ŁÓDŹ

Łódź przez PiS straciła blisko 3 mld zł. „Od rządu dostaliśmy ochłapy”

Strata za ostatnie trzy lata

Radni Rady Miejskiej w Łodzi mówili o stratach finansowych jakie Łódź poniosła za rządów PiS.

Tomasz Kacprzak, radny Rady Miejskiej w Łodzi:

„Wystawiamy PiS rachunek za ostatnie lata rządów. Wynosi on 2,8 mld zł. Tyle nasze miasto straciło przez ten czas. Na tę kwotę składa się ubytek z podatku PIT, ale również braki w subwencji oświatowej. Od rządu dostaliśmy ochłapy.

Zamiast przyznać subwencję rozwojową, dawali niewystarczające dotacje. Oczywiście cieszymy się, że cokolwiek dostaliśmy, ale nie wyrównują strat, które wynoszą 2,8 mld zł. Nie jest to uczciwa polityka wobec samorządu, który od lat ma bardzo liczne zadania do wykonania. Niestety PiS ograbił nas z finansów, które są potrzebne na inwestycje. Dlatego dzisiaj symbolicznie wystawiamy ten rachunek.”

Damian Raczkowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi:

„2,8 mld zł (za 3 ostatnie lata – red.), a to tylko ostatnia kadencja rządów PiS. Od kiedy ministerstwo edukacji przejął P. Czarnek, kwota subwencji jest niewystarczająca, a dziura w naszym budżecie systematycznie się powiększa. W 2020 r. musieliśmy dopłacić 511 mln zł, a w tym ta kwota wynosiła już 605 mln zł. Jak państwo wiecie koszt edukacji w Łodzi to jest ¼ budżetu miasta.

Przez ostatnie lata straciliśmy ponad 2 mld zł z samej subwencji. Te pieniądze moglibyśmy zainwestować w zupełnie inne rzeczy takie jak drogi albo termomodernizacje. Mamy nadzieje, że kolejny rząd będzie traktował samorząd serio, a jeśli dostaniemy zadanie zlecone, to władza sfinansuje je w 100% kwoty subwencjonowanej.”

Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi:

„Przez ostatnie 8 lat PiS traktował Łódź jako miasto trzeciej kategorii. Przez rząd Łódź straciła gigantyczne sumy. Wmawiano nam, że Polski Ład to będzie cud ekonomiczny. Okazał się niewypałem i rykoszetem uderzył w finanse naszego miasta. Dodać należy, że przez PiS łodzianie nie otrzymali żadnych środków z KPO. Mogliśmy otrzymać 6 mld zł na inwestycje i projekty.

Mamy tego świadomość, że nowy rząd będzie potrzebował czasu na odblokowanie unijnych finansów, ale wierzymy, że jak to zrobi to na pewno Łódź otrzyma, chociaż część utraconych środków. Przypomnijmy też, że PiS nie podjął uchwały rewitalizacyjnej oraz aglomeracyjnej. W ostatnich latach władza nie była łaskawa dla łodzian.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button