MOTOSPORT

Rajd Maroka 2021. Domżała i Marton wrócili na Saharę

Rallye du Maroc

Rajd Maroka od lat traktowany jest jako główny i najważniejszy test przed Dakarem.

Nie tylko dlatego, że Sahara oferuje wszelkie możliwe rodzaje pustynnego terenu, ale przede wszystkim ze względu na dużą liczbę zawodników ze światowej czołówki, którzy niezmiennie pojawiają się na starcie. Tak będzie również w klasie T4, w której startują m.in. Aron Domżała i Maciej Marton – trzecia załoga ostatniego Dakaru.

  • Aron Domżała po raz szósty wystartuje w Maroku.
  • W załodze z Maciejem Martonem warszawski kierowca chce powalczyć o zwycięstwo w klasie T4.
  • Rallye du Maroc dla polskiej załogi to jednak przede wszystkim ważny test przed styczniowym Rajdem Dakar

Zmagania na marokańskiej Saharze to stały punkt w rajdowym kalendarzu. Co więcej organizatorem zmagań od kilku lat jest David Castera – dyrektor Rajdu Dakar. To sprawia, że właśnie podczas tej rundy Pucharu Świata często testowane są nowe rozwiązania, które potem są wprowadzane do styczniowego supermaratonu.

– To bardzo trudny rajd. Pokonujemy tak zróżnicowany teren, jak na wszystkich pozostałych rundach Pucharu Świata po kolei. Tutaj jednak wszystko jest w jednym miejscu. Szuter, kamienie, rzeki, uedy, wydmy, piach, fesz-fesz – wszystko co można znaleźć w rajdach cross-country. Dodatkowo drogi są tu bardzo niebezpieczne, bo z płynnej trasy wjeżdżamy czasem wprost do rzeki. Zmiana rytmu jest wówczas poważnym zagrożeniem, jeśli ktoś nie potrafi zachować koncentracji – opisywał Aron Domżała.

Warszawski kierowca, od trzech lat startuje w duecie z doświadczonym pilotem Maciejem Martonem i tak będzie również tym razem. Jako jedna z trzech załóg znajdują się w ścisłym gronie faworytów. Klasa T4 w ostatnich latach szybko się rozwija, więc rośnie również konkurencja oraz prestiż.

– To mój szósty start w Maroku. Ten rajd jest jednym z moich ulubionych i zarazem pierwszym maratońskim w jakim wystartowałem. Przygotowuję się do Rajdu Dakar, ale zależy mi również na dobrym wyniku. Kilka razy stałem już na podium w Maroku, a ponieważ jesteśmy dobrze przygotowani, mam nadzieję, że powalczymy o pierwsze miejsce – zapowiedział przed startem Domżała.

W czwartek zespół odbył testy nieopodal biwaku. W piątkowe popołudnie czekał go prolog, a następnie pięć dni ścigania, które złożą się na ponad 1000 kilometrów ścigania.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button