MOTOSPORT

Rafał Sonik na trasie drugiego etapu Rajdu Maroka

Rajd Maroka 2018

Po piątkowych przygodach i sześciu godzinach spędzonych samotnie na pustyni w oczekiwaniu na pomoc, Rafał Sonik wznowił walkę na trasie drugiego etapu Rajdu Maroka.

Jego zespół zdołał naprawić urwany sworzeń wahacza, a tym samym przedłużył nadzieję Polaka na wywalczenie drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

– Po awarii spowodowanej zderzeniem z lekkomyślnym quadowcem startowałem dziś z fatalnej pozycji, za to z mocną głową i mocnym sercem. Najważniejsze bowiem jest to, że wciąż zostajemy w grze o srebro Pucharu Świata – mówił na starcie drugiego etapu Rafał Sonik.

Sobotnia próba stała początkowo pod znakiem zapytania. Nad Erfudem przetoczyła się wieczorem burza piaskowa, a następnie przyszły rzadko spotykane w tej okolicy deszcze. Przed rokiem, po takich ulewach, kilku motocyklistów utopiło swoje maszyny w wezbranych rzekach. Tym razem obyło się bez tak ekstremalnych przepraw. Zdecydowanie większym wyzwaniem niż błoto na trasie okazała się nawigacja.

– To była prawdziwa lekcja nawigacji, a roadbook wcale nam tego nie ułatwiał. Podobnie jak większość stawki, krążyliśmy dziś wraz z grupą motocyklistów i UTV szukając waypointów. Straciłem około godzinę, zawracając parę razy z błędnie wybranej drogi. Wiedziałem jednak, że po wczorajszych przygodach nie mam szans dogonić Maksimowa, więc nie czułem presji, czy frustracji – przyznał sześciokrotny triumfator Pucharu Świata.

Etap wygrał Aleksander Maksimow, który już przed Rajdem Maroka zapewnił sobie zwycięstwo w tegorocznym cyklu. Rafał Sonik dotarł do mety z drugim czasem. – Najważniejszą dla mnie informacją jest ta, że noga boli mnie zdecydowanie mniej niż w Ameryce Południowej. Lewe kolano wymaga coraz mniejszej troski ze strony fizjoterapeuty i przestaje przeszkadzać w jeździe, która dzięki temu daje coraz większą radość.

Na niedzielę organizatorzy zaplanowali dla motocykli i quadów etap maratoński. Oznacza to, że po 275 km odcinka specjalnego, zawodnicy nie będą mogli skorzystać z serwisu, a noc spędzą w namiotach. – Trzeba będzie jak zawsze zadbać o sprzęt na trasie. Po dzisiejszym dniu wiem, że pod kątem nawigacji mogę wierzyć tylko własnym umiejętnościom i w żadnym wypadku nie kierować się śladami, czy pomysłami innych zawodników. Wtedy z pewnością szybciej dotrę do mety – zakończył Rafał Sonik.

Orlen Team

Kuba Przygoński trzeci, Adam Tomiczek trzeci, Maciek Giemza czwarty czas wśród juniorów na sobotnim etapie Rajdu Maroka 2018.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button