Głównymi tematami spotkania w Brukseli były agresja Rosji wobec Ukrainy oraz kwestie związane z Białorusią.
Na marginesie Rady odbyła się także wideokonferencja z Sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem.
W dyskusji na temat agresji Rosji wobec Ukrainy minister Radosław Sikorski postulował szybkie przyjęcie kolejnego pakietu sankcji sektorowych wobec Rosji oraz rozszerzenie sankcji sektorowych wobec Białorusi, aby uniemożliwić jej udział w obchodzeniu sankcji rosyjskich. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że utworzenie Funduszu Pomocy Ukrainie w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju jest niezbędnym krokiem na rzecz dalszego wspierania wysiłków obronnych Ukrainy, a ponadto wspiera budowanie roli UE jako gwaranta bezpieczeństwa. Minister wezwał społeczność międzynarodową do zdecydowanego potępienia przebiegu nielegalnych „wyborów” prezydenta Rosji na terytoriach Ukrainy, tymczasowo okupowanych przez Rosję, a także do nieuznawania ich wyników na terytoriach ukraińskich. Odniósł się też do kwestii omijania sankcji UE.
Minister Sikorski w temacie dotyczącym Białorusi zwrócił uwagę na potrzebę przeciwdziałania fałszywej narracji Mińska na temat stanowiska Zachodu wobec Białorusinów, podkreślając, że sankcje nakładane są jedynie na osoby czy podmioty dopuszczające się represji, nie zaś na całe społeczeństwo. Dodał, że Polska opowiada się za nasileniem przez UE współpracy z przedstawicielami białoruskiej opozycji demokratycznej. Minister zwrócił uwagę na konieczność wypracowania unijnej strategii wobec Białorusi.
Dyskusja z Sekretarzem Stanu USA Anthonym Blinkenem dotyczyła kluczowych wyzwań międzynarodowych, zwłaszcza w kontekście Ukrainy. Minister Sikorski zaapelował o przyspieszenie prac na rzecz wsparcia wojskowego Ukrainy oraz przypomniał o konieczności przekazania na ten cel aktywów rosyjskich zamrożonych w państwach Zachodu.
Minister Radosław Sikorski uczestniczył w Europejskim Forum Humanitarnym
Szef polskiej dyplomacji wziął udział w trzeciej edycji Europejskiego Forum Humanitarnego w Brukseli. Minister Sikorski mówił o polskiej pomocy dla Ukrainy w czasie rosyjskiej inwazji oraz wskazał kryzys humanitarny na Bliskim Wschodzie jako jeden z priorytetowych kierunków pomocy.
– Przez ostatnie dwa lata byliśmy głównym darczyńcą pomocy humanitarnej dla Ukrainy, przeciwko której Rosja rozpoczęła brutalną wojnę, wywołując największy kryzys uchodźczy w Europie od II wojny światowej – powiedział Radosław Sikorski.
Ponadto Minister Radosław Sikorski zaprosił do udziału w przyszłorocznym Europejskim Forum Humanitarnym, podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 r.
Unia Europejska jest wiodącym globalnym darczyńcą pomocy humanitarnej. Obecnie potrzeby humanitarne osiągnęły bezprecedensowy poziom. W 2024 r. około 300 milionów ludzi na całym świecie będzie potrzebowało pomocy humanitarnej m.in. ze względu na konflikty zbrojne oraz katastrofy związane ze zmianami klimatycznymi.
Tematami przewodnimi tegorocznej edycji Europejskiego Forum Humanitarnego były zapomniane kryzysy i niestabilne środowisko humanitarne oraz luka w finansowaniu działań humanitarnych.
W dyskusji podczas dzisiejszego Forum uczestniczyli m.in. zastępca Sekretarza Generalnego ONZ ds. Humanitarnych Humanitarnych M. Griffiths, wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców F. Grandi, dyrektor Wykonawcza Światowego Programu Żywnościowego C. McCain, prezydent Międzynarodowego Komitet