POLSKA

Wszystkich Świętych – apel o bezpieczną jazdę. Akcja „Znicz” – kontrole na drogach

1 listopada

W związku ze spodziewanym wzmożonym ruchem na drogach krajowych zostały podjęte działania, by pomóc kierowcom w sprawnym i bezpiecznym podróżowaniu po sieci dróg zarządzanych przez GDDKiA.

Od piątku (29 października) do poniedziałku (1 listopada) służby drogowe GDDKiA będą działały w stanie podwyższonej gotowości, wspierając w działaniach jednostki Policji. Przyjęta organizacji pracy umożliwia podejmowanie natychmiastowych działań w celu należytego utrzymania przejezdności dróg krajowych. W wspomnianych dniach w Punktach Informacji Drogowej została zwiększona obsada dyżurnych.

Tylko 30 października policja zatrzymała 310 nietrzeźwych kierowców. W 95 wypadkach drogowych zginęły 4 osoby, a 119 zostało rannych.

Policyjna drogówka (fot. policja)

Działania ITD zaplanowane na ostatni weekend października i pierwszy dzień listopada. W tych dniach będziemy odwiedzać groby najbliższych, często na oddalonych od miejsca zamieszkania cmentarzach. W tych dniach należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach. Minister Adamczyk zaapelował o zachowanie rozsądku, czujność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drogach.

– Okres Wszystkich Świętych to czas wzmożonego ruchu na drogach. Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, jedźmy bezpiecznie, dostosowujmy prędkość jazdy do warunków na drodze. Pamiętajmy także o bezpieczeństwie pieszych. Bądźmy wzorem do naśladowania dla innych uczestników ruchu drogowego. Niech nasza rozwaga pozwoli nam bezpiecznie wrócić do domu, do najbliższych – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się do wyznaczonego celu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Warto zaplanować podróż wcześniej, sprawdzić jak zmieniła się organizacja ruchu w pobliżu cmentarzy, wyjechać wcześniej, aby bezpiecznie i spokojnie dojechać do celu podróży. Kierowcy powinni zwracać uwagę na innych uczestników ruchu drogowego, szczególnie w pobliżu nekropolii, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku, gdzie ruch pieszych będzie bardzo duży.

W okresie Wszystkich Świętych, w niedzielę 31 października (w godz. 18.00 – 22.00) oraz w poniedziałek 1 listopada (godz. 8.00 – 22.00), będą obowiązywały zakazy ruchu dla określonych pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 ton.

Ograniczenie dla ciężarówek

W okresie Wszystkich Świętych ograniczony będzie ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązywał w całej Polsce 31 października, w godzinach od 18 do 22, oraz 1 listopada od 8 do 22.

Zmieniona organizacja ruchu przy cmentarzach

Na drogach biegnących przy cmentarzach spodziewać się możemy zmienionej organizacji ruchu. Miejsca przy cmentarzach na drogach krajowych, gdzie pojawią się zmiany w organizacji ruchu:województwo dolnośląskie, województwo lubelskie, województwo lubuskie, województwo opolskiewojewództwo podkarpackie, województwo świętokrzyskie, województwo warmińsko-mazurskie, województwo wielkopolskie.

Trudne warunki jesienią

W takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że znaki ograniczenia prędkości wskazują prędkość maksymalną, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych, jak również natężenia ruchu.

Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu – sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach, a podczas jazdy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Nie nadużywajmy przednich i tylnych świateł przeciwmgłowych, które przy niewielkim ograniczeniu przejrzystości powietrza lub dobrej widoczności tylko oślepią innych użytkowników drogi.

Jeżeli spada temperatura, warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Optymalne okno pracy opon zimowych zaczyna się, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Nie tylko GDDKiA

Jak co roku na drogach całego kraju policjanci będą prowadzić akcję Znicz. Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów i bacznie przyglądać się czy podczas jazdy przestrzegamy przepisów ruchu drogowego.

Ostrożność i zdrowy rozsądek

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy.

Droga hamowania na drodze (fot. GDDKiA)

Bezpieczeństwo. Na drodze zawsze jest priorytetem

Podkreślaliśmy to już wielokrotnie. Drogi to nie prywatne tory wyścigowe i muszą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. To kierowcy mają największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

O najważniejszych zasadach dotyczących m.in. bezpiecznego poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych, odczytywania informacji ze znaków o zmiennej treści czy sprawnego włączania się do ruchu już przypominaliśmy przy okazji wyjazdów na wakacje.

Warto też wspomnieć, że tak jak jazda na suwak oraz korytarz życia w grudniu 2019 roku stały się obowiązkiem, tak od 1 czerwca br. weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. Dzięki niej nastąpiło m.in. uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, która powinna być równa połowie prędkości.
(gov)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button