WARSZAWA

Ranking miast przyszłości. Warszawa liderem regionu

Stolica biznesu

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej w tegorocznej edycji uznanego rankingu Financial Times „European Cities & Regions of the Future”.

W głównym zestawieniu wśród 330 miast europejskich wyprzedziły polską stolicę tylko Londyn, Amsterdam i Dublin. Za Warszawą znalazły się m.in. Paryż, Berlin i Barcelona. A w kategorii „Przyjazność biznesowa” Warszawa zajęła 2. miejsce tylko za Londynem.

Europejska metropolia

Najnowszy  ranking miast i regionów przyszłości, przygotował fDi Intelligence, czyli spółka należąca do grupy The Financial Times. To jedno z najbardziej prestiżowych zestawień, na które często powołują się samorządy i inwestorzy. Ocenia ono europejskie miasta i regiony pod względem mocnych stron gospodarczych, finansowych i biznesowych.

Warszawa jest już dzisiaj dla biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej tym, czym Londyn czy Paryż dla Europy Zachodniej. Cieszę się, że wysiłki, by uczynić z naszego miasta stolicę wygody, zieleni i wolnego czasu przynoszą efekt mówi prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. – I jest to zauważalne w Europie. Wyniki rankingu dowodzą, że Warszawa świetnie radzi sobie jako regionalna stolica biznesu. Inwestorzy doceniają atuty stolicy: największy w regionie rynek nowoczesnych nieruchomości biurowych, doskonale wykształceni i ambitni specjaliści, a ponad wszystko wysoka jakość życia, którą zapewniają miejskie rozwiązania infrastrukturalne.

Przyjazna dla biznesu

Od kilku lat polska stolica niezmiennie zajmuje 2. miejsce pod względem przyjazności dla biznesu. Wyżej jest jedynie Londyn. Wysoka lokata w zestawieniu głównym – 4. miejsce – potwierdza, że Warszawa jest ambitnym graczem należącym do czołówki europejskich miast o wysokim potencjale inwestycyjnym. Tu Warszawa jest jedynym miastem z naszego regionu w pierwszej dziesiątce.

Poza klasyfikacją generalną badanie wyróżnia inne kategorie rozwoju miast i regionów. Warszawa znalazła się w TOP 10 w pięciu zestawieniach:

  • przyjazność biznesowa – 2 miejsce (utrzymana pozycja sprzed roku)
  • potencjał ekonomiczny – 6 miejsce (awans o dwa miejsca)
  • efektywność kosztowa – 7 miejsce (awans o dwa miejsca)
  • kapitał ludzki i styl życia – 5 pozycja (debiut)
  • strategia BIZ – 8 pozycja (debiut)

Laury w Cannes

Badanie łącznie obejmowało 330 miast europejskich, które sklasyfikowano według wielkości populacji na pięć grup – miasta główne, duże, średnie, małe i mikro, a także 141 regionów europejskich podzielonych na trzy grupy – regiony duże, średnie i małe. fDi Magazine i portal fDi Intelligence należą do grupy the Financial Times i są opiniotwórczymi wydawnictwami, czytanymi przez inwestorów na całym świecie.

Ranking fDI dostępny jest na stronie internetowej.

Laureaci zostaną nagrodzeni 12 marca 2024 r. podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM, które odbywają się w Cannes.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button