana przez 30 dni.
- Wprowadzimy jasną zasadę, że zmiany w prawie gospodarczym wchodzą w życie zawsze od 1 stycznia.