POLSKAŚWIAT

Przejścia graniczne polsko-ukraińskie. Uwaga na dezinformację. Uchodźcy, konwój z amunicją

Wojna Rosja - Ukraina

Przejście graniczne w Medyce. Polska przyjmuje uchodźców z Ukrainy.

W ciągu kolejnych godzin kolejka, która wytworzyła się po stronie ukraińskiej powinna systematycznie zmniejszać się. Odkąd zapadła decyzja, by otworzyć pas dla ruchu pieszego, tylko w ciągu dwóch godzin zostało odprawionych 5 tys. osób.

Polska Straż Graniczna odprawia na bieżąco wszystkich. Może odprawiać więcej osób, ale problem jest po stronie UA. Zaatakowano ich systemy (25 lutego). Nadto ukraińska SG cofa też mężczyzn w wieku poborowym.

25 lutego funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na granicy Polski z Ukrainą łącznie 58,3 tys. podróżnych, w tym na kierunku wjazdowym do Polski 47,5 tys. osób.

Przejście graniczne w Medyce. Polska przyjmuje uchodźców z Ukrainy (Fot. MSWiA)

We wszystkich miastach wojewódzkich na dworcach PKP ruszają dziś punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy.

Informacja na temat wjazdu uchodźców z Ukrainy na teren Polski:

Informacja na temat wjazdu uchodźców z Ukrainy na teren Polski (MSWiA)

PRZEJŚCIE GRANICZNE | ADRES PUNKTU RECEPCYJNEGO

 
  • Dorohusk-Jagodzin

Pałac Suchodolskich Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki, ul. Parkowa 5, 22-175 Dorohusk – osiedle

  • Dołhobyczów-Uhrynów

Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji, ul. Spółdzielcza 8, 22-540 Dołhobyczów

  • Zosin-Uściług

Zespół Szkół w Horodle, ul. Piłsudskiego 58, 22-523 Horodło

  • Hrebenne-Rawa Ruska

Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej (zaplecze hali sportowej), ul. Jana III Sobieskiego 5, 22-680 Lubycza Królewska

  • Korczowa-Krakowiec

Świetlica, Korczowa 155, 37-552 Korczowa

  • Medyka-Szeginie

Hala sportowa – Medyka 285, 37-732 Medyka

  • Budomierz-Hruszew

Szkoła Podstawowa w m. Krowica Sama 183, 37-625 Krowica Sama

  • Krościenko-Smolnica

Była Szkoła Podstawowa w Łodynie, Łodyna 41, 38-700 Ustrzyki Dolne

Konwój z amunicją, którą przekazujemy Ukrainie dotarł już do naszych sąsiadów. Wspieramy Ukraińców, jesteśmy solidarni i stanowczo sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji.

Konwój z amunicją, którą przekazujemy Ukrainie dotarł już do naszych sąsiadów (fot. MON)

Premier Morawiecki: „Na Kijów spadają teraz rosyjskie bomby. Giną nie tylko żołnierze, ale również cywile. Dlatego w trybie natychmiastowym musimy wprowadzić miażdżące sankcje, które zahamują barbarzyński atak Rosji na Ukrainę. Skierowałem list do Ursuli von der Leyen i Charles Michela.”

Specjalny pociąg z wagonami szpitalnymi

Dziś na Ukrainę wjedzie pociąg z wagonami szpitalnymi oraz 4 wagonami z pomocą humanitarną, przekazaną do obwodu lwowskiego.

Na Ukrainę wjedzie pociąg z wagonami szpitalnymi (fot. Michał Dworczyk)
Na Ukrainę wjedzie pociąg z wagonami szpitalnymi (fot. Michał Dworczyk)

Minister Michał Dworczyk w Przemyślu:

„Polska, jak wiele innych krajów, chce dołożyć wszelkich starań, żeby pomóc Ukrainie. Zrobimy wszystko, żeby ułatwić życie tym, która bohatersko bronią swojej ojczyzny, ale i tym, którzy uciekają przed działaniami wojennymi.

Mamy nadzieję, że wagony do transportu rannych nie będą wykorzystane, ale jeżeli by do tego doszło – został przygotowany cały program odbierania rannych z Ukrainy.

Dzisiaj jesteśmy obok pociągu, który pełni dwie funkcje. 5 wagonów to wagony przekształcone na transport sanitarny i ewentualnych rannych. 4 wagony są wypełnione pomocą humanitarną, która zostanie dzisiaj przekazana do obwodu lwowskiego.

Tam, na jednym z dworców, będzie miała miejsce relokacja do Szpitala Narodowego, który został do tego przystosowany. Po diagnostyce, ranni będą rozwożeni do szpitali specjalistycznych.

Jeżeli zajdzie taka konieczność, polski pociąg sanitarny będzie wjeżdżał do Mościsk, tam będzie następowało załadowanie rannych i pociąg będzie jechał do Warszawy.

Ten pociąg dzisiaj tutaj przyjechał, żeby ponad 25 osób z personelu przeszło niezbędne ćwiczenia. Pociąg będzie przystosowany do tego, żeby kursować wahadłowo między Mościskami a Warszawą.

Pomoc humanitarna zostanie przekazana bezpośrednio do Mościsk, ale i do obwodu lwowskiego. Wiemy, że na tym terenie jest sporo uchodźców, którym trzeba pomoc.

W poniedziałek pod Lublinem ruszy duży hub dla pomocy humanitarnej, który będzie prowadzony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Tam będzie trafiała wszelka pomoc, która zostanie przekazana na Ukrainę.

W poniedziałek podamy szczegóły, jak to będzie działało i w jaki sposób podmioty będą mogły kooperować i przekazywać pomoc do hubu logistycznego pod Lublinem.

Mamy nadzieję, że nasze działania i pomoc, którą przygotowaliśmy nie będzie niezbędna. Ale dzisiaj jest potrzebna i realizujemy te zadania, życząc Ukrainie, żeby ten piekielny najazd jak najszybciej się zakończył.”

Uwaga na dezinformację

Piotr Müller – sekretarz stanu w KPRM, rzecznik prasowy rządu poinformował o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów nad Polską oraz o wspólnym wniosku Ukrainy i Polski o zawieszenie Rosji w członkostwie w Radzie Europy. Rzecznik rządu zwrócił również uwagę na istniejący problem dezinformacji, która ma miejsce także w polskiej przestrzeni publicznej.

W ostatnim czasie widzimy różnego rodzaju działania dezinformacyjne, które pojawiają się na terenie Polski. Z tego powodu od dłuższego czasu funkcjonuje zespół ds. zwalczania dezinformacji

– powiedział. Wskazał także dwa obszary, które spotkały się ze szczególną aktywnością i powielaniem informacji w internecie.

Pierwszy z nich to sytuacja na rynku paliw, która jest stabilna. Pod kątem zabezpieczenia paliwowego Polska jest bezpieczna

– zapewnił rzecznik rządu.

Kolejna kwestia, która pojawiła się w ostatnim czasie, to kwestia wypłaty gotówki. Zarówno NBP, jak i KNF podejmują wszystkie działania, żeby nie było żadnych problemów związanych z wypłatą środków finansowych

– dodał.

Bardzo proszę wszystkie osoby, które miałyby jakiekolwiek wątpliwości, żeby takie informacje, które pojawiają się w przestrzeni publicznej weryfikować. Na bieżąco staramy się każdą informację wyjaśniać i pokazywać

– powiedział Piotr Müller.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button