ŚWIAT

Ramstein. NATO. Jens Stoltenberg: Musimy pilnie zwiększyć wsparcie wojskowe dla Ukrainy

Sojusz Północnoatlantycki

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wziął udział w spotkaniu kierowanej przez USA Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w Ramstein w Niemczech w piątek (20 stycznia 2023 r.).

Spotkanie, któremu przewodniczył sekretarz obrony USA Lloyd Austin, rozpoczęło się wystąpieniem wideo prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Uczestniczyli w nim przedstawiciele 50 państw. Polskę reprezentował minister obrony Mariusz Błaszczak.

Stoltenberg powiedział, że Rosja nie wykazuje żadnych oznak przygotowań do pokoju, wręcz przeciwnie, przygotowuje się do długiej wojny. Dlatego sekretarz generalny podkreślił, że pilne jest dalsze zwiększanie wsparcia wojskowego, aby Ukraina zdobyła i wyzwoliła okupowane terytorium. „Jak większość wojen, ta prawdopodobnie zakończy się przy stole negocjacyjnym” – powiedział Stoltenberg, „ale to, co dzieje się w negocjacjach, jest bezpośrednio związane z tym, co dzieje się na polu bitwy, dlatego musimy teraz dostarczyć Ukrainie więcej broni”.

Stoltenberg podziękował sekretarzowi obrony Lloydowi Austinowi za przywództwo Stanów Zjednoczonych w udzieleniu Ukrainie bardzo znaczącej pomocy wojskowej. Z zadowoleniem przyjął niedawne oświadczenia innych członków NATO i partnerów, w tym Niemiec, Francji, Kanady, Danii, Holandii i Szwecji, dotyczące obrony powietrznej, bojowych wozów piechoty i pojazdów opancerzonych. Z zadowoleniem przyjął również gotowość Wielkiej Brytanii, Francji i Polski do dostarczenia czołgów podstawowych i lekkich oraz wezwał sojuszników i partnerów do pójścia za ich przykładem. Sekretarz Generalny zaapelował także o dalsze dostawy amunicji, części zamiennych i konserwację, a także szkolenia. Ogólnie podkreślił, że kraje Grupy Kontaktowej zapewniają „ogromny pakiet zdolności bojowych” dla samoobrony Ukrainy i że konsultacje będą kontynuowane.

Sekretarz Generalny podkreślił również znaczenie zwiększenia nieśmiercionośnej pomocy wojskowej, zauważając, że Kompleksowy Pakiet Pomocy NATO NATO zapewnia Ukrainie paliwo, żywność, środki medyczne i nie tylko.

Sekretarz podkreślił, że członkowie NATO muszą zwiększyć produkcję broni i amunicji oraz szybko uzupełnić zapasy. Zauważył, że Sojusz ściśle współpracuje w tym celu z przemysłem, a zamówienia będą kluczowym tematem podczas lutowego spotkania ministrów obrony NATO.

Podczas pobytu w Ramstein sekretarz generalny spotkał się także z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem oraz nowym ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem.

Szef Pentagonu Lloyd Austin w Ramstein: „Polska jest liderem w dostarczaniu pojazdów opancerzonych Ukrainie, szkoleniu ukraińskich Sił Zbrojnych oraz udzielaniu schronienia ukraińskim uchodźcom”.

Holandia i Szwecja z pomocą militarną

Władze Holandii zadeklarowały się, że mogą zapłacić za dostawę czołgów Leopard 2 dla Ukrainy. Wcześniej dla nich wyremontowały 45 czołgów T-72 w Czechach.

Wiceszef MSZ Wopke Hoestra poinformował, że Holandia może dostarczyć F-16 na życzenie Kijowa. Kraj ten wysłał już Ukrainie, np. transportery YPR-765, haubice PzH 2000, czy razem z USA i Niemcami baterie Patriot.

Jeśli na ten ruch zgodzi się USA to F-16 może trafić na Ukrainę. Myśliwce te są zastępowane F-35.

Zaś Szwecja wyśle do Ukrainy samobieżne jednostki artyleryjskie Archer, a także 50 wozów bojowych CV90 i 57 robotów przeciwpancernych NLAW.

USA z nowym pakietem pomocy o wartości 2,5 miliarda dolarów. Łącznie Stany Zjednoczone dla Ukrainy od 24 lutego 2022 roku przekazały już 26,7 mld dolarów.

Kanada dostarczy systemy obrony przeciwlotniczej. Francja wyśle czołgi lekkie AMX-10.

Wielka Brytania przekaże czołgi Challenger 2.

Niemcy wciąż nie zdecydowały się na przekazanie czołgów Leopard 2. Także jeszcze nie pozwoliły innym krajom na wysłanie ich do Ukrainy. Czego tak boją się?!

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button