KRAKÓW

Przylecieli do Polski. Mieli fałszywe certyfikaty covidowe

Kraków Airport

Od początku roku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krakowie – Balicach ujawnili 7 osób, które próbowały uniknąć kwarantanny po przylocie do Polski.

Posługiwali się fałszywymi dokumentami potwierdzającymi wykonanie szczepienia, bądź przebycie COVID-19 (tzw. status ozdrowieńca).

Ostatni sfałszowany dokument ujawniony został dzisiejszej w nocy po przylocie podróżnego z Manchesteru.

Sześciu pasażerów przedstawiło funkcjonariuszom balickiej placówki SG przerobione certyfikaty, poświadczające odbycie pełnego cyklu szczepień. Na pierwszy rzut oka zaświadczenia nie wzbudzały podejrzeń kontrolujących, jednakże dalsza weryfikacja kodów QR certyfikatów wykazywała, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa. Ujawniono, że w certyfikatach sfałszowano dane osobowe właścicieli dokumentów – rzeczywiste zastąpione zostały danymi innych osób.

Ponadto, jeden obywatel Wielkiej Brytanii przedstawił do kontroli podrobiony test na COVID-19 z listopada ubiegłego roku. Pozytywny wynik przeprowadzonego testu, potwierdzający status ozdrowieńca, miał zwalniać cudzoziemca z konieczności odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Ujawnione osoby to w przeważającej większości mężczyźni, w wieku od 18 do 66 lat. Głównie byli to obywatele Wielkiej Brytanii, podróżujący w celach turystycznych, choć ujawniono również dwóch obywateli Polski.

Żadnej z osób nie udało się uniknąć odpowiedzialności karnej z art. 270 par. 1 i 3 kk.

Po przedstawieniu zarzutów, podróżni przyznali się do zarzucanych im czynów. Wymierzono im dotkliwe, kilkutysięczne kary grzywny, w wysokości do 8000 zł.
(SG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button