ŚWIAT

Przywódcy G20 w Rzymie. Szczepienia przeciw Covid-19, globalny podatek dla firm

Włochy

W Rzymie trwa pierwszy szczyt G20, którego gospodarzem są Włochy.

W sobotę 30 i niedzielę 31 października szefowie państw i rządów największych gospodarek świata wraz z zaproszonymi krajami oraz przedstawicielami organizacji międzynarodowych i regionalnych omówią kilka kluczowych tematów globalnej agendy. W wydarzeniu tradycyjnie uczestniczą również ministrowie finansów.

Prezydent Biden spotkał się z kanclerz Merkel i jej następcą. Rozmawiali m.in. na temat rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2, o sytuacji w Afganistanie.

Szczyt G20 w Rzymie – prezydent USA Joe Biden, w środku (fot. pras.)

Światowi liderzy są za wprowadzeniem globalnego minimalnego 15-proc. podatku dla firm.
Celem szczytu są zapowiedzi o osiągnięciu 70 procent zaszczepionej populacji świata przeciw Covid-19 do połowy 2022 roku.

Do Rzymu przybyli m.in. prezydenci USA Joe Biden, Korei Południowej Mun Dze In, Francji Emmanuel Macron, Brazylii Jair Bolsonaro, premier Indii Narendra Modi, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres czy szef rządu Kanady Justin Trudeau oraz kanclerz Niemiec (jeszcze urzędująca) Angela Merkel.

Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Chin Xi Jinping wirtualnie rozmawiali z uczestnikami szczytu.

Szczyt stanowi kulminacyjny moment intensywnej pracy prowadzonej przez cały rok włoskiej prezydencji G20 poprzez m.in. spotkania ministrów.

Działalność prezydencji włoskiej opiera się na trzech powiązanych ze sobą filarach – Ludzie, Planeta i Dobrobyt – które stanowią jednocześnie wytyczne tematyczne Szczytu w Rzymie.

Szczyt odbywa się w dzielnicy EUR, w Centrum Kongresowym Nuvola, uznawanym na całym świecie za jeden z najwspanialszych przykładów współczesnej estetyki.

Szczyt G20 w Rzymie. Premier Włoch Mario Draghi i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson (fot. pras.)

O G20

G20 to międzynarodowe forum skupiające największe światowe gospodarki. Jej członkowie odpowiadają za ponad 80% światowego PKB, 75% światowego handlu i 60% populacji planety.

Forum odbywa się corocznie od 1999 r. i obejmuje od 2008 r. coroczny szczyt z udziałem szefów państw i rządów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button