POLITYKAŚWIAT

Radosław Sikorski uczestniczył w 60. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

Niemcy

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski wziął udział w 60. edycji jednej z najważniejszych światowych konferencji poświęconych bezpieczeństwu globalnemu, zorganizowanej w dniach 16-18 lutego br. w Monachium.

W jej ramach minister Sikorski uczestniczył w kilku panelach dyskusyjnych, jak również odbył szereg spotkań dwustronnych – zarówno ze swoimi odpowiednikami jak i innymi partnerami zagranicznymi.

Szef polskiego MSZ przemawiał podczas śniadania inaugurującego wydarzenie, a także – wraz m.in. z szefem dyplomacji Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem – uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Jak uzupełnić produkcję zbrojeniową w Europie”. Okazją do otwartej dyskusji nad globalnymi problemami bezpieczeństwa były również pozostałe wydarzenia towarzyszące, w których wziął udział minister Sikorski: „Reagan – Thatcher dinner” oraz „John McCain dinner”. W tej drugiej dyskusji szef polskiej dyplomacji uczestniczył na zaproszenie przewodniczącego Konferencji – Christopha Heusgena.

Na marginesie pierwszego dnia Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (Munich Security Conference) minister Sikorski miał okazję wymienić poglądy z grupą amerykańskich senatorów, na czele z senatorem Jamesem E. Rischem, oraz rozmawiał z Davidem Lammy – ministrem spraw zagranicznych w brytyjskim „Gabinecie Cieni”.

W ramach dyskusji „Flank-Tastic? Mapping NATO’s Eastern Deterrence and Defence” minister Sikorski poruszył kwestię wyzwań stojących przed Sojuszem Północnoatlantyckim, m.in. postępów Ukrainy na drodze do członkostwa w NATO czy problemu zwiększenia wydatków na obronność. Z rozmowie z szefem dyplomacji Chin Wangiem Yi, w której uczestniczył też szef BBN Jacek Siewiera, omówiono stan stosunków polsko-chińskich, perspektywy zakończenia wojny na Ukrainie i jak również planowaną wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Chińskiej Republice Ludowej.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Radosław Sikorski i Wang Yi (fot. Sebastian Indra/MSZ)

Z kolei z ministrem spraw zagranicznych Indii Subrahmanyamem Jaishankarem szef polskiej dyplomacji odbył pogłębioną dyskusję nt. konfliktu na Ukrainie, ale także o ważniejszych kwestiach z agendy stosunków dwustronnych.

O polskim wsparciu dla walczącej Ukrainy i perspektywach europejskiej współpracy obronnej minister Sikorski rozmawiał z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

W Monachium szef polskiej dyplomacji zabrał również głos podczas dyskusji panelowej „Adding Chairs to the Table: A Deeper, Wider, and More Capable EU?”, na której obecna była m.in. wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna. Minister Sikorski podkreślił, że problem ukraińskiego zboża i przewoźników musi być rozwiązany, by nie przysłonił on ogólnego obrazu polskiej solidarności z Kijowem. – Polska jest w czołówce krajów pomagających Ukrainie, ale rolnicy i przewoźnicy to dwie grupy, które „płacą najbardziej bezpośrednią cenę” za europejską solidarność – ocenił.

Już w bezpośredniej rozmowie z ukraińską polityk minister Sikorski omówił ponadto kwestie dwustronne, potrzeby armii Ukrainy i oczekiwania tego kraju wobec nadchodzącego szczytu NATO w Waszyngtonie.

Szef polskiego MSZ odbył także spotkania ze swoimi odpowiednikami z Liechtensteinu, Dominique Hasler, oraz Armenii – Araratem Mirzoyanem. Rozmowa z minister Hasler poświęcona była dobrej współpracy Polski i Liechtensteinu w ramach EOG, strefy Schengen oraz na forach wielostronnych. Z kolei w rozmowie z armeńskim politykiem minister Sikorski podkreślił dobry stan naszych stosunków, poparcie Polski dla pokojowego rozwiązania konfliktu z Azerbejdżanem, jak też możliwości pogłębienia współpracy Armenii z UE.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (Munich Security Conference) organizowana jest od 1963 r. Stanowi wiodące forum dyskusji na temat bieżących problemów bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów oraz przedstawicieli mediów i nauki. Od 2022 r. konferencji przewodniczy były dyplomata Christoph Heusgen.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button