CIEKAWOSTKI

Ranking Szanghajski – lista 1000 najlepszych uczelni na świecie. Uniwersytet Harvarda liderem. Czy są polskie szkoły wyższe?

Academic Ranking of World Universities

ShanghaiRanking Consultancy poinformowała o wynikach tegorocznego rankingu szanghajskiego Academic Ranking of World Universities (ARWU).

W zestawieniu zawarto 1000 najlepszych szkół wyższych na świecie. Uniwersytet Warszawski uplasował się w grupie uczelni sklasyfikowanych w przedziale 301-400. To najlepszy wynik wśród polskich uniwersytetów.

ARWU to prestiżowy ranking najlepszych uczelni świata publikowany od 2003 roku. W tegorocznym zestawieniu UW zajął miejsce 301-400.

W tegorocznym zestawieniu ShanghaiRanking Consultancy oceniła ponad 2000 uczelni, z czego 1000 uwzględniła w rankingu.

Politechnika Gdańska – debiut

Politechnika Gdańska znalazła się w dziewiątej setce rankingu. Jako jedyna reprezentuje uczelnie z Pomorza. Miejsce nie jest może zbyt wysokie, ale już sama obecność na liście prestiżowego Rankingu Szanghajskiego uznawana jest za sukces. W tym roku wśród tysiąca sklasyfikowanych uczelni z całego świata znalazło się osiem polskich szkół wyższych.

To debiut Politechniki Gdańskiej na prowadzonej od 2003 r. liście Rankingu Szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities). Pomorska uczelnia znalazła się w dziewiątej setce, ale nie wiadomo dokładnie na którym miejscu, bowiem zwyczajowo dokładny ranking podawany jest jedynie dla pierwszej setki, a kolejne pozycje na liście opisywane są na zasadzie “201-300” czy “501-600”. Politechnika Gdańska znalazła się w grupie 801-900.

Ranking przygotowywany jest przez niezależną organizację ShanghaiRanking Consultancy. Eksperci biorą pod uwagę liczbę zdobytych Nagród Nobla oraz Medali Fieldsa przez pracowników i absolwentów, liczbę publikacji naukowych w prestiżowych czasopismach „Nature” i „Science” oraz cytowania, a także ogólne wyniki uczelni.

W rankingu znalazło się zaledwie osiem polskich szkół wyższych.

  • Uniwersytet Warszawski mieści się w czwartej setce (miejsca 301-400)
  • Uniwersytet Jagielloński jest w piątej setce (miejsca 401-500), co dla tej uczelni oznacza spadek po ubiegłorocznym sklasyfikowaniu w czwartej setce
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest w ósmej setce (rok temu była w siódmej)
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – w dziewiątej setce
  • Politechnika Gdańska (debiut w zestawieniu) – w dziewiątej setce
  • Politechnika Warszawska – w dziewiątej setce
  • Śląski Uniwersytet Medyczny – w dziesiątej setce
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny – w dziesiątej setce

Prym na liście dzierżą Anglosasi. W pierwszej dwudziestce jest aż 15 szkół wyższych z USA i trzy z Wielkiej Brytanii. Pierwsze miejsce zajmuje Uniwersytet Harvarda, który jest na szczycie od początku istnienia Rankingu Szanghajskiego.

CAŁY RANKING – sprawdź TUTAJ
(UMG, UW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button