LEKKOATLETYKA

2. Memoriał Ireny Szewińskiej. Mistrzowie świata i medaliści olimpijscy w Bydgoszczy

Memoriał Ireny Szewińskiej 2020 w Bydgoszczy

Mistrzowie świata, medaliści olimpijscy, czołówka światowa w wielu konkurencjach – środowy 2. Memoriał Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy zapowiada się pasjonująco.

– Zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, by ściągnąć jak najwięcej wielkich gwiazd na mityng, który upamiętnia najlepszą polską lekkoatletkę w historii. Jestem przekonany, że kibice, którzy wybiorą się na stadion Zawiszy, zobaczą arcyciekawą rywalizację w większości konkurencji – mówi dyrektor Memoriału, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.

Sofia Ennaoui (fot. Paweł Skraba)

Wielu uczestników Memoriału Ireny Szewińskiej kilka dni temu wystartowało w inauguracyjnym mityngu Diamentowej Ligi w Monako. Kapitalnie spisała się Sofia Ennaoui, która wynikiem 2.32.30 poprawiła notowany od blisko czterdziestu lat rekord Polski na 1000 metrów! Ennaoui zajęła piąte miejsce. Z kolei siódmy w rywalizacji na 1500 metrów był Marcin Lewandowski. – Jestem bardzo szczęśliwy, to najlepsze moje otwarcie sezonu w historii – mówił. Brązowy medalista mistrzostw świata zajął siódme miejsce, ale jego wynik – 3.33,99 – był trzecim w historii polskiej lekkoatletyki.

Oboje mogą należeć do największych gwiazd Memoriału Ireny Szewińskiej. Ennaoui na 800 metrów rywalizować będzie m.in. z szybko biegającą w tym sezonie Brytyjką Laurą Miur. Z kolei Lewandowski planuje z przytupem zakończyć Memoriał w środowy wieczór bijąc rekord Polski na 2000 metrów.

2. Memoriał Ireny Szewińskiej (fot. Paweł Skraba)

– Wynik na tym dystansie od wielu lat nie był jest poprawiany, a ja mam ochotę to zrobić. Ten bieg będzie ostatnią konkurencją zawodów i mam nadzieję, że uda mi się efektownie zakończyć Memoriał Ireny Szewińskiej – mówi Lewandowski. Ciekawie powinno być także w rywalizacji ośmiusetmetrowców, w której Adam Kszczot, jeden z najlepszych na świecie, będzie rywalizował m.in. z Australijczykiem Peterem Bolem.

W Monako startowała także m.in. Justyna Święty-Ersetic, która zajęła czwarte miejsce, a w Bydgoszczy zmierzy się m.in. z całą krajową czołówką na dystansie 400 metrów. Świetnie w wyścigu na 100 metrów spisała się Ajla del Ponte, która w Bydgoszczy rywalizować będzie m.in. z Ewą Swobodą. Szwajcarka wygrała z czasem 11,16. Z kolei w konkursie skoku wzwyż wynikiem 1,98 wygrała wicemistrzyni świata, Ukrainka Jarosława Machuczich, która w środę ma zamiar powalczyć o wygraną w Memoriale. W Bydgoszczy Machuczich rywalizować będzie m.in. ze swoją rodaczką Juliją Łewczenko i Polką Kamilą Lićwinko.

– Zapowiada się nam konkurs na najwyższym poziomie. Patrząc realistycznie wydaje się, że konkurs może zakończyć się najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie – mówi Wolsztyński.

Piotr Lisek (fot. Paweł Skraba)

W niedzielę w Szczecinie kapitalnie spisał się Piotr Lisek, który pokonał poprzeczkę na wysokości 5,90 metra, co jest drugim najlepszym wynikiem w tym sezonie. Dla najlepszego polskiego tyczkarza była to niezwykle przyjemna chwila, bo tego dnia obchodził urodziny, a w Bydgoszczy będzie miał rywala absolutnie z najwyższej półki, bo dwukrotnego mistrza świata Amerykanina Sama Kendricksa. W Szczecinie starli się też kulomioci, którzy powalczą w Bydgoszczy – Michał Haratyk i Niemiec David Storl. Haratyk pchnął kulę na odległość 21,57 m i wygrał z szóstym najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie. W stawce kulomiotów wystartuje także m.in. przeżywający kłopoty w tym sezonie Konrad Bukowiecki, ale także świetnie spisujący się Chorwat Filip Mihaljević i Włoch Leonardo Fabbri.

– Kibice mogą oczekiwać także stojącego na wysokim poziomie konkursu oszczepników, ze świetnie spisującym się w ostatnich dniach Marcinem Krukowskim na czele – mówi Wolsztyński. Zawodnik grupy InPost Athletic Team kilka dni temu uzyskał trzeci najlepszy wynik w tym roku na świecie w Memoriale Janusza Sidły, rzucając oszczep na odległość 87,07 m.

2. Memoriał Ireny Szewińskiej rozpocznie się w środę, 19 sierpnia, o godz. 17.45. W trakcie zawodów promowane będą Halowe Mistrzostwa Europy, które na początku przyszłego roku odbędą się w Toruniu.

Program minutowy:

17:45 Ceremonia otwarcia
17:50 Rzut oszczepem M
18:00 100m ppł. K BIEG IM. TERESY CIEPŁY
18:15 110m ppł. M Skok wzwyż K
18:25 1500m K
18:40 400m M (2 serie) Skok o tyczce M
18:55 400m K (2 serie)
19:10 100m K (eliminacje)
19:20 Pchnięcie kulą M
19:30 800m M
19:45 800m K
20:00 100m K (finał)
20:10 2000m M

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button