KRAKÓWTRÓJMIASTOWARSZAWAWROCŁAW

„Racja” PiS. Prawda o rządowym wsparciu dla samorządów

Prawda jest inna...

Niewystarczające środki na oświatę, fundusz dróg samorządowych dla wybranych i duży wzrost wydatków bieżących.

To wątki, które zostały pominięte w spocie wychwalającym rządowe wsparcie dla samorządów. Jaka jest #całaPRAWDAoSamorzadzie – o tym podczas konferencji mówili prezydent Aleksandra Dulkiewicz, zastępcy prezydent Gdańska, a także radni Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska.

– Chcemy opowiedzieć o tym, czego zabrakło w tym spocie – rozpoczął Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych. – Ten spot to oszczędne gospodarowanie prawdą. Nie ma tam informacji o tym, ile dopłaca samorząd, do tego, co realizowane jest w zakresie różnych dziedzin. Zajmuję się edukacją i chcę opowiedzieć, jak te wydatki kształtują się w „realu” – czyli jak rzeczywiście Miasto Gdańsk wydaje środki na edukację.

– To miało być wszystko bezpłatne, pieniądze jednak z Ministerstwa Edukacji nie były wystarczające – kontynuował Piotr Kowalczuk.

Gdańsk wydał 52 mln na dostosowanie szkół do rządowej reformy, a otrzymał jedynie 1,4 mln zł dotacji. Prezydent Kowalczuk przypomniał również, że owszem, subwencja z MEN na utrzymanie szkół wzrosła o 28% w latach 2015-2019, ale także wzrosły koszty utrzymania szkół o 37%. Miasto w 2019 otrzymało z subwencji 536 mln zł, ale wydało 996 mln zł. W 2020 roku budżet edukacji wzrósł do 1 077 mln zł – Rząd zapowiedział kolejną podwyżkę dla nauczycieli, słuszną, przeznaczył na nią 13 mln zł, ale kosztować to będzie wielokrotnie więcej, będzie brakować 50 mln zł – dodał Piotr Kowalczuk

Z kolei zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski zwrócił uwagę na to, że rząd chwali się Funduszem Dróg Samorządowych, który nie jest dla wszystkich:

– To przekształcony fundusz dróg lokalnych, dawne „schetynówki” przyjęte przez rząd PO i PSL, z jedną zasadniczą zmianą. To pominięcie w wydatkowaniu środków miast wojewódzkich będących siedzibą wojewody i sejmiku. Mamy 18 miast tego typu w całym kraju, w których mieszka 10 mln Polek i Polaków. I poszkodowani są tym, że rząd PiS ominął mieszkańców tych miast. W czym są gorsi, te 10 mln mieszkańców polskich miast?

Do spotu odniosła się także prezydent Aleksandra Dulkiewicz:

– Cała prawda o samorządzie to nie tylko strona przychodowa, ale także wydatkowa. To, co zostało przygotowane w mediach społecznościowych, sygnowane KRPM, to jest prawda. Dochody z PiT i CiT wzrosły w Gdańsku, w latach 2015 – 2019, o 374 mln zł. To jest prawda, ale nie cała. Bo wzrost wydatków bieżących to 60% i jest to ponad 1 mld zł. Każdy, kto gospodaruje budżetem domowym wie, że musimy patrzeć na dwie strony. Każdy z państwa wie ile podrożała energia, codzienne życie. My wiemy, ile podrożała edukacja czy utrzymanie dróg. Jeżeli w 30-lecie chcemy rozmawiać o kondycji państwa i samorządów, to trzeba patrzeć na obie strony przychodową i wydatkową. Oczekuje od pana premiera, że sprostuje swoją prawdę, bo wszyscy zasługują na całą prawdę, a nie tylko pół prawdę.

Liczby nie kłamią

Kancelaria Premiera RP – w czwartkowym „samorządowym spocie” zamieszczonym na youtube – pozwala zajrzeć za: „kulisy sukcesu polskich samorządów”, które osiągnęły „dzięki rządowemu wsparciu”.
W spocie zawarto prawdziwe liczby, ale przemilczając istotne dane.
Dla pełnego obrazu tych sukcesów, Unia Metropolii Polskich wzbogaca spot o samorządowe dane liczbowe, które prezentuje poniżej.
Dopiero uzupełnione, tworzą prawdziwy obraz sytuacji samorządu, którego w rządowej reklamie zabrakło.
Wielkości, które przedstawia w rzetelnym kontekście, ukazują „obiektywizm” autorów spotu.

Dla sprawiedliwości przyznają, że niebagatelny wpływ na wzrost kosztów funkcjonowania „małych ojczyzn”, osiągnięto dzięki „mądrej polityce gospodarczej” rządu PiS.

Dopiero teraz widać całą prawdę zawartą w spocie, którego lejtmotyw to: „skuteczny rząd, to bogaty samorząd”.

Liczby nie kłamią, ale manipulując nimi można zakłamać rzeczywistość. Może o to chodzi, ale czy powinno?

  wzrost dochodów gmin ogółem: wzrost kosztów bieżących
w gminach ogółem:
saldo
PIT i CIT w latach 2015 – 19 21,8 mld 41,4 mld(bez wydatków 500+) – 19,6 mld
w tym:Warszawa 2,4 mld 3,4 mld – 1 mld
w tym:Kraków 750 mln 1,2 mld – 450 mln
w tym:Wrocław 550 mln(w spocie 600 mln) 770 mln – 220 mln
Subwencja oświatowaw latach 2015 – 19 6,6 mld 13,6 mld – 7 mld
w tym:Warszawa 540 mln 1,36 mld(bez inwestycji) – 820 mln
Razem: 28,4 mld 55 mld 26,6 mld
Fundusz Dróg Samorządowych środkizapowiadane środkiprzyznane gminom

w 2019 r.

wnioski zaakceptowane w 2019 r. na kwotę zrealizowanew 2019 r. inwestycje  
 
   10 mld rocznie 4,5 mld 3,8 mld 615 mln  
  1. niewydatkowanie środków jest spowodowane opóźnieniami w rozpatrywaniu wniosków,
  2. Obiecywane przez Rząd 10 tys. dróg (zgodnie z powyższym wykazem) i kosztorysowo zostanie wybudowana do 66 lat…
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button