MOTOSPORT

Rajdowe mistrzostwa świata. Kajetanowicz drugi w WRC2. Triumf Rovanpera w Chorwacji

FIA World Rally Championship

W rajdzie Chorwacji wygrał Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1).

Fin prowadzeni też w klasyfikacji generalnej.

Rovanper wyprzedził Estończyka Otta Tanaka i Belga Thierry’ego Neuville’a.

Rajd Chorwacji 2022. Kajetanowicz i Szczepaniak (fot. pras.)

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wywalczyli drugie miejsce w Rajdzie Chorwacji 2022 w kategorii WRC 2. Ekipa ta osiągnęła także świetną, ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej.

W kategorii WRC2 triumfował mistrz świata WRC3 z 2021 roku Francuz Yohan Rossel (Citroen C3 Rally2).
Debiutant Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia Rally2) był dziewiąty, a w klasyfikacji juniorów (kierowcy do 28 lat) piąty.

W Chorwacji nie startowali najlepsi zawodnicy ostatnich lat, tj. Sebastien Loeb i obrońca tytułu mistrza świata, jego rodak Sebastien Ogier.

Francuzi nie zdecydowali się na udział we wszystkich tegorocznych rundach mistrzostw świata.

W klasyfikacji mistrzostw świata prowadzi Rovanpera z 76 pkt., drugi jest Neuville – 47, a trzeci Breen – 30.

Szczegóły Rajdu Chorwacji

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wywalczyli drugie miejsce w Rajdzie Chorwacji 2022 (WRC 2), osiągając także świetną, ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej, finiszując za sześcioma samochodami najwyższej i dużo mocniejszej klasy Rally1! W fenomenalnym stylu zaatakowali na finałowym etapie trzeciej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata i awansowali na drugie miejsce w swojej kategorii! Polacy zachwycili również tłumy kibiców świetnym szóstym czasem w klasyfikacji generalnej na przedostatniej próbie, która przebiegała w niezwykle trudnych, deszczowych warunkach. Swój pierwszy start w tym sezonie kończą z dużym dorobkiem punktowym.

Drugie miejsce dla Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka w Rajdzie Chorwacji, i to przy rekordowo silnej stawce WRC 2. Polacy pokazali wolę walki oraz światowe tempo zarówno w deszczowych, jak i suchych warunkach. Dla tej załogi to dopiero pierwszy start w tegorocznych Rajdowych Mistrzostwach Świata, ale wygrane odcinki specjalne i dużo zebranych punktów w inauguracyjnej rundzie pozwalają patrzeć z dużym optymizmem na resztę sezonu. O drugie miejsce w Rajdzie Chorwacji Kajetanowicz i Szczepaniak walczyli przy dopingu setek kibiców z polskimi flagami, dla których piąte z rzędu podium Polaków w WRC to ogromny powód do świętowania.

– Drugie miejsce w tegorocznym Rajdzie Chorwacji smakuje doskonale! To, z czym mierzyliśmy się w tym roku, było ekstremalnym wyzwaniem. Przez ostatnie tygodnie z całym zespołem ciężko pracowaliśmy, by mu sprostać. Jestem dumny i szczęśliwy, że wróciliśmy na trasy Rajdowych Mistrzostw Świata, w takim stylu. Dziękuję kibicom, którzy licznie przyjechali do Chorwacji i tym, którzy ściskali kciuki w domach. To mnie mocno motywuje! Największe jednak podziękowania należą się mojej rodzinie, a najlepsze życzenia ślę do swojej córki Oriany, która dziś ma urodziny – podsumował trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy, Kajetan Kajetanowicz.

Rajd Chorwacji 2022, nieoficjalna klasyfikacja WRC 2:

1. Rossel/Sarreaud (Francja, Citroën C3 Rally2) 2:58:22,5 s
2. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) +1:00,2 s
3. Lindholm/Hämäläinen (Finlandia, Škoda Fabia Rally2 evo) +1:10,9 s
4. Griazin/Aleksandrow (Rosja, Škoda Fabia Rally2 evo) +1:47,5 s
5. Ingram/Drew (Wielka Brytania, Škoda Fabia Rally2 evo) +2:32,7 s
6. Lefebvre/Malfoy (Francja, Citroën C3 Rally2) +3:18,0s
7. Camilli/de la Haye (Francja, Citroën C3 Rally2) +3:20,9 s
8. Cais/Těšínský (Czechy, Ford Fiesta Rally2) +6:02,8 s
9. Marczyk/Gospodarczyk (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) +8:58,2 s
10. Heikkilä/Vaaleri (Finlandia, Škoda Fabia Rally2 evo) +9:59,5 s

Rajd Chorwacji 2022. Kajetanowicz i Szczepaniak (fot. pras.)

Kajetanowicz i Szczepaniak wygrywają kolejne odcinki i są już na 3 miejscu w Rajdzie Chorwacji (23 kwietnia)

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak kontynuują świetną passę w Rajdzie Chorwacji, trzeciej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata. Polscy reprezentanci wygrali podczas popołudniowej pętli dwa z trzech odcinków specjalnych w kategorii WRC 2, awansując do czołowej trójki zmagań. Polacy są zmotywowani i gotowi do walki o wygraną podczas niedzielnego etapu.

Druga pętla sobotniego etapu Rajdu Chorwacji miała zostać rozegrana w podobnych warunkach do poprzedniej: trzy z czterech odcinków były w większości suche, a jeden cały czas pozostawał w trudnych, deszczowych warunkach. To właśnie na tej próbie skupili się Kajetanowicz i Szczepaniak, którzy wybierając opony deszczowe, chcieli zaatakować i zmniejszyć różnicę do prowadzących. Niestety organizator podjął decyzję o odwołaniu tego odcinka ze względów bezpieczeństwa i nasza załoga musiała odnaleźć motywację w utrudnionej sytuacji. Zrobiła to jednak doskonale, jak przystało na mistrzów: po wygraniu trzynastej próby duet ten triumfował także na odcinku szesnastym, kończąc dzień na trzecim miejscu w kategorii WRC 2 i dziewiątym w klasyfikacji generalnej.

Rajd Chorwacji 2022. Kajetanowicz i Szczepaniak (fot. pras.)

– Za nami dobry dzień. Ściganie z najszybszymi kierowcami świata wychodzi nam bardzo dobrze. Trzy wygrane odcinki specjalne i awans na podium w naszej kategorii naprawdę cieszy, a jazda daje wiele satysfakcji. Trochę żałuję, że organizatorzy odwołali piętnasty odcinek specjalny. Jako jedna z niewielu załóg byliśmy gotowi, by ścigać się tam w deszczu, po bardzo śliskiej nawierzchni. Szkoda, bo myślę, że mogliśmy w takich warunkach jeszcze bardziej przycisnąć. Jestem jednak zadowolony, bo to świetne uczucie, gdy czujesz się w samochodzie jak ryba w wodzie. Będziemy walczyć do końca wykorzystując każdy centymetr drogi – mówi trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy, Kajetan Kajetanowicz.

Zawody zakończy etap niedzielny, podczas którego rozegrane zostaną dwa dwukrotnie pokonywane oesy Trakošćan – Vrbno (13,15 km, godz. 7:08 i 10:26) oraz Zagorska Sela – Kumrovec (14,09 km, godz. 8:38 i 13:18).

Rajd Chorwacji 2022, nieoficjalne wyniki po OS 16:

1. Rossel/Sarreaud (Francja, Citroën C3 Rally2) 2:23:19,1 s
2. Griazin/Aleksandrow (Rosja, Škoda Fabia Rally2 evo) +35,1 s
3. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) +50,9 s
4. Lindholm/Hämäläinen (Finlandia, Škoda Fabia Rally2 evo) +1:24,7 s
5. Ingram/Drew (Wielka Brytania, Škoda Fabia Rally2 evo) +2:11,6 s
6. Camilli/de la Haye (Francja, Citroën C3 Rally2) +2:25,7 s
7. Lefebvre/Malfoy (Francja, Citroën C3 Rally2) +2:45,3 s
8. Cais/Těšínský (Czechy, Ford Fiesta Rally2) +4:44,6 s
9. Heikkilä/Vaaleri (Finlandia, Škoda Fabia Rally2 evo) +7:20,4 s
10. Marczyk/Gospodarczyk (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) +7:34,8 s

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button