MOTOSPORT

Puchar Europy. Baja TT Dehesa Estremadura. Kamena Rally Team liderem

Baja European Cup 2024

Duet Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz wygrał Baja TT Dehesa Extremadura 2024.

Zawody w Hiszpanii to pierwsza runda Pucharu Europy w rajdach terenowych Baja European Cup 2024. Zespół zajął pierwsze miejsce w grupie SSV i ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej rajdu.

W dniach 02-04.05 odbyła się już ósma edycja Baja TT Dehesa Estremadura. Start w tym hiszpańskim rajdzie to zarazem wielki powrót teamu na arenę motosportu cross-country jak również powrót na Baja Extremadura – rajd, który Kamena Rally Team wygrał w 2022 roku. Tym razem zespół wystartował swoim nowym pojazdem Can-am X3 w specyfikacji FIA SSV.

Swoją przygodę zawodnicy rozpoczęli od odbiorów administracyjnych i technicznych. Te drugie były wyjątkowo ważne ponieważ zespół ubiegał się o specjalny złoty paszport FIA dla swojego pojazdu. Odbiory zakończyły się pomyślnie i team w pełni gotowy mógł czekać na kolejny dzień i pierwszy start.

Kamena Rally Team (fot. org.)

Rywalizacja rozpoczęła się od tzw. prologu. Od wyniku końcowego tej 6-kilometrowej trasy zależała pozycja z której duet wystartuje do pierwszego odcinka.

„Był to bardzo szybki, prosty i w hiszpańskim stylu odcinek, wejście w tempo od pierwszego zakrętu. Kończymy na 1 miejscu w naszej grupie” – podsumowuje Tomasz Białkowski.

Do pierwszego odcinka SS1 o długości 100km Kamena Rally Team startuję z pozycji 17. Trasa przebiega przez Portugalię oraz strefę militarną – poligon wojskowy gdzie sporą niespodzianką były warunki.

„Po raz pierwszy na rajdzie Extremadura mieliśmy możliwość ścigać się na terenie poligonu, który okazał się bardzo trudny i wymagający dla nas oraz pojazdu. Liczne doły zalane wodą, duże urwiska a do tego trudna nawigacja. Sytuacji nie ułatwiał również fakt, że uszkodziły się przyciski od haldy (metromierza). Pomimo trudnych warunków dzień kończymy na 1. miejscu w SSV„ – opisuje Dariusz Baśkiewicz. 

Drugi dzień od początku zapowiadał się intensywny: dwa odcinki kolejno 169,52km oraz 101,26km. Pierwszy z nich rozpoczął się wcześnie rano, temperatura jak na Hiszpanie dość niska bo 8 stopni, ale mimo to na trasie wyczekuje mnóstwo kibiców. Bardzo szybkie, kręte partie wysoko w górach. Od samego początku bardzo szybkie tempo. Na około 143 km pojawia się problem – w rzece ugrzęzło auto, któremu zgasł silnik. Było zbyt wąsko żeby móc go wyprzedzić ponieważ z każdej strony były kamieniste murki. Dopiero po usunięciu pojazdu przez kibiców, udrożnił się przejazd i zespół mógł kontynuować jazdę. Ostatecznie stracony czas został  cofnięty o 5:46min. Jednak to nie koniec przygód, tuż przed końcem ( około 7 km ) duet przebija przednią oponę i do mety dociera bez zmiany koła. Dobrze przygotowany pojazd oraz doświadczenie zespołu sprawiły, że uzyskują aż 17-minutową przewagę nad rywalami i pierwszy etap tego dnia kończą niezmiennie na pozycji pierwszej w swojej grupie i awansują na pozycje 7 w klasyfikacji generalnej.

Między odcinkami, szybki bo tylko 45-minutowy serwis, ale odpowiednio przygotowany zespół techniczny bezproblemowo przygotowuje pojazd do kolejnego, już ostatniego odcinka.  

Kamena Rally Team (fot. org.)

Na ostatnim etapie Kamena Rally Team mając wypracowaną sporą przewagę czasową postanawia nie ryzykować i do mety dojeżdża bezpiecznie bez przygód, gdzie czeka już na nich cały zespół wiwatując zwycięstwo.

Ostatecznie Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz zajmują pierwsze miejsce w grupie SSV oraz ósme w klasyfikacji generalnej rajdu Baja TT Extremadura. Są to cenne punkty dla zespołu, który tym samym staje się liderem w Pucharze Europy – Baja European Cup 2024.

Kolejna runda to Italian Baja w lipcu. 

Pojazd zespołu rajdowego Kamena Rally Team gotowy do rywalizacji w Pucharze Europy

Zespół w składzie Tomasz Białkowski – kierowca i Dariusz Baśkiewicz – pilot zaprezentowali swoją nową rajdówkę na kolejny sezon. Jest to CAN-AM X3 w specyfikacji FIA SSV.

Natomiast na Poligonie w Drawsku Pomorskim odbyły się Rajdowe Mistrzostwa Polski samochodów terenowych przy okazji, których zespół miał możliwość przetestować swój nowo zbudowany pojazd.

Jak sam zespół podkreśla to było ogromne wyzwanie zdążyć z budową pojazdu na czas, ponieważ team sam przygotowywał rajdówkę w słynnym już garażu przy wsparciu przyjaciół, efekty etapów budowy można zobaczyć na portalu – YouTube na profilu zespołu. Pojazd przyjął barwy czarno-białe, które nadały mu charakteru.

Kamena Rally Team (fot. org.)

Tomek Białkowski tak podsumowuje:

„Testy przebiegły pomyślnie, pojazd stabilny i dynamiczny, brak jakichkolwiek usterek i wycieków. Jestem dobrej myśli i już nie mogę doczekać się pierwszego startu.
Ostatnie miesiące w pełni poświeciliśmy na przygotowania, dużo pracy zarówno przy rajdówce jak i około-rajdowo. Podczas testów wykonaliśmy kilka pętli, a z każdym okrążeniem czułem, że nasze tempo rosło wraz z naszą pewnością: Tomka za kierownicą a moja za roodbookiem. Przed nami jeszcze ostatnie przygotowania i ruszamy na pierwsza Rundę Pucharu Europy – jestem bardzo podekscytowany !”.

Kamena Rally Team nowym pojazdem wystartuje w pierwszej Rundzie Pucharu Europy, która odbędzie się Hiszpanii: TT Dehesa Extremadura 02–04.05. Będzie to prawdziwy debiut dla ich nowego pojazdu.

W sezonie 2024 zespół powalczy w całym cyklu składającym się z rund:

02-04/05 TT Dehesa Extremadura (Hiszpania)
04-07/07 Italian Baja (Włochy)
08-11/08 HunGarian Baja (Węgry)
19-22/09 Baja TT Sharish (Portugalia)
07-09/11 Baja Troia (Turcja)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button