MOTOSPORT

Rajd Chorwacji 2021. Kajetanowicz i Szczepaniak rozpoczynają walkę o mistrzostwo świata

Rajdowe Mistrzostwa Świata

Pierwszym startem w tym roku będzie dla Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka asfaltowy Rajd Chorwacji, który debiutuje w kalendarzu WRC.

Trzecia tegoroczna runda światowego czempionatu zostanie rozegrana w dniach 22-25 kwietnia. Polacy zmierzą się z 14 załogami w kategorii WRC 3.

Nie brakuje nazwisk, których rajdowym kibicom nie trzeba przedstawiać. O zwycięstwo z Kajetanowiczem będzie walczyć m.in. Chris Ingram, rajdowy mistrz Europy z 2019 roku, Yohan Rossel, asfaltowy mistrz Francji oraz mistrz Austrii, Hermann Neubauer. Taka mieszanka to zapowiedź zaciętej walki na odcinkach specjalnych Rajdu Chorwacji, które dla zdecydowanej większości kierowców są zupełną nowością.

Start w każdej rundzie WRC poprzedzony jest wieloma miesiącami ciężkiej pracy. Przed wyjazdem do Chorwacji Kajetan Kajetanowicz intensywnie testował swoją Škodę Fabię Rally2 Evo w okolicach rodzinnego Ustronia. Choć aura była bardziej zimowa niż wiosenna, Kajto pokonał solidną liczbę kilometrów, ustawiając swój samochód na specyficzne trasy Rajdu Chorwacji, tak, by móc walczyć ze swoimi rywalami o jak najwyższe miejsce na koniec rajdu.

Kajetan Kajetanowicz (fot. org.)

Chorwacja debiutuje w kalendarzu WRC, Kajetanowicz gotowy do rywalizacji

Rajdowe Mistrzostwa Świata po raz pierwszy zawitają na asfaltowe drogi Chorwacji. Właśnie od tej rundy swój sezon w WRC rozpoczynają reprezentanci Polski, Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak.

Rajd Chorwacji mierzy łącznie ponad 300 kilometrów odcinków specjalnych, wytyczonych na zachód od Zagrzebia. Organizatorzy przygotowali dziesięć odcinków specjalnych, każdy z nich pokonywany będzie dwukrotnie. Na starcie zawodów stanie aż 65 załóg, wśród nich Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak. Duet ten skorzysta z najnowszej wersji Škody Fabii Rally2 Evo, która względem ubiegłorocznej ma między innymi nowe zawieszenie. Zmiany dotyczą także oklejenia rajdówki – do partnerów zespołu dołączyła Grupa Sikora.

– Bardzo się cieszę, że tutaj jestem. Nowy rajd asfaltowy w kalendarzu będzie sporym wyzwaniem dla wszystkich kierowców – nawet tych, którzy mają większe doświadczenie na wąskich, mocno podbijających i zabrudzonych odcinkach specjalnych, z dużą ilością szczytów. Dobra pogoda może być złudna, ponieważ w lasach na pewno będzie dużo brudu na drodze. Jest także wiele miejsc, w których można ciąć zakręty nawet całą szerokością samochodu. Trudność tego rajdu polega w dużej mierze na zmiennej przyczepności nawierzchni, która w jednym zakręcie może zmienić się nawet kilka razy, ale wykonaliśmy masę pracy, by dobrze się do tego przygotować. Wszyscy jesteśmy w podobnej sytuacji, jedziemy na tych samych, bardzo dobrych oponach. My walkę o tytuł zaczynamy od tego rajdu, ale są też i tacy zawodnicy, którzy mają za sobą już kilka rajdów i są w tak zwanym „uderzeniu”. Patrzymy jednak na siebie, chcemy cieszyć się każdym metrem trasy. Jesteśmy pozytywnie nastawieni i chcemy rozkręcać nasze tempo od samego początku – komentuje Kajetan Kajetanowicz.

Walka o zwycięstwo w rajdzie rozpocznie się w piątek od oesu Rude – Plešivica (6,94 km). Następnie załogi pokonają odcinki Kostanjevac – Petruš Vrh (23,76 km), Jaškovo – Mali Modruš Potok (10,10 km) oraz Pećurkovo Brdo – Mrežnički Novaki (9,11 km). Po serwisie zlokalizowanym w Zagrzebiu zawodnicy o 15:01 rozpoczną drugą piątkową pętlę.

Sobota będzie najdłuższym, liczącym prawie 122 km dniem rajdu, na który złożą się dwukrotnie pokonywane odcinki Mali Lipovec – Grdanjci (20,30 km), Stojdraga – Gornja Vas (20,77 km), Krašić – Vrškovac (11,11 km) oraz Vinski Vrh – Duga Resa (8,78 km). Niedzielna rywalizacja rozpocznie się od najdłuższej próby rajdu, oesu Bliznec – Pila (25,20 km). Pierwszy przejazd zacznie się o godzinie 7:20, a drugi o 10:11. Oes Zagorska Sela – Kumrovec (14,09 km) zostanie rozegrany o 8:38, a następnie o 13:18, jako kończący rywalizację Power Stage.

Kajetan Kajetanowicz (fot. org.)

Wystartował Rajd Chorwacji, Polacy wiceliderami zmagań – 23 kwietnia

W piątkowy poranek wystartowała trzecia runda Rajdowych Mistrzostw Świata, Rajd Chorwacji. Zawody debiutujące w kalendarzu WRC stanowią także pierwszy w tym roku start dla Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka. Reprezentanci zgodnie z zapowiedziami rozpoczęli atak od samego początku i po czterech odcinkach specjalnych są wiceliderami kategorii WRC 3!

Pierwsza pętla Rajdu Chorwacji składała się z czterech odcinków specjalnych mierzących razem blisko 50 kilometrów. Kajetanowicz i Szczepaniak rozpoczęli od czwartego czasu na pierwszej, najkrótszej próbie. Drugą, najdłuższą w etapie, ukończyli na drugiej pozycji, niespełna dwie sekundy za liderami. Kolejne dwa odcinki kończyli na podium, jedynie sekundy za zwycięzcami. Bardzo dobre tempo od samego początku skutkuje wysokim, drugim miejscem w kategorii WRC 3 przed popołudniową pętlą zmagań. Do liderów, francuskiego duetu Rossel/Coria, tracą jedynie 9 i pół sekundy.

– Już przed rozpoczęciem byliśmy przygotowani na bardzo trudny rajd. Teraz w zasadzie na każdym zakręcie przekonujemy się o tym jeszcze bardziej. Jest dużo brudu i pomimo tego, że droga jest sucha, jadący przed nami zawodnicy wyciągają z poboczy sporo błota. To powoduje, że bardzo trudno jest utrzymać odpowiedni tor jazdy. Za nami wymagająca pierwsza pętla, ale jesteśmy zadowoleni. Zajmujemy dobre, drugie miejsce, tracąc naprawdę niewiele do zwycięzcy Rajdu Monte-Carlo, a to dopiero początek rywalizacji, która daje nam wiele przyjemności. Myślę więc, że mamy powody do optymizmu – podsumował pierwszą pętlę Kajetan Kajetanowicz.

Po serwisie zlokalizowanym w Zagrzebiu zawodnicy o 15:01 rozpoczną drugą piątkową pętlę, pokonując te same odcinki specjalne. Najpierw będzie to OS 5, Rude – Plešivica (6,94 km), następnie odcinki Kostanjevac – Petruš Vrh (23,76 km), Jaškovo – Mali Modruš Potok (10,10 km) oraz Pećurkovo Brdo – Mrežnički Novaki (9,11 km). Na koniec dnia zaplanowano 45-minutowy serwis B.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button